Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ATMEGA8 - Programowanie AVR pod Windows 8

bresio 03 Feb 2014 19:45 1746 11
    bresio
    Level 19  
    Witam

Mam prost programator, zbudowany zgodnie z takim schematem:
    http://mirley.firlej.org/files/STK2_Schemat.gif

Programator działał sobie pod WinXP podłączony do portu LPT.

Komputer z XP nie wytrzymał próby czasu, a nowy ma na pokładzie Windows 8.

Spędziłem ostatnie 3 wieczory na próbach uruchomienia różnych programów do przeniesienia wsadu do mikrokontrolera i powoli mam dość.

avrdude najpierw chciał libusb0.dll, co nie było trudne, teraz podobnie jak kilka innych domaga się giveio, które za nic nie chce ruszyć z tym systemem operacyjnym.

Czy komuś się udało uruchomić taki programator z poziomu Windows 8?
    Jeżeli nie tak, to może jakiś inny?

Mając legalnego Windows 8 nie przewalać systemu na XP.
    Kuniarz
    Moderator of Designing
    Może trochę iść z duchem czasu i zamiast programatora na LPT (będącym na wymarciu) kupić za 2 dyszki USBASP + darmowy KhazamaProgrammer ?
    bresio
    Level 19  
    Duch czasu nie zawsze wie, czy w dobrą stronę się wybrał ;)

"Jest taki postęp co ku lepszemu prowadzi i taki co na zatracenie wiedzie" ;)

Czy jest to sprawdzona konfiguracja, tzn. czy komuś taki zestaw pod Windows 8 (8.1) działa bez problemów?

Nie chcę zainwestować tych kilku zł tylko po to, żeby trafić na ten sam problem :/
    tojaWalmar
    Level 10  
    USBAPS ma także problemy z win8.1
    Problem cechuje się tym,że wgrywając plik .hex na mikrokontroler wgrywa się zupełnie co innego niż jest zapisane w pliku który się skompilowało.
    Przeprowadziłem doświadczenie na win7 i win8. Program na procka został wgrany na win8 i odczytany na win7. Zapisy w rejestrach różniły się diametralnie.

Moje pytanie czy ktoś rozwiązał ten problem? By było można programować z systemu win8?

Program napisany w avrstudio, wgrany za pomocą extreme burner'a programatorem za dwie dyszki.
    Kuzyn
    Level 16  
    U mnie USBASP na Windows 8.1 działa bez problemu. Do wgrania hex używam SinaProg.
    tojaWalmar
    Level 10  
    a w jakim programie kompilujesz? AvrStudio 6?
    Włączając symulator w avrstudio już widać, że nie za bardzo windowsowi chce się współpracować.
    Kuzyn
    Level 16  
    W AVRStudio 6.1. Przed chwilą sprawdziłem symulator i też działa. Jaki konkretnie problem masz z symulatorem?
    tojaWalmar
    Level 10  
    Krótko, pokazuje bzdury albo nic. Wartości bitów nie zmieniają się.
    Poszukuję jeszcze przycisku jaki był AS 4 o nazwie Autostep.
    Kuzyn
    Level 16  
    Podczas debugowania programu wybierz opcję Disassembly (lub wciśnij Alt+8). Pokaże Ci się okienko z kodem asemblerowym razem z instrukcjami C. Jeśli będziesz wykonywał kroki w tym oknie, to program będzie wykonywał się poprawnie.
    Przy debugowaniu w kodzie C, symulator pomijał wykonywanie niektórych instrukcji.

Przygodę z programowaniem zacząłem od AS 6, więc nie pomogę Ci z funkcją Autostep,
    tojaWalmar
    Level 10  
    Zrobiłem jak proponowałeś.
    Otworzyło się okienko asembler jednocześnie z C. Program "idzie", ale bity się nie zmieniają.
    Avr'a jakoś konfigurowałeś pod system?
    Kuzyn
    Level 16  
    Nie. Po prostu zainstalowałem i wszystko działa poprawnie. Nawet nie instaluję aktualizacji, które proponuje, bo są mi nie potrzebne.

Możesz jeszcze spróbować na czystej instalacji Windowsa. U mnie AVR Studio chodzi w maszynie wirtualnej, bo pogryzł się z MPLAB'em.
    Zainstaluj Windowsa 8.1 w VMware Player (może być wersja trial Windowsa, żebyś tylko mógł sprawdzić). Możliwe, że jakiś inny program zakłóca pracę AS.
    tojaWalmar
    Level 10  
    Spróbuje zainstalować wirtualny system obok win8, np xp i zobacze co z tego wyjdzie.