Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kontynuowanie nauki w szkole ponadgimnazjalnej

purples 03 Lut 2014 20:00 1398 7
  • #1 03 Lut 2014 20:00
    purples
    Poziom 2  

Dobry wieczór.
    Przeglądałem wiele stron, szukając odpowiedzi na pytanie, które dręczy mnie od dłuższego czasu, a mianowicie " Do jakiej szkoły ponadgimnazjalnej powinienem się udać? ". Ile stron, tyle odpowiedzi, ale ogólnie dowiedziałem się tyle, że to zależy ode mnie, bo to ja muszę zadecydować o tym, czym będę się zajmował w przyszłości, jednak ja chciałbym zasięgnąć opinii obiektywnych - które mam nadzieję znaleźć na tym forum. Przechodząc do sedna - moje oceny może nie są ponadprzeciętne, ale uważam że bardzo tragicznie też nie jest, bo po pierwszym półroczu ( jestem w trzeciej klasie gimnazjum ) moja średnia oscylowała w okolicach 4,4, a więc można założyć, że się sprężę i po raz pierwszy od ukończenia szkoły podstawowej uzyskam świadectwo z wyróżnieniem. Między jakimi szkołami się waham? Otóż w moim otoczeniu panuje przekonanie, że uczeń klasy politechnicznej ( mat-fiz) powinien iść do liceum ogólnokształcącego i nigdzie indziej, a ja natomiast po dogłębnym przemyśleniu problemu, doszedłem do wniosku, że chciałbym kontynuować moją edukację albo w technikum albo w liceum właśnie. Jeżeli miało to by być technikum, to najlepiej jakieś o profilu technik informatyk / teleinformatyk bądź podobnym, gdyż interesuję się komputerami i ostatnio zacząłem też interesować się programowaniem i w przyszłości wiążę swoją pracę z komputerami. Tylko tutaj nasuwa się pytanie, czy warto iść do technikum? Co prawda jest to rok nauki więcej w porównaniu do liceum, ale także mogę uzyskać maturę, a ponadto zawód, a także szansę dalszego kształcenia na studiach - jednakże z tego co wyczytałem, to po technikum istnieje opcja pójścia na studia, ale nieobowiązkowa. Po liceum natomiast należy udać się na studia, bo poza maturą nie mam zawodu i o jakąś interesującą mnie pracę może być ciężko. Wiem, że z pozoru tak błahe kryterium nie powinno być brane pod uwagę, jednak popytałem znajomych, a oni odradzają mi pójście do Technikum Łączności na profil technik informatyk / teleinformatyk ze względu na to, iż:
    - w takim technikum uczy się bardzo mało dziewczyn ( o losie! to nie jest aż tak straszne, tym bardziej że moje uczucia już mam ulokowane w pewnej dziewczynie, no ale to nie o tym jest temat...),
    - kuzyni jakiegoś tam kolegi też uczęszczali do tego technikum, ale po nim zaczęli pracować w jakiejś pizzerii albo też " kable ", a raczej przewody kładą za jakieś grosze ( wydaje mi się, że to kwestia tego, czy komuś zależy na tym, aby znaleźć interesującą go pracę i tym samym przyłożyć się do nauki, no ale cóż... ),
    - no i pozostaje sprawa dojazdu, bo miałbym te kilka kilometrów tramwajem do pokonania, ale szczerze, to jeśli szkoła miałaby spełniać moje oczekiwania i przygotować mnie do mojej wymarzonej pracy, to dla mnie żaden kłopot wstać o tej 6.30-7.00.

To chyba wszystkie najpoważniejsze wady jakie sobie przypominam. Odnoszę wrażenie, iż uczniowie technikum są często postrzegani jako ci słabsi, głupsi i mniej ambitni w porównaniu do licealistów. Nie wiem czym jest to spowodowane, ale wydaje mi się, że to technikum bardziej przygotowuje do uzależnienia finansowego i przygotowuje do zarobienia na siebie, ale chciałbym zasięgnąć Waszej opinii na ten temat - co byście zrobili na moim miejscu, ponieważ niebawem będę musiał składać papiery, a nie chcę później żałować mojej decyzji. Zdaję sobie sprawę, że to ode mnie zależy, gdzie powinienem się kształcić, bo to moje życie, ale zasięgnąć czyjejś opinii nie zaszkodzi - przynajmniej tak uważam.

