Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podstawy pisania programow cnc

04 Lut 2014 18:08 11658 9
  • Poziom 3  
    Witam, interesuje mnie pisanie programów do maszyn domowych cnc, i tak rozmawiałem z ludźmi na ten temat i jeden twierdzi że wykonuje sie rysunek 3d w programie(np autocad) i jest to całkiem łatwe, a inni twierdzą że pisze się każdą operację maszyny i zajmuje to wiele godzin pracy. Jak to naprawdę jest wytłumaczy mi ktoś?

Słyszałem też to że maszyna najpierw bada materiał skrawający i sama znajduje punkt zero i odległość od materiału

Czym się różni pisanie programów do maszyn domowych od tych fabrycznych

Jeżeli nie ten temat proszę o przeniesienie do poprawnego
  • Poziom 25  
    Ekspertem w tej dziedzinie nie jestem, natomiast zachęcam do zapoznania się z opisem języka G (G-code):

http://pl.wikipedia.org/wiki/G_code

Tu jak widzisz steruje się tak jak wspominałeś każdą operacją z osobna. Co do AutoCada itp, to nic innego jak graficzna nakładka pomagająca w modelowaniu i obrazująca operatorowi co właśnie robi. Natomiast wynikiem tej operacji i tak jest kod (tu nie jestem pewien czy zawsze jest to G-code).

Zazwyczaj idzie to w parze jak na obrazu niżej:
    http://img.brothersoft.com/screenshots/softimage/d/dxf_2_g-code-244205-1244086886.jpeg
  • Poziom 3  
    Rozumiem, ale czasami daje rysunki do wypalania w blachach i wystarczy że dam wydrukowane rysunki, i oni (chyba) skanują i wypalają jest to możliwe
  • Poziom 25  
    A co rozumiesz przez wypalanie na blachach? Jeśli dobrze kojarzę to ten proces można raczej przyrównać bardziej do drukowania niż do obróbki skrawaniem. To raczej zupełnie inna bajka.
  • Poziom 3  
    Czyli na to wychodzi że np laser jest łatwiej zbudować i pisać programy?? bo budujemy konstrukcje a zamiast lasera zakładamy plazmę, a załóżmy zrobię konstrukcje, silniki krokowe, sterownik, w jaki program podłączam do tego?? taki najłatwiejszy w obsłudze??
  • Poziom 14  
    Temat poruszony już kilka miesięcy temu ale zapewne interesujący dla tych, którzy zaczynają przygodę z własnymi maszynkami. Mogę przedstawić swoje rozwiazania po dwuletniej przygodzie z budową własnej obrabiarki. Piszę programy pod Pascal Delphi. Zadanie obróbki brył przestrzennych próbowałem ugryźć od strony obróbki chmury punktów czyli zbioru dużej ilości liczb dla każdego punktu XYZ w przestrzeni. Może gdy dobuduje dodarkowe osie obróbki poza XYZ czyli A i B to takie podejscie do tematu da większą elastyczność. Obecnie tworze rysunek czarno biały w pliku bitmapowym i własnym programem nadaje mu trzeci wymiar czyli wysokość punktów w wybranych obszarach bo nie realne jest sterowanie pojedynczymi punktami. Następnie program według zadanego postępu kroi figurę jak żółty ser na plastry od góry do dołu. Tak powstałe przekroje są analizowane dla przejścia freza o zadanej średnicy tak aby w miarę logicznie wybierał materiał na każdym przekroju nie dotykając granicy obrysów na rysunku. W tym właśnie momencie każdy obliczony ruch freza wpisywany jest jako G-kod do pliku tekstowego. Uwzględniam masowe posunięcia po prostej i po kręgach a nie tylko skoki do kolejnych pikseli. Mogę tylko powiedzieć że to DZIAŁĄ i sprawia frajdę.
  • Poziom 24  
    Jak możesz przedstawić swoje osiągnięcia, prosimy!
  • Poziom 14  
    Proszę bardzo. Udostępniam swoje wypociny ale czy ktoś się w tym wyzna ?
    Zamieszczam swój program wytloczka w pełni niedoskonały ale działający oraz dwie figury do zabawy na frezarce. Figura stożek jest idealnym obiektem do testowania błędów w ruchu freza bo gotowa figura ujawni nie planowane zniekształcenia. Ja osobiście nie ryzykuje i frezuje w wosku, który wytapiam w piekarniku w brytfance 30x30cm i grubości 5cm. Wybrany wosk zalewam gipsem i ponownie wytapiam wosk aby wyjąć figurę. Programem można wyznaczyć G-kod dla formy pozytywowej lub negatywowej. Wymagana jest duża cierpliwość bo operacje trwają czasem do 1 godziny a praca z wytłoczką podzielona jest na kilka etapów aby nie blokować komputera na cały dzień. Najlepiej jeżeli uruchamia się program pod edytorem Delphi bo można zatrzymać go w dowolnej chwili a plik wykonywalny EXE nie zawsze jest tak podatny.
  • Poziom 14  
    Żeby nie było za łatwo to przypomniałem sobie że mój program traktuje oś Y jako Z. W programie do obróbki mam opcję automatycznego zamieniania parametrów osi Y z Z i zapewne w wytloczce też dorobię tą opcję.