Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uprawnienia budowlane elektryczne

witolek1 04 Lut 2014 18:20 4824 14
 • #1 04 Lut 2014 18:20
  witolek1
  Poziom 2  

  Witam,
  Pewnie już było, ale nie mogę znaleźć. Znalazłem w internecie informację :

  Specjalność instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych
  1. uprawnienia bez ograniczeń
  ukończone studia magisterskie na kierunku elektrotechnika


  Mam pytanie, czy jeżeli mam inżyniera z energetyki i robię magistra z elektrotechniki to mogę ubiegać się o uprawnienia bez ograniczeń w powyższej specjalności ?

 • #2 04 Lut 2014 18:37
  antomas
  Poziom 14  

  Do ubiegania się o uprawnienia jw. konieczne jest ukończenie studiów magisterskich na kierunku elektrotechnika. Tytuł inżyniera z energetyki (? zapewne MEL ) nie ma związku
  z elektroenergetyką.

 • #3 04 Lut 2014 21:38
  ferdek16
  Poziom 17  

  Podepnę się pod temat i zapytam czy jest jakaś informacja o zniesieniu potrzeby uprawnień budowlanych z zakresu elektryki przy budynkach jednorodzinnych bo to bez sensu. skoro mam SEP i jest kierownik budowy to na co jeszcze budowlane elektryczne.

 • #4 04 Lut 2014 21:54
  JohnySpZOO
  Specjalista - Instalacje Elektryczne

  Możesz kolego śmiało zaczynać praktykę. Kolega powyżej chyba nie wie że mając inż. możesz rozpocząć praktykę i wpisy do KPZ.

 • #5 04 Lut 2014 22:03
  antomas
  Poziom 14  

  Generalnie istnieją dwa rodzaje uprawnień (art. 13 pb): do projektowania,
  do kierowania robotami budowlanymi.Oba rodzaje uprawnień mają określone w art. 14 ust. 3 pb odrębne wymogi co do ich uzyskania.Uprawnienia wydaje się:bez ograniczeń,
  w ograniczonym zakresie ( np. budynki jednorodzinne). Konieczność posiadania uprawnień
  dotyczy osób pełniących samodzielne funkcje w budownictwie :projektowanie, sprawdzanie projektów architektoniczno-budowlanych i sprawowanie nadzoru autorskiego,kierowanie budową lub innymi robotami budowlanymi,kierowanie ytwarzaniem konstrukcyjnych elementów budowlanych oraz nadzór i kontrolę techniczną wytwarzania tych elementów,wykonywanie nadzoru inwestorskiego,
  sprawowanie kontroli technicznej utrzymania obiektów budowlanych-czyli zależy od zakresu obowiązków.

 • #6 05 Lut 2014 12:22
  a12nd
  Poziom 9  

  ferdek16 napisał:
  skoro mam SEP i jest kierownik budowy to na co jeszcze budowlane elektryczne.

  kolego, ze skromnego doświadczenia wiem, że to zależy od człowieka pracującego w starostwie. Jedni bezwzględnie wymagają klepnięcia w dziennik budowy a innym wystarczą pomiary i wpis kierownika budowy.

  - przepraszam ale nie słyszę na jedno ucho.
  - a na drugie?
  - Maciej

  pozdrawiam Andrzej

 • #7 05 Lut 2014 18:28
  djlukas
  Poziom 27  

  Ze mną studiują koledzy co skończyli energetykę i teraz robią magisterkę z elektroenergetyki i książki praktyk już mają. Tak że śmiało możesz

 • #8 09 Lut 2014 17:58
  delires
  Poziom 16  

  Kończąc kierunek energetyka możesz sie starać o uprawnienia ale w zakresie wentylacji, klimatyzacji.. Nie możesz się starać o uprawnienia w zakresie kierowania robót elektrycznych. To że ktoś wydaje książke praktyk dla osoby która kończy energetyke i wpisuje w niej specjalizacje kierowanie robót elektrycznych robi błąd. Jestem tego przykładem. O książke mogłem sie starać już po 5 semestrze studiowania energetyki. Zadzwoniłem do Pani z PIIB w poznaniu i mnie wtedy uświadomiła że kończąc energetyke nie mogę mieć uprawnień budowlanych elektrycznych tylko uprawnienia związane z klimatyzacja, wentylacją... I oczywiśćie mam już część wpisów w dzienniku praktyk, i ze względu że kończe obecnie studia mgr z elektrotechniki będą one tak samo ważne. Natomiast mam kolegę z którym studiowałem energetyke i poszedł do PIIB w poznaniu po książke praktyk w zakresie kierowania robót elektycznych to mu owej książki nie wydano :)

 • #9 10 Lut 2014 07:41
  revolt
  Poziom 34  

  Liczą się studia magisterskie nie inżynierskie. Możesz mieć nawet magistra nie mając inżyniera danego kierunku i książkę dosteniesz. Studia I, II i III stopnia są od siebie mocno oddzielone obecnie.

