Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Vaillant ecoTECplus VCpl146 - Jak to ustawić ?

marius09 04 Feb 2014 09:31 9696 45
 • #1
  marius09
  Level 10  
  Witajcie

  Potrzebna jest pomoc/podpowiedź jak to cholerstwo ustawić aby było dobrze :).

  Sprzęt jaki posiadam:

  ecoTECplus VC pl 146/5-5 R,
  sterownik w pokoju calorMATIC 470,
  czujnik zewnętrzny.

  Dom około 120 m2, całość w podłogówce. Krzywa grzewcza ustawiona 0,45.

  Mam ustawioną temperaturę 22,5 stopnia i problem jest w tym, że wstaję rano i to non stop spada do 21 stopni i trochę zimnawo się robi. Może różnica niewielka ale przy małych dzieciach jest różnica. Da się to jakoś tak ustawić aby trzymał te 22,5 ?
 • #2
  mauri_b
  Heating systems specialist
  A na noc ile masz ustawione?
 • #3
  marius09
  Level 10  
  Tyle samo czyli 22,5. Wcześniej miałem faktycznie na zasadzie dzień 22,5 a noc na przykład 24 ale zrezygnowałem z tego bo tego to już w ogóle nie czaiłem. Jak miałem dzień to było widać temperaturę i temperaturę zadaną jak przełączał się w tryb nocny to temperatura zadana znikała. Tak więc upraszczając dałem na cały dzień 22,5.
 • #4
  mauri_b
  Heating systems specialist
  Wejdź w menu instalatora i zobacz jak masz ustawiony parametr włacz temp. pok.
 • #5
  marius09
  Level 10  
  ok zobaczę i odezwę się w temacie. Niestety w wieczorem bo w robocie siedzę :( i menu jest jakieś 15 km ode mnie.
 • #6
  marius09
  Level 10  
  Na wszelki wypadek spisałem całość ustawień:

  stan - ok
  ciśnienie wody - 2,7 bar
  ciepła woda - wył.
  opóż.ochrony zamarz. - 4 h
  czas blokady pompy - wył.
  max wczesne nagrz. - 0 min.
  max wyprz wył - 0 min.
  ciągłe grzanie - wył.
  reguły regulatora - pokaż
  urządzenie grzewcze:
  stan - tryb c.o. vf1 43 stopnie C
  ogrzewanie auto dzień do 00:00
  temp. zadana pokojowa - 22 stopnia C
  temp.nocna - 22 stopnie C
  temp.zas. zadana - 24 stopnie
  temperatura zasilania - 43
  wł.tem pokój. termostat
  offset tryb-lato 1K
  krzywa grzewcza - 0.45
  temp.min. - 20 stopni
  tryb auto wył. - EKO
  funkcja specjalna -brak
  Ciepła woda:
  zasobnik - aktywny
  tem. zasob.zadana - 45 stopni C
  tem. zasob.zadana jest - 45 stopni C
  pompa ładująca - wyłączona
  pompa cyrkulacyjna - wyłączona
  legionella - dzień niedziela
  legionella godz. 04:00
  offset ładow. zasobn. 25K
  wybieg pompy ładuj - 5 minut
 • #7
  mauri_b
  Heating systems specialist
  Zmień tryb auto wył. - EKO na OBNIżENIE, oraz jeśli nie masz innego źródła ciepła typu kominek,zmień par. włącz temp. pok. na KOREKTA. Jednocześnie być może będziesz musiał obniżyć krzywą grzewczą, jeśli temperatura pokojowa będzie wyższa od zadanej.
 • #8
  marius09
  Level 10  
  Dzięki serdeczne spróbuje.
 • #9
  Zbigniew Rusek
  Level 37  
  Może by dla oszczędności gazu obniżyć temperaturę ciepłej wody z 45 na 40 stopni (a może na 37), gdyż 45 to o wiele za dużo do kąpieli (trzeba mieszać z zimną).
 • #10
  marius09
  Level 10  
  Zmieniłem na tym pewnie wiele nie oszczędzę bo mam poustawiane przygotowanie wody na zakresy czasowe tam po 2-3 godziny z rana i wieczorem. Wiem na pewno, że coś muszę zrobić bo mieszkam od połowy grudnia. Kupiłem jakoś w lipcu więc grzać coś tam zacząłem na koniec września pewnie i już mam 920 m3 gazu spalonego to chyba za dużo znacząco. Jak tak dalej pójdzie to przy rachunku przekręcę się na zawał.
 • #11
  uri
  Level 15  
  Tak jak kolega wyżej napisał zmień tryb auto wył. - EKO na OBNIŻENIE , na początek proponuję ci wyłączyć korektę i termostat ustaw sobie krzywą grzewczą tylko na samym czujniku pogodowym . Proponuje zacząć od krzywej 0,25 ( jak za ciepło w domu to KG w dół jak za zimno to w górę i sprawdzaj temperaturę najlepiej minimum po 1-2 dobach ,sprawdzaj na wysokości około 1,5 metra nad podłogą jeżeli trafisz w KG to w tedy możesz się bawić z korektą lub termostatem ale ja ci szczerze odradzam przy podłogówce strasznie komfort się psuje jest zbyt niska temperatura zasilania później kocioł musi gonić do zadanej temperatury nie bardzo się to opłaca.Z moich obserwacji 100% komfortu jest na samej pogodówce .

