Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega8 PCF8563 niskie temperatury - zegar się resetuje

02 Lut 2014 23:49 1182 3
  • Poziom 8  
    Witam,
    Zrobiłem koledze zegarek (PCF8563) z czujnikiem temperatury (DS18B20) do skuterka i jest problem właśnie z odliczaniem czasu. Przy wyłączonym zapłonie zegar dostawał prąd z bateryjki i przy większych mrozach (-15C) zegar się resetował. Myśleliśmy, że właśnie bateria siadła. Wymieniliśmy ją, ale za jakiś czas znowu to samo. Nie wiedziałem dlaczego tak się dzieje i nadal nie wiem. Zmierzyłem napięcie baterii dzisiaj i wyniosło 3.17V, więc wygląda na to, że bateria OK. Doszedłem do informacji, że kwarc zegarkowy działa w temperaturze -10C...+60C (zależnie od modelu).
    Czy ktoś z was robił kiedyś zegarek, który działał na zewnątrz? Mieliście podobne problemy? Czy to rzeczywiście jest wina kwarcu, że zegar się resetuje? Może ktoś mi pomóc w tej sytuacji?
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • Poziom 8  
    Na pierwszej baterii działało kilka miesięcy, ale wtedy jeszcze było ciepło. Odczytywanie czasu jest co sekundę wyzwalane przerwaniem od PCF'a. Możliwe, że to rzeczywiście wina baterii. Jutro zrobię eksperyment z zamrażarką i dam znać.
  • Poziom 8  
    Trzymałem układ w zamrażarce prawie 4h i spieszy się teraz 10 minut, ale to nie istotne. Godzina trzyma, więc winę miała bateria, która to w niskich temperaturach nie wytrzymywała.
    Dzięki za ciekawy pomysł sprawdzenia tego układu ;)