Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Obliczanie pojemności akumulatora

Maruchna24 04 Feb 2014 17:43 3744 7
Optex
    Maruchna24
    Level 8  
    Witam forumowiczów!

Potrzebuje porady a raczej potwierdzenia prawidłowości mojego toku rozumowania.

Napiszę o co chodzi po krótce aby zobrazować moje pytanie...

Chciałbym dobrać pojemność akumulatora pod napęd do rolety wewnętrznej

Parametry napędu:
    U = 12 VDC
    Moment obr. = 3 Nm
    Pr.obrotowa = 26 obr./min
    I = 2,3 A

Aby obliczyć zapotrzebowanie na energię musze założyć ilość cykli otwarcia/zamknięcia rolety. Zakładając ze roleta będzie "używana" dwa razy dzienne w tygodniu ilość cykli = 2 x 7 = 14 cykli.

Dalej: 1 cykl to otwarcie otwarcie lub zamkniecie rolety. Zakładając , że do opuszczenia rolety napęd wykona 40 obrotów (roleta wewnętrzna, więc pomijam fakt dynamicznego zwiększania się średnicy rury nawojowej po każdym obrocie jak w przypadku rolet np. antywłamaniowych) czas poboru prądu wyniesie ok. 92 s na jeden cykl.

Do obliczenia pojemności akumulatora wystarczy obliczyć pracę??

W = U x I x t, W = 12 V x 2,3 A x 1300 s (92 s x 14 cykli) = 35880 J

Q = 35880 J / 12 V = 2990 C

Q = 2990 C / 3600s = 0,83 Ah Wydaje mi się to zdecywanie zbyt mało. Domyślam się, że gdzieś się pomyliłem..

dziękuje za pomoc
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • Optex
    gilus1
    Level 28  
    Obliczenia "teoretycznie" masz poprawne. Licząc innym sposobem: łączny czas tych 14 cykli to 0,36h, więc mnożąc to przez 2,3A prądu silnika wychodzi pojemność 0,83Ah. Praktycznie niestety nie uda Ci się pobrać takiej energii z tego akumulatora. Zwiększ sobie jego pojemność np 2 krotnie lub więcej (po kilku latach pojemność spadnie). Jaki typ akumulatora zamierzasz zastosować?
  • Optex
    Maruchna24
    Level 8  
    Zwykły akumulator kwasoso-ołowiowy. Co do pojemności zależało mi na policzeniu minimalnej. Aczkolwiek powinien byc conajmiej 2 krotnie wiekszy.
    kemot55
    Level 31  
    Tu masz wzorek teoretyczny na czas rozładowania akumulatora (w systemach alarmowych):
    H = ((Ah x V) / W ) / 1,6 => H=(Ah*0.625)/Iobc
    Współczynnik 1.6 to teoretyczna stała rozładowania.
    Inna sprawa to to, że jeżeli z akumulatora 0.8Ah będziesz pobierał prąd 2.3A to on się bardzo szybko "zajeździ". Ja osobiście wstawiłbym tam coś o pojemności 2-4Ah.
    Nie wiem jak zmierzyłeś ten prąd pracy silnika (z tabliczki?). Myślę, że energię zużywaną na podniesienie/opuszczenie rolety to trzeba by policzyć trochę inaczej (np. rejestrując prąd i napięcie w czasie przejazdu w górę i dół) - to tak a'propos słonia przy wykonywaniu tego typu obliczeń.
    Maruchna24
    Level 8  
    Prąd znamionowy wziąłem z karty katalogowej. Problem w tym, że nie posiadam tego napędu i nie moge zrobić takiego eksperymentu z pomiarem U i I podczas pracy.

Co by się stało w przypadku gdybym chciał ładować akumulator 12 V źródłem 6V o natężeniu prądu 8 A?

Czy napięcie źródła zasilającego musi być bardzo zbliżone do napięcia akumulatora?
    Atreyu Makiavel
    Level 34  
    Maruchna24 wrote:
    Co by się stało w przypadku gdybym chciał ładować akumulator 12 V źródłem 6V o natężeniu prądu 8 A?

Czy napięcie źródła zasilającego musi być bardzo zbliżone do napięcia akumulatora?
    Napięcie musi być minimalnie wyższe. Dla 12V aku wypadałoby chociaż 13,6V napięcie ładowania.
    kemot55
    Level 31  
    Prawa Ohma nie przeskoczysz :-)
    Żeby do akumulatora cokolwiek "wpłynęło" napięcie źródła musi być większe od napięcia na zaciskach akumulatora. Napięcie dla akumulatora 12V nie może być większe niż 13.8V (na zaciskach). Do chwili uzyskania 13.5...13.8V ładuje się akumulator stałym prądem (w granicach 0.5...1C (wartości pojemności znamionowej)), później realizowana jest stabilizacja napięcia i proces doładowywania/podtrzymania.
    Maruchna24
    Level 8  
    Dzięki za pomoc.

Co sadzicie o tym wzorze na pojemnosc aku. Czy jest to dobra zależnośc do prawidłowego doboru pojemności?

(2*Ed*F)/U=C
    gdzie:
    Ed- dzienne zapotrzebowanie na energię w Wh
    F - współczynnik rezerwy energii dla
    okresu letniego 2,5
    zimowego 4