  Jeszcze jedno ciśnienie wody - 2,7 bar z tego co wiem to max ciśnienie to 3 bar w vaillant przy tej temperaturze zasilania to lepiej zejść na jakieś 2 bar.
 • #12
  marius09
  Level 10  
  Co masz na myśli pisząc wyłącz korektę ? Jak nie termostat to jaką opcję tam wybrać ?

  Co do wody to pytanie bo gadałem jeszcze ze znajomym i porównywaliśmy ustawienia ale w sumie to nie wiadomo co bardziej ekonomiczne. Jeśli idzie o przedziały, w których grzeję wodę to mam ustawione:

  7:30-9:00
  19:00-22:30

  Lepiej zostawić tak i dać niższą temperaturę czy dać przedziały po 20 minut i wyższą ?
 • #13
  uri
  Level 15  
  Wybierasz " Brak " w tedy temperatura zasilania będzie dobierana tylko na podstawie czujnika pogodowego ,na kotle ustaw też max temperaturę zasilania CO na 45*C .

  Ja wodę grzeje od 18-23 do 50*C ,rano woda ma ponad 40*C to mam ustawione żeby cyrkulacja działała jak się idzie do prac czyli chodzi jakąś 1 godz.
  Wieczorem woda ma 30*C w tedy o 18:00 zostaje podgrzana do 50*C
  Czy to jest ekonomiczne nie wiem zobaczę jak będę grzał tylko CWU bo na razie to mój pierwszy sezon .
 • #14
  marius09
  Level 10  
  Ustawiłem jak mówiliście. Chodzi tak już 2 dni. Temperatura utrzymuje się teraz na poziomie 23 przy ustawieniu na programatorze 22,5. Martwi mnie tylko jedno. Niby temperatura jest wyższa niż ta ustawiona więc piec nie powinien grzać a on cały czas chodzi.
 • #15
  uri
  Level 15  
  Przy samej pogodówce tak jest że kocioł potrafi pracować non-stop dostosowując temperaturę zasilania w zależności od temperatury na zewnątrz ( grzeje bardzo niska temperaturą ) .Teraz jak jest -2/+5 to u mnie kocioł często się wyłącza ale gdy jest zimniej to pracuje około 15godz na dobę a przy -10 i wyżej pracuje 24h .Jaka krzywą masz teraz ustawiona ? Ja grzeje pierwszy sezon i zaczynam od krzywej 0,25 teraz dom już się trochę wygrzał i zszedłem na 0,20 zobaczę czy da sobie radę w utrzymaniu zadanej temperatury .Z moich wyliczeń to 0,5 w górę lub w dół krzywej to jest około +/- 1,5m3 gazu na dobę .
  Proponuję ci teraz sprawdzać ile gazu pobiera i obserwować jak się będzie zmieniła temperatura na zewnątrz ,jak przymrozi i utrzyma temperaturę to jest OK jak będzie za bardzo grzał to krzywa w dół jak za słabo to krzywa w górę .Najlepiej to widać jak jest zróżnicowanie temperatur na zewnątrz .
 • #16
  marius09
  Level 10  
  Mam 0,45 krzywą grzewczą.

