Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

HP PAvilion 6500 - Zacinającu się obraz przy YT oraz filmach

meewosh88 04 Feb 2014 13:13 4056 32
    meewosh88
    Level 10  
    Witam,

od dłuższego czasu nie mogę sobie poradzić z laptopem dziewczyny. Mianowicie chodzi o problem zacinającego się obrazu (przeskakuje, tnie, zacina, gubi synchronizację z dźwiękiem) przy oglądaniu YT oraz filmów przez playery. Aktualnie zrobiłem format i zainstalowałem viste (z takim systemem był kupiony komputer) i po formacie dalej to samo. Sterowniki mam wszystkie zainstalowane, device manager nie pokazuje żadnego wykrzyknika. Wcześniej na windows 7 tez się wieszał. Myślałem, że to wina sterowników, ale są aktualne. Później, że flasha, ale na filmach też tnie więc wydaje mi się, że to wina hardware'u, ale właśnie od was chciałbym uzyskać więcej szczegółów, bo mnie przerasta.

Laptop to HP Pavilion 6500 limited edition kupiony w USA.
    W środku ma:
    - Intel Core 2 Duo T5250 1,5 GHz
    - 2 GB RAM
    - Zintegrowana grafika Intel 965 Express

Z tego co wiem to te typy mają problem z przegrzewaniem więc w tym upatruje problemy, ale też nie chciałbym was źle naprowadzić.

Przydałaby się pomoc, bo mi już ręce opadają.

Dodano po 4 [minuty]:

Dodam jeszcze, że przy opglądaniu YT przy wyższej jakości 720p od razu zacina, a przy mniejszych jak 360p po pewnym czasie zaczyna. Jak jest piosenka 5 min to na początku wydaje misie, ze obraz nie do końca chodzi płynnie, a po 2-3 min już zaczyna mocno przycinać.
    BANANvanDYK
    Level 41  
    Na tym procesorze i grafice zapomnij o odtwarzaniu filmów HD w YouTube. Grafika nie ma sprzętowego dekodera video. Na dekodowaniu przez CPU odtwarzanie z normalnego odtwarzacza filmu HD 720p nie powinno być problemu (poradził by sobie na jednym rdzeniu), ale FullHD już nie.
    Co do przycinania w YouTube na 360p to już co innego i tutaj nie pomogę.
    elessar87
    Level 33  
    Jak kształtują się temperatury? Wspomniałeś że podejrzewasz przegrzewanie się komputera, monitorowałeś je zatem?
    meewosh88
    Level 10  
    Witam ponownie,
    sorry, ze nie odpisywałem wcześniej, ale nie byłem dostępny.
    Jeśli chodzi o temperatury to odpaliłem programik speed fun oraz jaksa liste do odtwarzania na YT w 360p i temperatury kształtują sie następująco"
    HD 0 : rośnie i osiąga max ok 52 st
    Temp1 : 70 st
    Core 0 : 65 st
    Core 1 : 65 st

Nie wiem dokładnie czego dotyczy pomiar temp1, ale może wy się znacie lepiej.
    elessar87
    Level 33  
    SF nie należy do zaufanych narzędzi tego typu. Wstaw screen z HWMonitor. Uruchom program, obciąż komputer, po 15 minutach zrób screen.
    meewosh88
    Level 10  
    Oto printscreen:
    elessar87
    Level 33  
    Bez czyszczenia i wymiany past/padów się nie obejdzie. Poza procesorem grzeje się też mostek (północ i grafika). Ważne żeby utrzymać ten element chłodny bo w przypadku awarii nie wymienia się go tak łatwo jak procesora i koszty przewyższają często wartość całego komputera.

Tak więc czeka Cię rozbieranie komputera i czyszczenie.
    meewosh88
    Level 10  
    OK, już raz go czyściłem więc z tym sobie poradzę. Ostatnio tylko usuwałem kurz z radiatora oraz wiatraka. Mógłbyś mi napisać co dokładnie mam jeszcze zrobić jak już będę miał rozkręcony laptop?

