Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VLT Micro Drive - Falowlownik do wentylatora - silnik nie chce wystartować

JarGol 04 Lut 2014 14:07 2709 20
  • Poziom 14  
    Witam,

znajomy ma urządzenie, które nazywane jest przez lakierników ścianą wodną, konkretnie coś takiego:

http://ardesiasrl.net/en/prodotti.php?cat=CVA

na dachu tego czegoś znajduje się silnik wentylatora (takiej turbiny) - o mocy 4kW.

Silnik posiada rozruch bezpośredni i brak możliwości sterowania prędkością, jednak zależy nam na możliwości zredukowania jego prędkości obrotowej (regulacja 50-100%).

Przed silnikiem włączyłem falownik Danfoss VLT Mircro - po wstępnej parametryzacji (dane z tabliczki znamionowej silnika oraz czas rozbiegu oraz czas zatrzymania - pozostałych parametrów nie ruszałem) - chcieliśmy silnik wystartować.

Objaw jest taki, że silnik wydaje odgłosy jakby go coś hamowało, jakby bardzo ciężko ruszał, dochodzi wg. wskazań falownika do 8-10Hz i wyrzuca alarm o przeciążeniu.

Początkowo myślałem, że silnik wyposażony jest w hamulec - ale kontaktowałem się z producentem i twierdzi, że nic takiego nie ma.

Falownik po podłączeniu do innego silnika (co prawda mniejszej mocy -2,5kW bo takiego samego nie miałem) - pracującego bez obciążenia steruje nim bez problemu - wszystko działa OK.

Macie jakieś pomysły?
    Z góry dzięki
    Pozdrawiam
    jargol
  • Poziom 18  
    Witam.
    Podaj dane z tabliczki silnika i model falownika.
  • Moderator Elektrotechnika
    Kolego to przecież turbina więc opór będzie rósł wraz z obrotami (napierające powietrze na łopaty) . Nie miałem do czynienia z Danfosami ale w innych jest taki program (w menu)do mocniejszego rozruchu . I może przeprowadzić autokorektę żeby sam sprawdził silnik i się dostosował .
  • Poziom 38  
    Te falowniki mają problemy z wyrzucaniem alarmu przeciążenia w przypadku niewłaściwego podania parametrów prądu i mocy silnika. Alarm pojawia się w trakcie rozpędzania silnika. Wpisz właściwe parametry, to nie powinno być problemów z alarmem przeciążenia. Poza tym w tych falownikach ustawianie parametrów jest dość uciążliwe.
    Ponadto upewnij się czy silnik został prawidłowo podłączony (trójkąt/gwiazda). Falownik jest klasy 400V?
  • Poziom 35  
    Jak w postach wyżej plus czy aby na pewno falownik ma odpowiednią moc do tego silnika?
    Albo za słaby falownik, albo trzeba raz jeszcze sprawdzić ustawienia parametrów.
  • Spec od Falowników
    Witam.
    Z uporem maniaka przypominam najważniejszym parametrem doboru falownika jest prąd, sprawdź maksymalny prąd wyjściowy falownika i prąd silnika.
  • Poziom 14  
    Witam,

to falownik o numerze zamówieniowym 132F 0026, jego prąd nominalny to 9A, sprawdziłem jeszcze raz tabliczkę, prąd znamionowy silnika przy połączeniu w Y i zasilaniu z 400V wynosi 8,1

Z pomiaru, który zrobiłem przy rozruchu bezpośrednim wynika, że w rzeczywistości silnik pobiera ok. 6A, a prąd rozruchowy dochodzi do 50A.

Zastanawiam się skąd dziwne odgłosy dochodzące z silnika, gdy uruchamiamy go przez falownik (jakby drapał po jakiejś obudowie, jakby coś go hamowało - raz wyskoczył też alarm przekroczenia momentu) - podczas zasilenia bezpośredniego tego nie ma.

Czy takie odgłosy mogą być wynikiem błędnych nastaw? Jaki parametr trzeba zmienić, żeby dalej próbować? Wydłużałem już znacznie czas rozruchu nawet do 1 min. podczas gdy przy zasilaniu bezpośrednim silnik rozpędza się w 3-4s.