  "Proponuję ci teraz sprawdzać ile gazu pobiera"

  A jak to zrobić tylko obserwacja liczników ?
 • #17
  uri
  Level 15  
  Ta musisz spisywac stan licznika o tych samych porach .
 • #18
  mauri_b
  Heating systems specialist
  Ale co w końcu ustawiłeś? BRAK, TERMOSTAT, czy KOREKTA?
 • #19
  marius09
  Level 10  
  Dałem korekta i teraz grzeje non stop z mojej perspektywy. Jak miałem na termostacie to w chwilę po osiągnieciu temperatury zadanej kocioł przestawał pracować.
 • #20
  marius09
  Level 10  
  Dobra wygląda na to, że wraca to do normy. Chyba musi się dostosować do nowych ustawień i chwilę pomyśleć :). Teraz coraz częściej się kocioł wyłącza. Posprawdzam w weekend jak to jest z tym zużyciem gazu.
 • #21
  uri
  Level 15  
  Pytanie czy znalazles KG na opcji brak .
  Korekta jak sama nazwa mowi czujnik w sterowniku koryguje temperature zasilania w zaleznosci czy w domu jest za cieplo czy za zimno.
  Testowalem ostatnio termostat i niestety przy bardzo niskiej temperaturze sasilania rzedu 30stopni w ogole sie nie sprawdza.sterownik osiaga zadana temperature i kociol sie wylacza u mnie na okolo 6 godz off spada temperatura o okolo 0.5 stopnia i kociol sie odpala i zaczyna gonic do zadanej.Dziala z wieksza moca i dosyc dlugo trwa podniesienie temperatury okolo nastepne 6 godz. Spalanie gazu takie samo jak na samej pogodowce a komfort o wiele gorszy .
 • #22
  marius09
  Level 10  
  Na razie nie kombinuję z KG ale chyba muszę zacząć. Sprawdzałem zużycie gazu i wziął 58m3 przez tydzień więc dobrze chyba. Dalej jednak mnie wnerwia to, że kładę się spać mam 23 stopnie, wstaję i jest 22 a niby cały czas ma ustawione aby trzymać 22,5. Nie wiem może to tak działa a może jednak muszę z tą KG kombinować. Na razie mam cały czas 0,45.
 • #23
  uri
  Level 15  
  Co to kombinować ?? pisane było x razy na sterowniku w ustawieniach instalatora w opcji " Włącz temperaturę pokojową" masz do wyboru 3 opcje Brak,korekta,termostat żeby ustawić KG wybierasz " Brak " i w tedy regulujesz tylko KG w gorę lub w dół ją przesuwasz ale z odstępami czasowymi co 24-48h . Na korekcie i termostacie nie zdołasz ustawić stałej temperatury przez 24h bo histeryza w vaillancie to jak na moje oko 0,6-0,7*C a przy niskiej temp. zasilania podłogi nie zdołasz tego wyrównać przez 12h , potrzeba na to około 24h .

  Druga sprawa czy masz włączone obniżenie ?? czy tryb ECO czy co?
  Trzecia sprawa czy masz przedziały czasowe ? jak masz ustawiona temp. nocna a jak dzienną ?

  Jeżeli nie masz żadnego przedziału czasowego to temperatura zadana to NOC !
  Ja mam jeden przedział czasowy 7-17 to dzień temp zadana 23*C po przedziale czasowym sterownik przechodzi na przedział NOC i tam też mam ustawione 23*C
 • #24
  gersik
  Level 33  
  uri wrote:
  Ja mam jeden przedział czasowy 7-17 to dzień temp zadana 23*C po przedziale czasowym sterownik przechodzi na przedział NOC i tam też mam ustawione 23*C

  A co to daje oprócz tego że przy zmianie kocioł się na chwilę wyłączy?
 • #25
  uri
  Level 15  
  Kocioł się nie wyłącza przynajmniej mój , a co to daje w zasadzie tylko tyle że na sterowniku mam ikonę słońca w w nocy ikonę księżyca i tyle zauważyłem .
 • #26
  gersik
  Level 33  
  No chyba że chodzi tylko o zmianę obrazka.
 • #27
  uri
  Level 15  
  Wiesz wracając do tego co napisałeś że kocioł się wyłącza przy przedziale czasowym ,dlaczego miał by to robić skoro temperatury dzień i noc są takie same .

  A może wiesz jak czytać tabelę czasu blokady palnika bo ja szczerze powiem nie bardzo kumam jak to czytać.
 • #28
  marius09
  Level 10  
  Teraz patrzę co tydzień jak to wygląda i bierzę około 60-65 m3 na tydzień. To chyba nie jest źle nie ?
 • #29
  uri
  Level 15  
  U mnie ostatni tydzien to 50m3 powierzchnia 156m2 tem. Zadana 22*C srednia wychodzi 7.1m3 na dobe troche duzo przy oststnich cieplych dniach .
 • #30
  marius09
  Level 10  
  Czyli dalej jest dupa w takim razie u mnie. Ja mam zadaną 22.5. Pytanie w takim razie co jeszcze może być u mnie zwalone :( ?