Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

New Holland TM130 Dual-Command - Pompy hydrauliczne - która za co odpowiada

03 Lut 2014 14:41 4110 7
  • Poziom 12  
    Tak jak w temacie ciągnik to pełny mechanik New Holland TM 130. Pompy są dwie. Która za co odpowiada, jakie powinny osiągać ciśnienia ?
  • Poziom 12  
    U mnie są 2 pompy i filtr jest w pozycji pionowej.
  • Poziom 12  
    Jeden filtr pionowy. Umiejscowione ze tylnym prawym kołem.
  • Poziom 32  
    Tak czy inaczej TM ma trzy pompy hydrauliki.
    -Pompa zebata umieszczona bliżej przodu(na prawo od filtrów- nr.7 na rys.) to pompa obwodów niskiego cisnieni.
    odpowiada za:
    -wspomaganie kierownicy
    -sprzegło wom-u
    -blokada dyfra
    - wł. 4x4
    -właczanie sprzegieł skrzyni(biegi)
    -smarowanie/chłodzenie skrzyni biegów
    Cisnienie nie jest wcale niskie wbrew nazwie bo powinno wynosic 190 bar przy wydajnosci 61l/min.
    -Pompa zebata doładowująca(dla pompy tłoczkowej -nr 12 na rys).W wrsji z filtrami leżącymi znajduje się przed pompa wspomagania(niskiego cisnienia). W wersji z filtrami pionowymi znajduje sie po lewej stronie na koncu pompy tłoczkowej). Pompa ta jest stosowana poniewaz pompy tłoczkowe o zmiennej wydajnosci zle znosza zasysanie oleju. W TM-ach poziom oleju jest poniżej poziomu pomp i dlatego jest ta pompa zasilająca.Cisnienie poprawne to1,6-3,4bara.Nominalnie 3 bary.
    - Pompa tłoczkowa o zmiennej wydajności (ta bliżej tyłu- nr 11 na rys) odpowiada za:
    -hamulec przyczepy
    -podnośnik
    -hydr. zewnętrzną
    -zawieszenie przedniej osi
    -przedni podnosnik

Jej cisnienie spoczynkowe to 26 bar. Cisnienie pracy (trzymania) 210 bar.
    Wydajnośc w wersji z leżącymi filtrami 112l/min.W wersji z filtrami ppionowymi
    w TM-ach 120-160 to 120l/min a w TM175-190 150l/min.

TM-y maja hydraulike o zmiennej wydajności z linia sterującą. Pompa tloczkowa ,jak nic nie jest używane podaje tylko małe cisnienie.W momencie jak uruchomimy podnosnik lub hydr. zewnętrzną pompa dostaje sygnal na zapotrzebowanie oleju(poprzez zmiane cisnienia w lini sterującej) i tłoczek sterujący przestawia tarcze sterującą na duży skok tłoczków pompy,co powoduje duży wydatek oleju/cisnienie.Układ hydrauliczny nie jest więc tak wymęczony bo duze cisnienie/ilosci olejy jest pompowane tylko wtedy gdy coś używamy.
  • Poziom 12  
    Padła u mnie pompa niskiego ciśnienia. Kupiłem ze strony Dr. Biff czy jakoś tak. Kiepski zamiennik bo po sezonie użytkowania (a TM nie był moim głównym ciągnikiem) po rozgrzaniu zapalała się kontrolka od za niskiego ciśnienia ale to już był problem ciapatych bo ciągnik poszedł do Iraku...