Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Enkoder - Licznik impulsow i podanie na wyswietlacz w mm

grubyk 04 Lut 2014 12:09 1362 1
 • #1 04 Lut 2014 12:09
  grubyk
  Poziom 7  

  Witam .
  Chciałbym zbudować urządzenie które miało by za zadanie przedstawiać na wyświetlaczu led wysokość rama tartaku taśmowego :
  - skok śruby trapezowej ma skok 6mm
  -chciałbym zastosować tani licznik(http://inelsc.pl/pl/p/Przelacznik-obrotowy,-impulsator-z-wylacznikiem/5809) -ma on 24 impulsy na obrót wiec wielokrotność 6mm
  - obracając śrubą chciałbym aby na wyświetlaczu pojawił się rzeczywisty pomiar przesunięcia rama tartaku
  - po ustawionym wymiarze będzie potrzebna jeszcze funkcja zerowania wymiaru .

  Reansumując: Na wyświetlaczu mam 0.00 - jadę sobie do ustalonego wymiaru np:3.20 cm . Po ustawieniu zeruję wymiar ustawiając kolejną grubość deski 0.00 i dalej np: 2.50cm .

  Jestem elektronikiem (2 klasa technikum ) .. Bardzo proszę o pomoc . Całość chciałbym wykonać tanio (najprostszymi sposobami ) . Liczę na Waszą pomysłowość . Pozdrawiam

  0 1
 • #2 04 Lut 2014 12:40
  tos18
  Poziom 37  

  Obawiam się że ten enkoder(to co podał kolega w linku to enkoder) długo nie pożyje.
  W automatyce robi sie to enkoderami i licznikami programowalnymi gdzie w liczniku ustalasz tzw dzielnik (preskaler). Popatrz np omron H7CX i E6A2. Lub używa się enkoderów absolutnych. Bardzo często role licznika przejmuje sterownik PLC z odpowiednim modułem licznikowym i panelem operatorskim.

  Rozwiązanie amatorskie to enkoder zbudowany na bazie transoptorów (na forum jest opis) szczelinowych i licznik z preskalerem zbudowany z układów TTL,C-MOS lub na mikrokontrolerze.

  0