Czego jeszcze spróbować?

pozdrawiam
    jargol
  • Spec od Falowników
    Może spróbuj przywrócić ustawienia fabryczne i ponów próbę.
    Czy te 8-10 Hz to ma tak ustawione przez ciebie i jakie jest napięcie na wyjściu przy tym rozruchu .
  • Poziom 13  
    Standardowo pewnie ustawiona jest charakterystyka u/f=const więc może warto zmienic na charakterystykę kwadratową.

Pozdrawiam
  • Poziom 22  
    Falownik steruje silnikiem za pomocą PWM więc pojawiają się różne dźwięki. Podstawą jest wprowadzić parametry silnika do falownika ponieważ to na ich podstawie wie że silnik jest przeciążony. Założyłeś nowy czy używany falownik?
  • Poziom 14  
    Falownik jest nowy. Zmieniałem tylko parametry silnika oraz:

- parametr 3-41 czas rozruchu - ustawiałem różne czasy do 1 min.
    - parametr 4-12 dolny limit prędkości silnika ustawiłem na 25Hz (żeby się nie przegrzewał bo nie ma chłodzenia obcego)
    - parametr 4-14 górny limit prędkości silnika ustawiłem na 50Hz

Jeżeli chodzi o rozruch to nie wiem jakie było napięcie na wyjściu - startowałem falownik w trybie "Hand on" bo nie miałem odrutowanych żadnych zewnętrznych przycisków i wtedy na wyświetlaczu pokazywana jest tylko częstotliwość (chyba nie da się tego zmienić??) - ale wrażenie było takie jakby silnik nie mógł uciągnąć swojego obciążenia, ruszał bardzo powoli i ciężko i po kilku sekundach pojawiały się ostrzeżenia W8 (obniżone napięcie obwodu DC) i o ile pamiętam to W12 (ograniczenie momentu) oraz W13 (przetężenie).

pozdrawiam
    Jargola
  • Poziom 21  
    Witam.
    Falownik o podanym nr. przez autora tematu to falownik 3kw.
    Przy ciężkim rozruchu może mieć problem.
    Dalej nie wiemy jaki parametr prądu autor ustawił w falowniku.
  • Poziom 14  
    Witam,

jak widać z załącznika (fragment katalogu Danfoss) - to jednak 4 kW, a nie 3.

Odbiór to wentylator strumieniowy, więc raczej nie ma ciężkiego startu - wszystko jest pewnie kwestią jakiś ustawień - tylko jeszcze nie wiem jakich, a od kilku dni się tym nie zajmowałem, przejrzę jeszcze parametry w przyszłym tygodniu i dam znać,
    Może kolega zeskanuje te ustawienia i da na forum.
  • Poziom 14  
    No właśnie nie mam w tej chwili dostępu do falownika, bo jest na obiekcie. Będę tam w przyszłym tygodniu i jak nie uda mi się uruchomić to odczytam wszystkie nastawy z falownika i wrzucę tutaj, a jak się uda to napiszę w czym był problem
  • Użytkownik usunął konto  
    zbyszekss napisał:
    Np. w elektrowni niektórzy mogli by nie rozumieć o czym Ty mówisz...

Tu masz rację, lecz w slangu ludzi zajmujących się wentylatorami wirnik wentylatora promieniowego to turbina . Wiele jest takich określeń i fachowcy wiedzą o co chodzi. Dzięki za zwrócenie uwagi.
  • Spec od Falowników
    Czy kierunek wirowania jest OK? Przy przeciwnych obrotach taka turbina przy prędkości rzędu 60% bierze 150% prądu znam.
  • Poziom 14  
    Witam,

kierunek wirowania OK, wszystko już działa, zwiększyłem jedynie parametr 4-16 dotyczący momentu ze 150% do 200% i ruszyło,

natomiast dostałem od użytkownika właśnie telefon, że jego zdaniem wentylator pracujący nawet na max. obrotach z falownikiem wyciąga powietrze znacznie słabiej niż gdy pracował przy zasilaniu bezpośrednim, czy jest to możliwe? Max. obroty ustawiłem na 50Hz - więc silnik powinien się kręcić z prędkością znamionową.

Pozdrawiam
    jargol
    To odczytaj dane jak pracuje czy ma te 50 Hz i jakie ma napięcie na wyjściu .