 • #10 10 Lut 2014 14:30
  witolek1
  Poziom 2  

  Z waszych wypowiedzi wnioskuję, że będąc na magisterce na elektrotechnice mogę wyrobić książeczkę praktyk, zacząć wpisy i istnieje szansa na UB w zakresie projektowania i kierowania robotami budowlanymi po odbyciu 3 lat udokumentowanej praktyki i zdaniu egzaminu niezależnie jaki kierunek studiowałem na inżynierce ( oczywiście powiązany ). A jeszcze jedno pytanko odnośnie umowy, czy może być zwykła zleceniówka czy musi być normalna umowa o prace aby praktyki był zaliczone ?

 • #11 10 Lut 2014 14:50
  JohnySpZOO
  Specjalista - Instalacje Elektryczne

  witolek1 napisał:
  zacząć wpisy i istnieje szansa na UB w zakresie projektowania i kierowania robotami budowlanymi po odbyciu 3 lat udokumentowanej praktyki i zdaniu egzaminu niezależnie jaki kierunek studiowałem na inżynierce ( oczywiście powiązany ).
  Nie prawda. Na projektowanie i kierowanie łącznie wychodzi Ci ok 5 lat:
  - 2 lata w biurze,
  - 2 lata na budowie,
  z tym że owe 2 lata to czysta praca po odliczeniu świąt, urlopów, zwolnień chorobowych itp. W praktyce wychodzi z lekkim zapasem ok 2,5 roku na praktykę z ww. odliczonym czasem.

  witolek1 napisał:
  A jeszcze jedno pytanko odnośnie umowy, czy może być zwykła zleceniówka czy musi być normalna umowa o prace aby praktyki był zaliczone ?
  Zleceniówka może być ale max. przez 3 miesiące, potem musisz pracować normalnie na umowę o pracę. Tak przynajmniej jest w ŚOIIB jak się swojego czasu pytałem. Pamiętaj że wg KPZ miesiąc ma 176h i więcej nie możesz wpisać z zakresu danej praktyki.

  P.S. I nie pal się kolego do robienia UB bo możesz się spalić. Samo kreślenie dokumentacji to jedno a machina urzędnicza i formalności to drugie. Znam kilka osób które z racji 'specyfiki' tego zawodu mając wypełnioną książkę stwierdziły że jednak że to nie dla nich i nie podeszły do egzaminu pomimo że są dobrymi fachowcami.

 • #12 11 Lut 2014 19:25
  marcin55
  Poziom 10  

  JohnySpZOO napisał:


  P.S. I nie pal się kolego do robienia UB bo możesz się spalić. Samo kreślenie dokumentacji to jedno a machina urzędnicza i formalności to drugie. Znam kilka osób które z racji 'specyfiki' tego zawodu mając wypełnioną książkę stwierdziły że jednak że to nie dla nich i nie podeszły do egzaminu pomimo że są dobrymi fachowcami.


  Mógłbyś rozwinąć? Nie wiem czemu ktoś miałby rezygnować z UB jeśli ma możliwość ich "zrobienia".

 • #13 11 Lut 2014 19:37
  TWK
  Specjalista elektryk

  marcin55 napisał:
  Mógłbyś rozwinąć? Nie wiem czemu ktoś miałby rezygnować z UB jeśli ma możliwość ich "zrobienia".
  Pewnie koledze chodzi o to, że 90% pracy projektanta elektryka to uzgadnianie, uzyskiwanie warunków, zapoznawanie się z archiwalną dokumentacją, wożenie dokumentacji, uzgadnianie z innymi projektantami itp. czynności. Pracy merytorycznej jest bardzo mało. Może nieco więcej, jak ktoś robi budynki, ale jak sieci zewnętrzne, to naprawdę - więcej jest papierów niż tego, co ludzie widzą na studiach.

 • #14 11 Lut 2014 20:19
  JohnySpZOO
  Specjalista - Instalacje Elektryczne

  marcin55 napisał:
  Mógłbyś rozwinąć? Nie wiem czemu ktoś miałby rezygnować z UB jeśli ma możliwość ich "zrobienia".
  Jeśli masz ich możliwość zrobienia to je rób. Z Twoich wcześniejszych wypowiedzi można wywnioskować że się aż palisz do ich robienia, niestety to po 1 żmudna robota a po 2 często stresująca. Nie jedn nockę charytatywnie zarwiesz bo kochane chore terminy Cię do tego zmuszą.

 • #15 11 Lut 2014 21:52
  witolek1
  Poziom 2  

  Wydaje mi się że w każdej pracy są plusy i minusy. Osobiście przyszłość wiążę z tym, aby być samodzielnym projektantem z nastawieniem na budynki, ale czas i życie pokaże. Zasmuciła mnie tylko wiadomość że UB zdobędę w wieku około 30 lat, a mówi się że to lekarze i prawnicy muszą długo się uczyć aby pełnić samodzielne funkcje w swojej branży ;) Dziękuję za wszystkie informacje.
  Pozdrawiam

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME