Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cabletech ANT0520 - Antena pasywna + wzmacniac z

03 Lut 2014 13:21 3084 20
  • Poziom 6  
    Witam,

Czy możecie polecić sprawdzony wzmacniacz do anteny pasywnej Cabletech model ANT0520?

Generalnie mam dekoder Polsatu i chce odbierać dodatkowe kanały zakodowane z 4 multipleksu. Niestety antena standardowa pasywna Lambda nie dała rady.

Jakość sygnału jest jak najbardziej Ok, jednak moc sygnału jest niska i czasami są ścięcia obrazu, z reguły jak za oknem jedzie samochód. Bardzo mnie to irytuje.

Czy możecie polecić jakiś wzmacniacz, który rozwiąże ten problem? Będę wdzięczny.
  • Moderator
    A jak masz ustawiona antenę?

MUX4 jest nadawany w polaryzacji PIONOWEJ, czyli antenę trzeba przestawić o 90 stopni od tego ustawienia, jakie jest dla odbioru typowych multipleksów naziemnych.

Wzmacniacz to zły pomysł, sygnały MUX4 w Warszawie są bardzo silne i wzmacniacz to samobójstwo....
  • Poziom 6  
    Generalnie w tym momencie antena wisi na ścianie w pozycji pionowej...
  • Poziom 20  
    Czy przypadkiem jakości 100 a słabej sile pokusiłbym się o.........

........ mały tłumik - u mnie jak się przesterowywał sygnał to czasem siła spadała a jakość jeszcze była utrzymywana do pewnego poziomu.
  • Poziom 43  
    kristoff08elektroda napisał:
    Generalnie mam dekoder Polsatu i chce odbierać dodatkowe kanały zakodowane z 4 multipleksu

Jaki to dokładnie dekoder, i dlaczego dopiero teraz chcesz mux 4?.
  • Poziom 6  
    Generalnie jest to standardowy dekoder z Cyfrowego Polsatu T-HD 1000.

Poniżej widok anteny oraz komunikatu z dekodera.

Cabletech ANT0520 - Antena pasywna + wzmacniac z Cabletech ANT0520 - Antena pasywna + wzmacniac z
  • Moderator
    Gdzie dokładnie mieszkasz....
    Jakieś skrzyżowanie pobliskich ulic...?

Standardowo ta antena jest wyposażona we wzmacniacz, niestety.....
    Jak jest ustawione zasilanie anteny w dekoderze..?
  • Poziom 6  
    Skrzyżowanie Elektoralna i Orla.

Właśnie doradzono mi antenę pasywną, gdyż mieszkam blisko PKiN.

Zasilanie w dekoderze jest jest fabryczne. Nic nie zmieniałem.
  • Moderator
    I to jest zapewne przyczyna....
    Antena TYLKO PASYWNA...
    Żadna antena z jakimkolwiek wzmacniaczem nie będzie działać w promieniu do ok. 5 km od PKiN, nawet w piwnicy...
    W Twojej okolicy sygnały z PKiN są silniejsze niż np na Królewskiej/Bagno... Jest to typowy efekt latarni....
  • Poziom 6  
    Ok. A są jakieś opcje rozwiązania problemu?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Na początek koniecznie zastosować się do propozycji kolegi irekr oraz wymontować to coś co przypomina antenę.

Zobacz co producent sugeruje dla tej konkretnie anteny, że :
    - "Przenośna idealnie nadająca się do zastosowań na campingu, łodziach itp.. " -
    Przepraszam za prześmiewczą treść tego zdania lecz jeżeli dalej będziesz chciał odbierać poprawnie emisję DVB-T z tego czegoś to chyba będziesz zmuszony kupić jakiś najmniejszy kajak i wstawić go do mieszkania. :D

Teraz bardziej na poważnie z Orlej wywiesić antenę na zewnątrz budynku (za oknem) nawet popularnie zwaną "siatkę" czy np. 3 elem. antenę kierunkową

"siatka" - http://www.dipol.com.pl/antena_asp-8_z_symetryzatorem_A0028.htm
    3 ele. Yagi - http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_dipol_3-21-69_dvb-t_A0315.htm
    dowolna na parapecie oparta o szybę - http://www.dipol.com.pl/antena_asp-4_z_symetryzatorem_A0050.htm
    Hurtownia/sklep "dipol" jest około 2 km od Ciebie.

Pozdrawiam.
  • Poziom 43  
    SP5ANJ napisał:
    - "Przenośna idealnie nadająca się do zastosowań na campingu, łodziach itp.. " -
    Przepraszam za prześmiewczą treść tego zdania lecz jeżeli dalej będziesz chciał odbierać poprawnie emisję DVB-T z tego czegoś to chyba będziesz zmuszony kupić jakiś najmniejszy kajak i wstawić go do mieszkania.

Albo przyczepę campingowa postawić przed blokiem..... :) .
    Moderatorze, chylę czoła, przed lotnością Twojego umysłu, gem, set i pozamiatane :) :) .
  • Poziom 6  
    irekr napisał:
    Najprostsza antena, jaka można kupić to:
    http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_dipol_3-21-69_dvb-t_A0315.htm
    Mocujesz do kija od szczotki lub MOP-a...

Jak widzisz kosztuje majątek....

Zwykła antena jak w linku położona na oknie i oparta o szybę okazała się totalną porażką. Złapałem tylko TVN.

Czy macie jeszcze jakieś pomysły? Będę wdzięczny za pomoc.

Dodam, że mieszkam na parterze.
  • Poziom 43  
    KOCUREK1970 napisał:
    SP5ANJ napisał:
    Przepraszam za prześmiewczą treść tego zdania lecz jeżeli dalej będziesz chciał odbierać poprawnie emisję DVB-T z tego czegoś to chyba będziesz zmuszony kupić jakiś najmniejszy kajak i wstawić go do mieszkania.

Albo przyczepę campingowa postawić przed blokiem..... :) .
    Moderatorze, chylę czoła, przed lotnością Twojego umysłu, gem, set i pozamiatane :) :) .
    A kto wierzy w takie opisy producenta? Szczytem, nawet prześmiewczym jest pisanie, żeby odbierać to na kajaku..... w mieszkaniu, w kampingu przed blokiem? Jak odległość na to pozwala to może być.
  • Poziom 26  
    Witam serdecznie.

irekr napisał:
    I to jest zapewne przyczyna....
    Antena TYLKO PASYWNA...

Wystarczy przeczytać kartę charakterystyki aby się przekonać, że to antena pasywna. Jej aktywna wersja nosi symbol ANT0521.
    Pozdrawiam.

Sebastian

Dodano po 3 [minuty]:

kristoff08elektroda napisał:
    ...
    Czy macie jeszcze jakieś pomysły? Będę wdzięczny za pomoc.
    ...

W tej sytuacji, na Twoim miejscu wezwałbym fachowca.
    Chyba, że wolisz korzystać z forumowych mądrości typu: "kup kajak" albo: "kup przyczepę campingową"?
    Pozdrawiam.

Sebastian
  • Moderator
    Jeżeli na tym prostym dipolu odbierasz TVN HD na kanele 53 to znaczy że sygnał jest nadal za silny.
    Dekoder Cabeltech jest bardzo czuły (jest z tego znany!) i widać że tego sygnału nadal jest za wiele.
    TVN HD jest nadawany modulacją 16 QPSK (jak MPEG2 w Europie Zachodniej) natomiast typowe MUX-y w systemie 64QAM, stąd takie rozbieżności w sygnałach.

Założył bym tłumik....
    Antena ustawiona w polaryzacji poziomej czy pionowej?
  • Poziom 6  
    Na najzwyklejszej antenie odbieram tylko TVN HD.

Na antenie Cabeltech łapię programy TVP oraz zakodowane z programy Polsatu, na których najbardziej mi zależy. Moc sygnału i jakość są takie jak na załączonych wcześniej zdjęciach, jednak są bardzo często przycięcia np. gdy ulicą jedzie auto.

Antena wisi na ścianie w pozycji pionowej, kablem do dołu. Pokazana na obrazkach jakość i moc występuje tylko wtedy, gdy antena wisi na ścianie. Po zdjęciu ze ściany oba parametry maleją.
  • Moderator
    Trochę niespójne są Twoje słowa:

..."Na najzwyklejszej antenie odbieram tylko TVN HD.

Na antenie Cabeltech łapię programy TVP oraz zakodowane z programy Polsatu, na których najbardziej mi zależy...."

To w końcu co odbierasz na tej antenie...?
    Może jakiś zdjęcia ułożenia..? Może być z komórki...
  • Poziom 6  
    Postaram się usystematyzować:

TVN HD łapię tylko na antenie (http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_dipol_3-21-69_dvb-t_A0315.htm), którą sprawdziłem zgodnie z poradą na forum. Generalnie okazało się to porażką.

Natomiast co do anteny Cabeltech to udaje mi się złapać jedynie programy TVP oraz płatne programy Polsatowskie. Generalnie ich jakość jest bardzo kiepska, gdyż pojawiają się przycięcia obrazu i dźwięku np. gdy ulica przejeżdża auto.

Zdjęcia w załącznikach:

Zdjęcie 1: Stan sygnału i jakości; gdy przejeżdża auto oba wskaźniki spadają i są przycięcia.
    Zdjęcie 2: Zamocowanie anteny na ścianie w pozycji pionowej, kablem do dołu. Programy Polsatu łapane są tylko wtedy, gdy antena wisi na ścianie lub jest do niej przyłożona.

Cabletech ANT0520 - Antena pasywna + wzmacniac z Cabletech ANT0520 - Antena pasywna + wzmacniac z
  • Poziom 20  
    Przeczytałem temat od początku i przeanalizowałem jeszcze raz. Wnioski:

Sugeruję namniejszą antenę "siatkową" np: http://www.dipol.com.pl/antena_asp-4_z_symetryzatorem_A0050.htm
    Niestety antenę na dach trzeba wyrzucić. Innego rozwiązania specjalnie nie widzę.
    Do PKiNu masz w linii prostej 2km - może i mniej. Nie możesz sobie więc pozwolić na jakikolwiek wzmacniacz.
    Co do testów tej anteny przyklejonej do ściany - ona zdaje się jest przy oknie w tej chwili jeśli dobrze widzę. Obróć ją o 90 stopni zgodnie z ruchem wskazówek zegara - tak żeby kabelek wychodził nie w dół, a na bok i zobacz czy odbiór się nie poprawi - wtedy prawdopodobnie będziesz miał polaryzację pionową dopiero, ale nie zmienia to faktu konieczności wyrzucenia anteny na dach.