Rozumiem, że najpierw mam kupić pastę chłodzącą. Nie wiem co to są pady.

Co dokładnie mam zrobić, żeby wychłodzić mostek (tutaj proszę o dokładną instrukcję gdzie on się znajduje i jak go wychłodzić).

Z góry dzięki za szczegółową odpowiedź:)
    elessar87
    Level 33  
    Pastę termoprzewodzącą. Aplikuje się ją pomiędzy procesor/chipset a element odprowadzający ciepło. Zwykle jest to miedziana blaszka przylutowana do heatpip'a czyli rurki łączącej blaszki wszystkich podzespołów które wymagają chłodzenia (o ile oczywiście producent komputera przewidział dla nich takie rozwiązanie). Heatpipe zbiera ciepło od chłodzonych elementów i przekazuje je na swój koniec gdzie jest nadmuchiwany przez wentylator. Czasami między blaszką a chipsetem można znaleźć termopad zamiast pasty. Wtedy należy go wymienić na możliwie najbardziej zbliżony grubością.

Przy okazji demontażu chłodzenia warto też sprawdzić działanie heatpipe'a. Sprawny, podgrzewany np. zapalniczką na jednym końcu powinien oddawać ciepło na drugim niemalże natychmiast. Jeśli tak się nie dzieje to mogło dojść do rozszczelnienia i stąd problemy z odprowadzaniem ciepła i co za tym idzie, z wysoką temperaturą. Taki element należy wtedy wymienić.

Mostki często nie są podpięte pod chłodzenie i jedynie odprowadzają ciepło za pomocą termopadu właśnie, stykającego się z jakimś metalowym elementem we wnętrzu komputera, np. podstawą klawiatury.

Nie wiem jak dokładnie wygląda Twój komputer. Czasami do takich zabiegów nie trzeba całego rozkręcać, wystarczy zdjąć tylko usuwalne klapki ze spodu komputera i jest do wszystkiego ładny dostęp. To nie zdarza się jednak zbyt często. Zdemontuj co się da od spodu i zrób zdjęcia to powiem Ci co i jak.
    meewosh88
    Level 10  
    Dzięki za szczegółową odpowiedź. Pod tym Linkiem jest dokumentacja do tego modelu. Na stronie 96 pdf'a jest instrukcja wymiany wiatraka. Trzeba rozebrać praktycznie wszystkie podzespoły, żeby dostać się do wiatraka. Tak robiłem ostatnio. Raczej to mnie czeka.

Zdjęcia z tyłu laptopa raczej już teraz nie są wymagane. Rozbiorę komputer i jak będę miał odsłonięty wiatrak to wtedy zrobię i wrzucę tak, żebyś mógł rzucić okiem i skomentować.

Jeszcze jedna sprawa. Wrzucam PS z HWmonitor z mojego drugiego laptopa dell vostro 3450. Daj znać czy tutaj temperatury są ok, czy już wymaga czyszczenia. Prosiłbym też o podanie najlepszych oraz maksymalnych akceptowalnych, żebym wiedział na przyszłość.

elessar87
    Level 33  
    Trochę dużo ale bez tragedii. Nie ma sztywnych ram temperaturowych. Dla każdego modelu temperatury pracy wyglądają inaczej bo inaczej zbudowane są poszczególne komputery, kwestia chłodzenia jest rozwiązywana w odmienny sposób, zastosowane materiały się różnią, wreszcie każdy komputer zbudowany jest z innych podzespołów, które mają swoje własne charakterystyki pracy i emisji ciepła.

Ogólnie przyjmuję się że dobra temperatura procesora w idlu nie powinna przekraczać 40-paru stopni. Jeśli pod obciążeniem nie wzrasta powyżej 60 to jest bardzo dobrze. Jest to jednak moje własne odczucie. Inni mogą mieć swoje.

