Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Niestabilna praca PC po kilkuminutowej pracy

barios 04 Feb 2014 15:27 969 5
    barios
    Level 12  
    Witam, ostatnio robiłem formatowanie, przed formatowaniem komputer też się zacinał, lecz nie tak jak teraz.. Na początku był tu Windows XP PRO SP3 potem znowu wgrałem ten sam, lecz było jeszcze gorzej niż teraz. Teraz jest tutaj WindowZ, taka modyfikacja i jest troche lepiej. Komputer nie zacina się od razu po odpaleniu, dopiero jak się rozgrzeje. Oto jego specyfikacje:
    Intel(R) Core(TM)2 CPU
    4300 @ 1.80 GHz 1.80 GHz
    1 GB Ram
    Radeon HG 5400 Series
    zasilacz: TAKE ME 350v Silent

Jakiś czas temu wymieniałem paste termoprzewodzącą, trochę pomogło, lecz nie wiele.. Wyczyściłem go z kurzu również.

Przegrzewa się troche on, lecz nie wiem od czego ..
    swiercm
    Moderator on vacation ...
    Po pierwsze usmażysz niedługo ten komputer z dwóch powodów:
    barios wrote:
    zasilacz: TAKE ME 350v Silent

- masz za słaby, badziewny zasilacz, który natychmiast powinieneś wymienić
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199271.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1983518.html

Powinieneś mieć mocny, 400W zasilacz z mocnymi +12V liniami.

- masz za wysoką temperaturę na CPU - skutek starej pasty i niestablnego zasilania.
    Ten procesor w idle powinien mieć około 30-35stC nawet przy box'owym chłodzeniu.
    Pasta do wymiany i poprawa chłodzenia. Sprawdź, czy wszystkie kołki "trzymają".

Daj zrzut z CristalDiskInfo.

Dodano po 1 [minuty]:

barios wrote:
    Jakiś czas temu wymieniałem paste termoprzewodzącą, trochę pomogło, lecz nie wiele

Jaką pastę tzn jaki rodzaj i ile jej nałożyłeś. Przy składaniu wszystkie kołeczki na 100% trzymają chłodzenie na płycie?
    barios
    Level 12  
    Paste kupował kiedyś tata,wcisnęli mu chyba jakiś badziew.. taka : SPIRE SILVERGREASE HEATSINK COMPOUNDS

Wycisnąłem w poprzek procesora i lekko rozsmarowałem, chłodzenie się nie rusza, także raczej jest wszystko przypięte.
    Postaram się jak najszybciej wymienić zasilacz, a screena dam jak będę na tym kompie, bo teraz jestem na laptopie.

@Edit
    Jaki zasilacz by był dobry do tego zestawu? tak do 100 zł myślę.. nie chcę wydawać dużo na ten komputer ;)
    swiercm
    Moderator on vacation ...
    barios wrote:
    Jaki zasilacz by był dobry do tego zestawu? tak do 100 zł myślę.. nie chcę wydawać dużo na ten komputer

To pytanie do działu zakupowego. W 100zł Fortron 450W, Fortron 400W MDN. W przedziale do 150zł - XFX Core 450W lub Enermax ENP500AGT.

barios wrote:
    Paste kupował kiedyś tata,wcisnęli mu chyba jakiś badziew.. taka : SPIRE SILVERGREASE HEATSINK COMPOUNDS

Nie zdaje egzaminu, chyba, że zdjęcie ze SF robiłeś zaraz po grze, aplikacji itd. Powinna być markowa typu AS5, AS Ceramique 2, MX-4. Najprawdopodobniej jest źle nałożona - być może za dużo jej dałeś, pomijając jakość pasty. Popraw to i wymień pastę jeszcze raz. Powinno być minimalnie na powierzchni IHSa (nawet 0,5 mm nie powinno jej być - tylko pokrywasz powierzchnię, wyrównując porowatość).

Chłodzenie rozumiem BOX - sprawdź jeszcze raz wszystkie zatrzaski. Kilka przypadków było, że jeden z kołków nie siedział dobrze w otworze, mimo iż chłodzenie się nie ruszało. Najlepiej to zrobić jeszcze raz.

Czekam na zrzut z CristalDiskInfo.

Dodano po 1 [minuty]:

barios wrote:
    1 GB Ram

I tu proponuję powiększyć o drugie tyle pamięci. Na dziś minimum to 1,5GB RAM do normalnej pracy.
    barios
    Level 12  
    Nie było mnie troszke przy komputerze..
    Oto screen z CrystalDiskInfo, zaraz po włączeniu komputera..