Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płyta indukcyjna bosch - Jak pdlaczyc płytę indukcyjna na siłę?

quattroa4 03 Lut 2014 10:06 25284 5
 • #1 03 Lut 2014 10:06
  quattroa4
  Poziom 9  

  Witam. Jak podłączyć płytę indukcyjna pod siłę? Z płyty wychodzi kabel 5-cio zylowy: zolto-zielony, czarny i brązowy zmostkowane, niebieski i szary zmostkowane. Ze ściany wychodzi czerwona wtyczka na 4 bolce w 3 jest napięcie (L1, L2, L3 i uziemienie). Rozumiem ze kable brązowy i czarny trzeba rozlaczyc i podpiać pod L1 i L2, zolto-zielony to uziemienie a co z tym niebiesko- szarym?

  4 5
 • #2 03 Lut 2014 10:23
  Fazi87
  Poziom 24  

  A patrzyłeś do instrukcji? Wszystko powinno być opisane dokładnie. Jeśli podłącza osoba bez odpowiednich kwalifikacji to w razie awarii gwarancja może nie być uwzględniona.

  -2
 • #3 03 Lut 2014 10:47
  .Jack
  Specjalista elektryk

  Fazi87 napisał:
  Jeśli podłącza osoba bez odpowiednich kwalifikacji to w razie awarii gwarancja może nie być uwzględniona.

  A co tam gwarancja - to Pikuś w porównaniu ze śmiertelnym porażeniem prądem elektrycznym czy spaleniem płyty indukcyjnej.
  Do podłączenia kuchni potrzebny jest osobny przewód neutralny i ochronny a kolega ma gniazdo z przewodem ochronno-neutralnym. To tylko elektryk może sprawdzić na miejscu. Dodatkowo mniej ważne jest sposób podłączenia, tylko możliwość podłączenia do istniejącej instalacji elektrycznej ( odpowiednie przekroje przewodów - przykładowy schemat z instrukcji montażu poniżej ) i moc zapotrzebowana ( odpowiednie wartości zabezpieczeń i przystosowanie instalacji elektrycznej do tych zabezpieczeń ).

  1
 • #4 03 Lut 2014 11:41
  quattroa4
  Poziom 9  

  W instrukcji jest tak: czarny - L1, brązowy - L2, żółto-zielony - uziemienie, niebieski i szary - N. Wszystko jasne tylko gdzie dać ten niebieski i szary jak we wtyczce jest L1 L2 L3 i uziemienie?

  1
 • #5 03 Lut 2014 20:41
  Fazi87
  Poziom 24  

  Twoja płyta indukcyjna musi być zasilana z 2 faz i przewodu neutralnego i być podłączona do PE jeśli w gnieździe nie występuje N to potrzebne są zmiany w rozdzielni. I co z tymi kwalifikacjami? W gruncie rzeczy to nie wiemy nawet jaki typ sieci masz u siebie, czy w gnieździe doprowadzony jest przewód PE, N czy PEN i jak kolega wyżej zauważył nie znamy przekroju przewodów, danych o zabezpieczeniach... Trudno powiedzieć co i jak podłączyć nie mając instalacji przed oczami. Koszt podłączenia płyty przez fachowca nie jest duży w porównaniu z kosztem naprawy płyty/ kosztem leczenia/ wymiany przewodów itp.

  2
 • #6 03 Lut 2014 20:47
  kkas12
  Poziom 42  

  Kolego, jeśli w gnieździe jest PEN a w zasadzie przewód zerujący a nie zerowy to pod żadnym pozorem nie można kuchenki do tego gniazda przyłączać, tak jak nie można jej przyłączyć jeśli w gnieździe jest PE.
  Należy zdemontować gniazdo, zamontować puszkę (może wyłącznik) i przyłączyć ją przewodem zawierającym odpowiednią ilość faz, przewód zerowy (neutralny) i przewód zerujący (ochronny).
  Podział na te dwa ostatnie przewody należy wykonać w puszce (w wyłączniku).

  1