Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Spadek napięcia w samochodzie na radiu

cofik 03 Feb 2014 08:54 5205 16
 • #1
  cofik
  Level 10  
  Witam,

  Potrzebuję w jakiś sposób ustabilizować zasilanie do chińskiej nawigacji samochodowej. Zainstalowałem w moim Peugeocie 407 (Diesel)Chińską nawigację niestety, jej wyświetlacz jest bardzo wrażliwy na spadki napięcia. U mnie przy odpalaniu napięcie spada do 9V i wtedy wyświetlacz się rozmywa. Latem nie ma problemu,bo świece żarowe praktycznie się nie grzeją ale zimą kiedy istnieje potrzeba podgrzania świec, to przy odpalaniu ekran rozmywa się. Muszę za kilka chwil po uruchomieniu silnika znowu wyłączyć i włączyć zapłon.

  Rozwiązanie może iść dwutorowo
  1) Włącznik z opóźnieniem podania zasilania takim na 10 sekund żeby do radia prąd docierał po odpaleniu auta
  2) Stabilizacja napięcia tak aby zniwelować ten spadek przy uruchamianiu do 9V

  Proszę o pomoc w zrealizowaniu takiego prostego urządzenia. Nie jestem elektronikiem i sam sobie z tym nie poradzę. Osobiście myślę że stabilizator byłby prostszy...
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • #3
  cofik
  Level 10  
  A jaka dioda dioda i jakie wartości kondensatorów ?
 • #4
  User removed account
  User removed account  
 • #5
  polonez15
  Level 33  
  Tak, wstaw diodę a później krzycz, że napięcie spadło... Jak masz poniżej 10V przy rozruchu to wymień akumulator.
 • #6
  User removed account
  User removed account  
 • #7
  vodiczka
  Level 43  
  polonez15 wrote:
  ]Jak masz poniżej 10V przy rozruchu to wymień akumulator

  9V przy rozruchu diesla zimą nie jest niczym nadzwyczajnym i nie kwalifikuje akumulatora do wymiany jeżeli nie ma problemu z odpaleniem. Bywają przypadki, że napięcie siada do 8V.
 • #8
  cofik
  Level 10  
  Akumulator jest nowy BOSCH bardzo porządny

  Czyli reasumjąc kiedy zastosuję powyższy układ powinno być o.k ?

  aa i jaka dioda niektóre mają trzy nózki jak to podłączyć ?
 • #9
  Wawrzyniec
  Level 37  
  cofik wrote:
  U mnie przy odpalaniu napięcie spada do 9V i wtedy wyświetlacz się rozmywa. Latem nie ma problemu,bo świece żarowe praktycznie się nie grzeją ale zimą kiedy istnieje potrzeba podgrzania świec, to przy odpalaniu ekran rozmywa się. Muszę za kilka chwil po uruchomieniu silnika znowu wyłączyć i włączyć zapłon.

  Nie wiem czy ja to dobrze rozumiem: W momencie grzania i odpalania silnika napięcie spada do 9V i wtedy ekran się rozmywa. Kiedy silnik odpali i napięcie wzrośnie do 12 - 13V ekran powinien być normalny. Jeżeli tak nie jest i musisz mu całkowicie odłączyć zasilanie i ponownie włączyć aby wyświetlał prawidłowo to wskazuje to na uszkodzenie radia. Szkoda, że nie masz możliwości podłączyć chociaż na chwilę innego takiego samego radia, bo nie wydaje mi się żeby tak się mogło zachowywać sprawne radio (nawet chińskie). Owszem, radia w czasie rozruchu potrafią się wyłączać, ale później wszystko wraca do normy.
 • #10
  User removed account
  User removed account  
 • #12
  Wawrzyniec
  Level 37  
  Daidek88 wrote:
  Lub po prostu sterownik wyświetlacza nie jest przystosowany do pracy przy napięciu poniżej 12V.

  Po powrocie napięcia powinno się normalnie zachowywać, jeżeli nie to radio uszkodzone i tutaj nie ma nic do tego czy chińskie, czy japońskie. Czasami dostawałem radia z podobnymi objawami, i zawsze była jakaś przyczyna. A niektórzy twierdzili że "to radio tak ma" bo tak się zachowywało jak go kupili i później było zdziwienie że "jednak tak nie ma". A kombinowanie z diodą i kondensatorami niewiele da, jaki ładunek musiałby być w nich zgromadzony żeby podtrzymać napięcie na czas rozruchu silnika przez kilka, kilkanaście sekund? 2×4.7mF to na pewno za mało. To musiałoby być kilkaset mF ew 1F. Lepiej już byłoby dać zamiast kondensatorów mały akumulator żelowy, ale najlepiej naprawić radio lub wymienić jeżeli naprawa nieopłacalna.
 • #13
  themichal
  Level 17  
  Witam
  A może by tak dać przekaźnik zasilany z świateł ,często jest kabelek do podświetlania włącznika w radiu gdy są włączone światła ,rozwiązanie proste:)
 • #14
  cofik
  Level 10  
  Wawrzyniec mylisz tematy

  po co kilkanaście sekund ?

  Albo chcę iść w kierunku opóźnienia załączania i tu faktycznie kilka sekund jest potrzebne , albo w stronę zapobieżenia spadkowi napięcia i tu potrzebny czas to 1-2 sek

  Ja po prostu nie jestem elektronikiem.
  Wiem czego potrzebuje ale nie wiem z jakich elementów elektronicznych i jak to wykonać.
  Proszę o pomoc w budowie jednego z urządzeń.
  I tak jak pisałem wolałbym coś co uchroni mnie przed spadkiem napięcia.
 • #15
  Wawrzyniec
  Level 37  
  cofik wrote:

  Wawrzyniec mylisz tematy

  Nie mylę.
  cofik wrote:
  potrzebny czas to 1-2 sek

  Może okazać się za mały.
  Spróbuj tego: cewka przekaźnika pomiędzy +po stacyjce i styk od rozrusznika. Przekaźnik rozłączy całkowicie zasilanie radia w momencie kręcenia rozrusznikiem.

  Dodano po 9 [minuty]:

  cofik wrote:
  Ja po prostu nie jestem elektronikiem.

  A ja jestem i między innymi naprawiam też radia samochodowe.
  cofik wrote:
  I tak jak pisałem wolałbym coś co uchroni mnie przed spadkiem napięcia.
  Przetwornica podwyższająca i stabilizator napięcia, ale to problematyczne i nie tanie rozwiązanie. Akumulatorka jak masz zasilanie radia po stacyjce nie da się założyć, chyba że dasz zasilanie radia z pominięciem stacyjki, to chyba najtańsze rozwiązanie jak nie chcesz naprawić radia.
 • #16
  cofik
  Level 10  
  Reasumując ,układ zaproponowany wyżej zadziała czy nie ?
 • #17
  Wawrzyniec
  Level 37  
  Nie ma sznsy, chyb że dasz duużo większe pojemności kompensujące spadek napięcia w czasie kręcenia rozrusznikiem. Te pojemności musiały by zapewnić wystarczające dla radia napięcie przez cały czas kręcenia rozrusznikiem, a to może trwać równie dobrze kilka, jak i kilkanaście sekund. Kondensator samochodowy do wzmacniaczy 1F może byłby w stanie, ale jego koszt to okolice 100zł.