Bardzo dziękuję za zaangażowanie w pomoc mi udzielającym odpowiedzi.

Pozdrawiam!

0 7
  • #2 04 Lut 2014 07:44
    buczo11
    Poziom 27  

Witam!

purples napisał:
    Odnoszę wrażenie, iż uczniowie technikum są często postrzegani jako ci słabsi, głupsi i mniej ambitni w porównaniu do licealistów

Nie wierz w takie bzdury. Wszystko zależy od podejścia do nauki, chęci kształcenia i zdobywania wiedzy.
    purples napisał:
    Nie wiem czym jest to spowodowane, ale wydaje mi się, że to technikum bardziej przygotowuje do uzależnienia finansowego i przygotowuje do zarobienia na siebie,

Chyba miałeś na myśli uniezależnienie się finansowe? To również zależy w tym przypadku od chęci i ambicji.
    Na Twoim miejscu, moim zdaniem, wybrałbym technikum z następujących powodów:
    1) Interesujesz się już sprawami komputerów i informatyki, tudzież elektroniki.
    2) Masz w miarę sprecyzowane zawodowe plany na przyszłość.
    3) Faktem jest, że po samym technikum masz alternatywę zawodu.

0
  • #3 05 Lut 2014 19:27
    purples
    Poziom 2  

@buczo11, dziękuję za odpowiedź. Wkradła mi się literówka i miałem na myśli, tak jak napisałeś, uniezależnienie się finansowo.

Dalej nie jestem pewien, czy dla tytułu technika, który po studiach i tak traci swą moc, opłaca się uczyć rok dłużej w technikum, jeśli prawdopodobnie ( na 95% ) będę chciał studiować. Z tego co wyczytałem, to LO lepiej przygotowuje na studia, ale z tytułem technika mógłbym sobie już wcześniej trochę dorobić. Póki co to jestem trochę bardziej przekonany do technikum, ale jeszcze mam wątpliwości.

0
  • #4 05 Lut 2014 21:13
    Rumka
    Poziom 8  

Jeżeli chcesz iść na studia to odradzam technikum ,bo po liceum masz maturę i jesteś bardziej wykształcony bardziej wszechstronny , a w dodatku nowa podstawa programowa praktycznie zamyka ci drogę na inne matury niż te z twojego profilu . Technikum gorzej uczy niż liceum uwierz mi wszyscy moi koledzy narzekają bo po technikum mają mniejsze perspektywy na pójście na studia. Polecam liceum ale tylko z możliwością pójścia na renomowane politechniki a jeżeli już technikum to hydraulik albo coś po czym masz konkretną fizyczną pracę bo fachowców teoretycznych jest od groma.
    PS: po studiach możesz zrobić uprawnienia budowlane a po technikum nie.
    Pozdro Rumka

0
  • #5 06 Lut 2014 07:44
    buczo11
    Poziom 27  

Witam!

Rumka napisał:
    Jeżeli chcesz iść na studia to odradzam technikum ,bo po liceum masz maturę i jesteś bardziej wykształcony bardziej wszechstronny

Ale wiedzy technicznej po ogólniaku nie ma żadnej (nie mówię tu o ogólnych przedmiotach technicznych, takich jak fizyka i matematyka). Dlatego do wszechstronności wykształcenia należy podchodzić ostrożnie.
    Po technikum również masz możliwość zrobienia matury i dodatkowo zdobycia zawodu.
    Rumka napisał:
    Technikum gorzej uczy niż liceum

Pod jakim względem gorzej?
    Rumka napisał:
    po technikum mają mniejsze perspektywy na pójście na studia

To oni tak uważają, ale perspektywy są podobne dla absolwenta technikum i liceum. Najeży pamiętać, że decydując się na technikum, determinuje się niejako wybór określonych kierunków studiów i w tym aspekcie perspektywy są rzeczywiście ograniczone. Ale wówczas plany na przyszłość zawodową już należy mieć w miarę wyklarowane.
    Aby być dobrym informatykiem czy elektronikiem, interesowanie i zajmowanie się tą tematyką dopiero na studiach może być zbyt późne i nieskuteczne.
    Jeśli miałbym decydować: dobre liceum, czy dobre technikum, to wybór padłby na to drugie.
    Rumka napisał:
    PS: po studiach możesz zrobić uprawnienia budowlane a po technikum nie.

