Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

President/Jascon - Próba naprawy.

04 Lut 2014 21:41 1479 4
  • Poziom 12  
    Witam, tym razem z nudów wyciągnąłem President Jacson I. Nadaje tylko 1,5W. Chcę to poprawić. Po lekturze na forum mniej więcej wiedziałem czego szukać. Znalazłem iż są zamontowane 2 tranzystory C2166( jako driver i końcówka mocy) od spodniej strony jest przylutowany kondensator jedną nóżką do masy a druga odlutowana/oderwana. Moje pytania to czy:
    -za końcówkę mocy mogę wstawić C2078 (moc ok 4W mi wystarczy)
    -jak powinien być wlutowany ten kondensator ze zdjęcia i czy przy ew. C2078 on musi być
    -na płycie był ruszany jeszcze jeden tranzystor BD244C (tyna ścianka) czy ma on jakiś związek z C2166

-jakie prądy spoczynkowe C2078 i C2166 (jeśli zasugerujecie ich montaż)
    PS. Proszę o nieprzenoszenie z działu Początkujący (potem koledzy się obrażają :) )
    Pozdrawiam
    Paweł
    President/Jascon - Próba naprawy. President/Jascon - Próba naprawy.

W tym miejscu chyba coś jeszcze było lutowane

President/Jascon - Próba naprawy.
  • Poziom 14  
    Witam !

Na jakiej podstawie stwierdzasz , że nadajesz z mocą 1.5 Wata ? W/g mnie , oderwany kondensator nie powinien mieć wpływu na obniżenie mocy nadajnika. Proszę sprawdzić napięcie zasilające tranzystor C2166(powinno być pełne napięcie zasilania) . Kondensator 100nF jest kondensatorem odsprzęgającym (filtrującym) , powinien być wpięty w gałąź zasilającą C2166. Tranzystor w/g katalogu ma wystarczającą moc , ażeby uzyskać te 4 waty na wyjściu. Proszę o więcej informacji , a napewno znajdziemy przyczynę .
  • Poziom 13  
    Jeśli nadaje z mocą 1,5W to znaczy że radyjko jest sprawne. Przyczyną małej mocy jest złe dopasowanie anteny.
  • Poziom 12  
    Gajęcki napisał:
    Na jakiej podstawie stwierdzasz , że nadajesz z mocą 1.5 Wata
    Pomiar za pomocą miernika SWR (chińczyk, ale sprawdzone na sprawnym cb pokazywał 3,8W) Antena zestrojona na 1,2-1,3 - mobilna. Napięcia postaram się jutro podać (tzn dzisiaj ).
  • Poziom 24  
    Sprawdź moc na sztucznym obciążeniu i napięcie jakie dochodzi na końcówkę mocy i driver.