Co do zasady jednak procesor nie może pracować w granicznej temperaturze 100-105 stopni. W wielu komputerach zastosowane zabezpieczenia odcinają dopływ prądu już w niższych zakresach. Nie znaczy to jednak że można bez konsekwencji pałować procesor do granic wytrzymałości. Stała praca w podwyższonej temperaturze skraca żywotność procesora poprzez zmniejszanie właściwości półprzewodnikowych. Stąd tak ważne jest pilnowanie temperatur i zadbanie o właściwe chłodzenie.

Wiadomo. W laptopie nie ma miejsce na stosowanie rozbudowanych systemów odprowadzania ciepła, z jakimi mamy do czynienia w PC'tach. Za to możesz oglądać filmy w pociągu. Coś za coś.
    elessar87
    Level 33  
    No i wszystko już ładnie widać. Masz dwa punkty to odświeżenia. Na procesorze masz pastę, na grafice ciężko powiedzieć. Raczej pasta, ale może być i termopad. Jak zdejmiesz chłodzenie to się przekonasz naocznie. Po zdjęciu chłodzenia sprawdź heat-pipe'a. Podgrzewaj go delikatnie na jednym końcu zapalniczką albo nad palnikiem kuchenki. Niemalże od razu powinien być ciepły na drugim końcu.

Jesteś już zdecydowany na jakąś konkretną pastę? Nie kupuj silikonowej, każda inna będzie dobra. Produktów na rynku jest od groma.
    BANANvanDYK
    Level 41  
    Już to widzę kłębki bawełny w wentylatorze i na radiatorze...
    Wentylator odkręca się od chłodzenia czterema małymi wkrętami PH0, są one schowane pod folią.
    Oczywiście na procesor musisz dać nową pastę termoprzewodzącą (mogę polecić MX-2 lub MX-4). Termopadu fabrycznego bym nie ruszał, gdyż można kupić nowy o znacznie gorszych parametrach.
    Ogólnie to dv6000 wbrew internetowym opiniom ma bardzo wydajne chłodzenie - nowsze dv5/dv6 mają już kiepskie chłodzenie. Paviliony na Intelu nie powinny mieć temperatur większych niż 50-60°C w pełnym stresie. Na luzie temperatura procesora to nawet poniżej 30°C (gdy jest nowszy BIOS z wentylatorem pracującym non-stop). Co prawda nie miałem styczności z dv6000 na Intel/UMA, ale nawet patrząc na inne laptopy z taką platformą, to one praktycznie się nie grzeją.
    Nie zaszkodzi nawet zaklejenie otworu wentylacyjnego pod wentylatorem od spodu obudowy, a nawet jest to korzystne ze względu na poprawienie chłodzenia wnętrza laptopa i pamięci RAM.
    Temperatura HDD jest niebezpiecznie wysoka, niestety w tych modelach dysk twardy jest szczelnie zabudowany i nie ma żadnego chłodzenia.
    Co do Della, to też temperatury są trochę za wysokie.
    BTW. Przy składaniu laptopa z powrotem uważaj na gniazda LIF od tasiemek, łatwo uszkodzić tasiemki przy wkładaniu w gniazda (te umieszczone na płycie głównej), dlatego wolę odłączać taśmy od gniazd ZIF (na płytce przycisku i panelu dotykowym).
    meewosh88
    Level 10  
    Odkręciłem wiatrak od płyty. Tak to wygląda: https://drive.google.com/file/d/0ByoFGPklh7zFcXRXUlN5RWUyX2M/edit?usp=sharing

Z tego co widzę to mam i pastę i termopad. Jeśli chodzi o pastę to mam ją wyskrobać i nałożyć nową? Termopad nie ruszać i zostawić tak jak jest?

elessar87 co do heatpipe'a to podgrzewałem go zapalniczką na jednym końcu, a na drugiem koło wentylatora trzymałem palcami. Delikatny wzrost temperatury czyje po ok 30s grzania zapalniczką. Jest to dosyć uznaniowe.

Tutaj na zdjęciu widzisz jak trzymam i gdzie podgrzewam (na wysokości zapalniczki grzałem): https://drive.google.com/file/d/0ByoFGPklh7zFVDFiUFNsckVEb2s/edit?usp=sharing
    elessar87
    Level 33  
    Żadnego skrobania. Pasta wciąż powinna być plastyczna. Należy ją zetrzeć z grubsza a pozostałości zmyć alkoholem izopropylowym, naturalnie nie musisz go kupować. Zastosuj aceton w formie rozpuszczalnika, ostatecznie zmywacz do paznokci na bazie acetonu z jak najmniejszą ilością dodatków typu "wyciąg z kwiatów".
    Kolega BANANvanDYK nie zaleca wymiany termopadu, a ja twierdzę że skoro masz taką okazję to możesz to zrobić. W końcu niecodziennie przychodzi zdejmować chłodzenie.
    Co do heat-pipe'a. Kiedy zaczniesz podgrzewać go z drugiej strony (bezpośrednio miedź) to temperatura odczuwana jest szybciej?
    meewosh88
    Level 10  
    Podgrzewałem miedź właśnie. Jeśli grzeje na jednym końcu, a na drugim trzymam palce to muszę spokojnie z 30s-1min poczekać, żeby odczuć zmianę temperatury i to delikatnie się zmienia. Nie wydaje mi się, żeby od razu odczuć zmianę temperatury. Przecież to jest kawałek metalu, ma swoją pojemność ciepła. Z drugiej strony co w kawałku miedzi może się zepsuć? Piszę jak laik, bo nie jestem w tym specjalistą.

Pastę BANANvanDYK poleca MX-2 lub MX-4, a termopad? Czy jest duża różnica w tych produktach. Nigdy tego nie kupowałem.
    elessar87
    Level 33  
    Nie chodzi o samą miedź, ale to co jest w środku. Dopiero wewnątrz heat-pipe'a znajduje się właściwy czynnik chłodzący. Nie jestem pewien co do Twojego wyniku. Wydaje mi się że to dość długo, ale poczekajmy jeszcze na opinię innych.
    Pasta MX-2 jest ok. Termopady muszą mieć jak największą zdolność przewodności cieplnej, najważniejsze żeby zakupiony miał zbliżoną grubość do oryginalnego. Może być nieco grubszy, nie może być cieńszy.
    meewosh88
    Level 10  
    BANANvanDYK
    Level 41  
    meewosh88 wrote:
    Pastę BANANvanDYK poleca MX-2 lub MX-4, a termopad? Czy jest duża różnica w tych produktach. Nigdy tego nie kupowałem.

Masz wyjaśnienie wyżej.
    BANANvanDYK wrote:
    Termopadu fabrycznego bym nie ruszał, gdyż można kupić nowy o znacznie gorszych parametrach.

W obu zaproponowanych termopadach producent nie podaje parametry rezystancji termicznej, co jest kluczowym parametrem jeśli ma się na uwadze obniżenie temperatury podzespołu. Parametr przewodności cieplnej nic nie mówi o różnicy temperatur między podzespołem a radiatorem. Tak więc odradzam ich.
    Kolego elessar87, skoro rozkazujesz wymienić termopad na chipsecie Intela, to jesteś w stanie powiedzieć jakie temperatury osiąga ten chipset? Jakoś nigdy nie spotkałem z możliwością odczytu temperatury z chipsetu Intela, więc nie mam rzetelnych informacji na ten temat.
    W przypadku Pavilionów na AMD/UMA (gf6150) to fabrycznie temperatura na chipsecie jest dość wysoka (nie pamiętam teraz ile dokładnie). Chipsety z wadą fabryczną grzeją się bardziej i osiągają 70-90°C. Pomaga blaszka pomiędzy chipsetem a fabrycznym termopadem, zwiększająca powierzchnię styku termopadu. Temperatura chipsetu spada o jakieś 5-10°C i waha się w granicach 50-70°C.

