Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

C++ - Program, który zamieni wczytany z pliku tekst na liczby

04 Feb 2014 22:33 1659 6
  • Level 2  
    Witam, to mój kod:
    Code: cpp
    Log in, to see the code

Teraz tak, mam dużo problemów, ogólnie źle się uczyłem podstaw programowania próbuje to zmienić ale w obecnej sytuacji chodzi o czas więc proszę o pomoc.
    Do rzeczy chodzi o program, który zamieni wczytany z pliku tekst na liczby (na zasadzie A=1, B=2, C=3 itd.). Dobrze byłoby
    aby program mógł zamienić również liczby na tekst.

Wiem jak wczytać tekst, ale nie bardzo umiem to połączyć ale to jest mniejszy problem, głównie chodzi o to że pierwszy kod jest dobry tylko dla małych liter,duże litery odpadają nie mówiąc o liczbach. Dzięki za pomoc.

kod wczytywania tekstu:
    Code: cpp
    Log in, to see the code
  • Level 23  
    Witam!
    Pytanie: czy liczby mają być całkowite (int) czy rzeczywiste, inaczej: zmiennoprzcinkowe (float)?
    Poza tym, pliki nagłówkowe powinny miec nazwę np <string.h>, a nie <string>
    Co do trudności pomiedzy małymi a dużymi literami, użyj makra tolower, które duze litery konwertuje na małe, pozostałych znaków nie rusza. W drugą stronę działa makro toupper. Obydwa makra zawarte sa w pliku ctype.h
  • Level 12  
    Głównie masz taki problem, że robisz coś, tak naprawde nie wiedząc co robisz (mówię o pierwsyzm programie).
    Gotowca nie dam, za to podpowiem: przy rzutowaniu typu char na int, czyli:
    Code:
    (int)s[i];

Dostajesz liczbę, która jest kodem ASCII tego znaku. I tak: kody ASCII cyfr to liczby 30-39, dużych liter 65-90, małych liter 97-122. Powinieneś już załapać dlaczego odejmowanie 96 od kodu ASCII prowadzi do dobrego wyniku tylko dla małych liter.
    Jako, że pewnie jest to program na zaliczenie to tylko tyle mogę Ci wyjaśnić, do reszty będziesz musiał dojść sam.
    Pozdrawiam.
  • Level 2  
    Dzięki za odpowiedzi chodzi o liczby całkowite. O gotowca nie prosiłem zdaje sobie sprawę dlaczego to nie działa dla reszty ASCII tzn wiedziałem o tych przypisach to chyba logiczne, natłok pracy w ostatnim czasie sprawił, że nie mogę się skupić tylko na tym. Dzięki za pomoc
  • Level 32  
    Krzysztof Gustaw wrote:
    Poza tym, pliki nagłówkowe powinny miec nazwę np <string.h>, a nie <string>

Akurat to jest nieprawda w C++. W szczególności string.h to plik nagłówkowy C zawierający funkcje typu strcpy, strcmp itp, a string to plik nagłówkowy C++ z klasą std::string. Istnieje jeszcze plik cstring - będący odpowiednikiem string.h dla C++.
  • Level 12  
    Przemek_B wrote:
    Dzięki za odpowiedzi chodzi o liczby całkowite. O gotowca nie prosiłem zdaje sobie sprawę dlaczego to nie działa dla reszty ASCII tzn wiedziałem o tych przypisach to chyba logiczne, natłok pracy w ostatnim czasie sprawił, że nie mogę się skupić tylko na tym. Dzięki za pomoc

Jakbyś zdawał sobie sprawę i znał choć podstawy języka, to napisanie tego programu korzystając z tych kodów które masz zajęłoby mniej czasu niż zakładanie nowego tematu na forum. Pozdrawiam
  • Level 2  
    Zapewne masz racje. Również pozdrawiam i życzę miłego dnia:).