Tak, ale muszą to być studia kierunkowe.

0
  • #6 06 Lut 2014 08:37
    tadzik85
    Poziom 38  

purples napisał:
    @buczo11, dziękuję za odpowiedź. Wkradła mi się literówka i miałem na myśli, tak jak napisałeś, uniezależnienie się finansowo.

Dalej nie jestem pewien, czy dla tytułu technika, który po studiach i tak traci swą moc, opłaca się uczyć rok dłużej w technikum, jeśli prawdopodobnie ( na 95% ) będę chciał studiować. Z tego co wyczytałem, to LO lepiej przygotowuje na studia, ale z tytułem technika mógłbym sobie już wcześniej trochę dorobić. Póki co to jestem trochę bardziej przekonany do technikum, ale jeszcze mam wątpliwości.

Po 1.Dziś na samą "mordę" czy papier zatrudnienia nie znajdziesz, nigdzie. Ważne jest to co umiesz. Im wcześniej zaczniesz się kierunkować tym lepiej, bo w PL brak specjalistów(nawet pokroju spawacz, a i w tym zawodzie mając duże doświadczenie i zdolności oraz uprawnienia można zarobić). A jak to mówią "co jest do wszystkiego to jest do d...". Ale zaczną szkoła nie zastąpi własnych chęci. Jestem dobrym przykładem. Skończyłem technikum i zbiegiem okoliczności jako jeden z nielicznych na naszym roku miałem starą maturę, ci po nowej nawet z kalkulatora nie potrafili korzystać.

Dziś nawet jeśli jest interesująca możliwość, a masz dojścia czy tez znajomości lepiej mieć technikum podjąć pracę i jeśli sił starcza studiować zaocznie dla papieru i wiedzy". Bo żadna szkoła nie da ci doświadczenia.

0
  • #7 06 Lut 2014 13:12
    Rumka
    Poziom 8  

Cytat:
    "Po technikum również masz możliwość zrobienia matury i dodatkowo zdobycia zawodu. "

moim zdaniem mit znam ludzi z techników i zazwyczaj na nim kończą swą edukację.

Cytat:
    "To oni tak uważają, ale perspektywy są podobne dla absolwenta technikum i liceum. Najeży pamiętać, że decydując się na technikum, determinuje się niejako wybór określonych kierunków studiów i w tym aspekcie perspektywy są rzeczywiście ograniczone. Ale wówczas plany na przyszłość zawodową już należy mieć w miarę wyklarowane.
    Aby być dobrym informatykiem czy elektronikiem, interesowanie i zajmowanie się tą tematyką dopiero na studiach może być zbyt późne i nieskuteczne.
    Jeśli miałbym decydować: dobre liceum, czy dobre technikum, to wybór padłby na to drugie. "

Tu się zgadzam w 100% a co do wyboru nie ukrywajmy ,ale jak ktoś idzie do technikum to raczej wie ,że na studiach nie ma czego szukać i dlatego chce mieć jakiś fach w ręku

Piszę jakie ja mam doświadczenia i widzę ,że jest różnica pomiędzy mną licealistą a ludźmi(na tym samym poziomie nauki w gim co ja) z techników gdzie nie cisną z nauką aż tak bardzo wybór należy do purples ale ze średnią 4,4 (też taką miałem) myślę że lepiej jest iść do liceum

0
  • #8 14 Lut 2014 18:57
    Drutus
    Poziom 12  

Moim zdaniem liceum jest dla humanistów i tych, który nie wiedzą jeszcze co chcą dokładnie w życiu robić. A Ty już masz plany na przyszłość także wybieraj technikum. Ja rok temu miałem podobny problem ale pokierowałem się zainteresowaniami i nigdy nie żałowałem wyboru technikum bo całe gimnazjum dusiłem się tym "ogólnokształceniem".

0