Na procesorze była oryginalna pasta termoprzewodząca - stąd problemy z temperaturą. To jest już kamień a nie pasta. Jak będziesz miał nową pastę, to wykonaj jeden próbny montaż i sprawdź czy procesor styka się całą powierzchnią z heatpipe. Przed montażem końcowym jeszcze raz nałóż pastę na procesor.

Jak bardzo były zabrudzone żeberka radiatora?
    meewosh88
    Level 10  
    Quote:
    To jest już kamień a nie pasta.

Zgadza się. To co tam jest już nie przypomina konsystencje pasty.

Quote:
    Jak bardzo były zabrudzone żeberka radiatora?

Nie były bardzo brudne. Pojedyncze kłębki tylko nie stanowiące jednej zbitej zapory powietrza.

Pamiętajcie, że mam problem z tą grafiką i z płynnym działaniem komputera. Mam nadzieję, że obniżenie temperatury pomoże, bo na razie na tym się skupiliśmy.
    elessar87
    Level 33  
    BANANvanDYK wrote:
    Kolego elessar87, skoro rozkazujesz wymienić termopad

Nie rozkazuję, a jedynie wspominam że jest ku temu rzadka okazja.

BANANvanDYK wrote:
    jesteś w stanie powiedzieć jakie temperatury osiąga ten chipset?

Jakiekolwiek by nie były, zawsze mogą być niższe, a wszyscy dobrze wiemy że materiały stosowane w masowej produkcji nie zawsze stoją na najwyższym poziomie.

Quote:

Dokładnie. Pamiętaj że ta pasta wymaga wygrzewania. Oznacza to że pełnię swoich właściwości osiąga dopiero po kilkudziesięciu godzinach pracy. Nie zmienia to jednak faktu że zaraz po aplikacji jest sprawna w ok. 90%.
    meewosh88
    Level 10  
    Chyba mam problem. Wymieniłem pastę oraz theropad, bo lekko, bo uszkodziłem jak ściagałem kurz.

Poskładałem kompa do kupy. Włącza i ciemny ekran:(. Diody led świecą wiatrak się kręci na przycisk power reaguje.

Sprawdziłem połączenie w gnieździe ekranu. Teoretycznie wszystko gra...

Jakieś pomysły co zrobiłem źle?
    elessar87
    Level 33  
    Na zewnętrznym monitorze jest obraz?
    meewosh88
    Level 10  
    Też nie ma. Lampka w zewnętrznym monitorze nie zmienia koloru więc jakby nie było w ogóle połączenia między kompem a monitorem oczywiście po włączeniu laptopa.
    adeq4
    Level 30  
    Sprawdź poprawność instalacji modułów pamięci RAM. Jeśli chcesz zobaczyć obraz na ekranie zew to musisz wcześniej odpiąć taśmę matrycy od płyty głównej.
    meewosh88
    Level 10  
    Poszło:) Zamieniłem kości pamięci miejscami i ruszył.

Na razie ku mojemu zdziwieniu wygląda na to jakby płynniej chodził i się nie wieszał tak jak wcześniej, ale nie ma co zapeszać. Poczekam trochę. Niech pochodzi parę godzin i wtedy zdam relacje.
    elessar87
    Level 33  
    A jak wyglądają teraz temperatury w HWMonitorze?
    meewosh88
    Level 10  
    Wygląda na to, że komputer dziala dobrze. Juz tak nie przymula i w miare plynnie dziala YT oraz filmy. Poniżej pokazuje zrzut z hwmonitor
    BANANvanDYK
    Level 41  
    Teraz maksymalne temperatury można uznać za "przykładne", aczkolwiek temperatura ACPI wysoka w stosunku do temperatur rdzeni. Jaki termopad został użyty? Jaka wersja BIOSu? Na pewno nie ta ostatnia - pojemność baterii pokazuje 88.8 Wh zamiast 44.4 Wh. Wentylator pracuje non-stop czy start-stopowo przy minimalnym obciążeniu?