Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Amica AWST10L bęben trudno startuje i nie trzyma obrotów

Kon1 02 Lut 2014 23:09 2655 9
  • #1 02 Lut 2014 23:09
    Kon1
    Poziom 9  

Pralka Amica AWST10L - prawidłowa praca poza ruchem bębna. Raz startuje, raz nie. Jeśli już startuje to jakby ciężko i ma za małe obroty. Szczotki na komutatorze iskrzą, ale jeszcze się nie kończą. Gdy pralka wyłączona bęben obraca się bardzo lekko. Silnik nie ma mocy? Za mały prąd uruchomieniowy? Prozę o poradę.

0 9
  • #2 02 Lut 2014 23:20
    Michał ZSEiL
    Poziom 8  

proponuję sprawdzić łożyska, ale jeśli uważasz, że na wyłączonej kręci się luźno, proponuje sprawdzić programator, bo jeśli pralka już działą kilka lat styki nie działają już prawidłowo, wytwarza się przerwa i przeskok iskry, co może powodować wolne obroty... ten typ tak ma podobno...

1
  • #3 02 Lut 2014 23:42
    Kon1
    Poziom 9  

Wszystkie inne funkcje są OK! Czy programator tylko może źle uruchamiać silnik?

0
  • Pomocny post
    #4 02 Lut 2014 23:54
    machefi
    VIP Zasłużony dla elektroda

Z opisu wynika że uszkodzony jest wirnik silnika . Podmiana na sprawny pozwoli zweryfikować trafnośc mojej diagnozy .

0
  • #5 03 Lut 2014 00:01
    Michał ZSEiL
    Poziom 8  

upewnij się, ze silnik jest załączany bezpośrednio a nie przez stycznik, przekaźnik etc. jeśli to bedzie ok, znaczy ze problem jest z silnikiem... moze któregoś razu został przeciążony lub coś podobnego?

0
  • Pomocny post
    #6 03 Lut 2014 00:42
    machefi
    VIP Zasłużony dla elektroda

Michał ZSEiL napisał:
    upewnij się, ze silnik jest załączany bezpośrednio a nie przez stycznik, przekaźnik etc.
    Silnik w tego typu pralce nigdy nie jest załączany bezpośrednio , a właśnie przez przekaźnik , triak . Silnik z uszkodzonym wirnikiem przy podłączeniu bezpośrednim może nie wykazywać uszkodzeń i kręcić "na oko" prawidłowo , jednak przy wysterowaniu jego zasilania poprzez układ elektroniczny programatora może przy normalnym obciążeniu bębna praniem nie mieć siły obrócić wirnikiem lub zatrzymywać się w nieokreślonych momentach . Tak jak pisałem wcześniej - tylko wymiana na próbę na sprawny pomoże ocenić podejrzany silnik .

0
  • #7 03 Lut 2014 01:06
    Kon1
    Poziom 9  

Objawy jakie podałem dotyczą również pustego bębna, czyli bez obciążenia. Do tego po wyjęciu szczotek, leciutko palcem po komutatorze i poruszam (obracam) bez jakichkolwiek trudności cały bęben.

0
  • #8 03 Lut 2014 20:54
    Kon1
    Poziom 9  

Wykręciłem silnik. Wyczyściłem komutator. Uruchomiłem bez paska. Rusza tak samo ospale bez połączenia z bębnem (bez zmian). Szczotki terkoczą i iskrzą. Czyli wirnik, albo sterowanie (triak?), czy coś jeszcze może być? Silnik to 350 zł, wolę więc być pewny, że to on. Ktoś mnie jeszcze podeprze?

0
  • #9 04 Lut 2014 09:31
    Stefciu_B
    Specjalista AGD

Kon1 napisał:
    Wykręciłem silnik. Wyczyściłem komutator. Uruchomiłem bez paska.

Podłącz silnik poza pralką (jak umiesz?) albo udaj się do zakładu, który się w tym specjalizuje
    Kon1 napisał:
    Czyli wirnik, albo sterowanie (triak?)

kolega machefi już Ci sugerował że prawdopodobnie wirnik i bez podmiany na sprawny nie ustalimy tego tu i teraz.

0
  • #10 04 Lut 2014 14:34
    Kon1
    Poziom 9  

Tak zrobię. Wiem, że kolega machefi ma rację. Po prostu wolałbym być pewny bez wydania 350 zł. Dzięki.

Dodano po 3 [godziny] 50 [minuty]:

Przyjąłem, że to wirnik.
    Trochę zmieniam temat. Czy warto regenerować silnik? A jeśli tak to gdzie w W-wie.
    Kod silnika to DC31.00114A prod. IMEP Rumunia. Znalazłem z kodem DC31-00114A Samsunga do jego pralek. Czy ktoś wie, czy to jest na pewno to samo i można spokojnie montować do Amici? (z wyglądu identyczny)

0