Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop Acer Aspire 5750G - Przegrzewanie się laptopa

Luisao1919 05 Lut 2014 03:07 2181 17
  • #1 05 Lut 2014 03:07
    Luisao1919
    Poziom 6  

Witam. Otóż mam problem z przegrzewającym się laptopem Acer Aspire 5750G.
    Laptop ma już około dwóch lat, wymieniłem w nim wiatrak, dysk twardy oraz nałożyłem nową pastę chłodzącą(Arctic Silver MX-2). Zmieniłem ustawienia systemu na bardziej wydajne lecz nie przyniosło to wymiernych efektów. Wiatrak uruchamia się przy starcie komputera oraz podczas bezczynności komputera(żadna aplikacja nie jest uruchomiona oprócz podstawowych systemowych). Czy wie ktoś czego może to być wina?

O to parametry:
    Procesor:Intel(R) Core(TM) i3-2330M CPU @ 2.20GHz, 2
    RAM:4GB DDR3
    Karta Graficzna NVIDIA GeForce GT 520M

O to dane z CPUID HWMonitor:

I CrystalDiskInfo:

0 17
  • #2 05 Lut 2014 07:46
    Epox
    Poziom 38  

Heat pipe równo się nagrzewa? Rozszczelnienie Heat pipu może dawać podobne objawy. Spróbował bym odpalić laptopa "na stole" i sprawdzić jak jest z nagrzewaniem heatu Powietrze wydmuchiwane z laptopa jest gorące/ciepłe/letnie? Chodzi mi o pracę w stresie.

0
  • #3 05 Lut 2014 10:52
    Luisao1919
    Poziom 6  

Jeśli chodzi o pracę w stresie jest gorące, dlatego używam podstawki chłodzącej. Zamówiłem nawet nową z większym wiatrakiem. On się potrafi grzać na prawdę przy odpalaniu przeglądarki internetowej więc coś jest nie tak. Heat pipe chodzi o radiator rozumiem? Nie wiem czy nagrzewa się równo. Jak to sprawdzić bo na prawdę nie jestem jakimś znawcą zrobiłem tyle co mogłem jak na osobę z niewielką wiedzą.

0
  • #5 05 Lut 2014 11:26
    Luisao1919
    Poziom 6  

Szczerze mówiąc, rozbiorę ponownie laptopa i zrobie zdjęcie, ale wydaje mi się, że jest w dobrym stanie. I jeśli to od tego zależy to zastanawiam się czy warto w ogóle inwestować dalej w laptopa, który ma dwa lata, a wymieniłem w nim już pastę wentylator i dysk. Postaram się szybko wstawić zdjęcie.

Na moje widać pewne ubytki nie wiem jak je ocenić wstawiam zdjęcia.

0
  • #6 12 Gru 2015 10:27
    dragi_gd
    Poziom 13  

Panowie mam podobny problem, a mianowicie aspire 5750g i nie wlacza się wentylator.
    Nie wiem dlaczego tak jest. Gdy dobrałem się do wentylatora i podłączyłem do baterii to lekko drgnął (łopatki przekręciły się o parę mm i stoją). Nie wiem jak sprawdzić czy do wymiany jest wentylator tylko czy wraz z całym radiatorem (tą kapilarą). Pomożecie

0
  • #7 12 Gru 2015 10:40
    Damnian
    Poziom 34  

Witam, wentylator jest obudowany do okoła plastikiem jak widzisz. Odkręć te małe śrubki na około i zdejmij dekielek. Kurz lubi się osadzać na tych drobnych żeberkach przy wylocie i ciężko go się pozbyć bo wygląda jak filc i przedmuchiwanie nic nie daje.

0
  • #8 12 Gru 2015 15:30
    dragi_gd
    Poziom 13  

Cześć
    Miałem rozkręcenie cały komputer i dobrał się do wentylatora. Miałem go wyjęte z obudowy i miałem w rękach. Wyczyscic em go calutkiego. Nadal nie startuje. Jacie mogą być przyczyny tego ze nie odpala wentylator ?

0
  • #9 12 Gru 2015 15:45
    czasnaczok
    Poziom 23  

Jeżeli podłączyłeś wentylator pod baterię (zespół ogniw) o napięciu co najmniej 3V (nie więcej niż 5-6V) i nie zadziałał, to , o ile nie jest zadźgany kurzem, wskazuje na uszkodzenie. Czarny "minus", czerwony "plus". Jeśli nie kręci przy tych napięciach (i tej kolorystyce przewodów), to po prostu jest uszkodzony.

0
  • #10 12 Gru 2015 21:44
    dragi_gd
    Poziom 13  

wiec tak. Bateria miała 2x 1,5V połączone szeregowo i wiatraczek ledwo ruszył (przesunął się na max kilka milimetrów i stanął). Co do kurzu to całość usunąłem.
    Zastanawia mnie jednak jak to możliwe aby ten silniczek się zepsuł. W sumie dużo kurzu tam nie było.

Panowie doszedł kolejny problem. Przed chwilą ponownie rozebrałem laptopa, aby podłączyć na próbę inny wiatraczek. Po złożeniu okazuje się że nie odpala się matryca. Myślałem, że coś nie tak poskładałem ale właśnie skończyłem składać go po raz 3 i ciągle to samo. Po wciśnięciu power nie zapala się matryca. CO mogłem narobić ???? Swieci tylko dioda od power, dysk tez nie startuje

0
  • #12 13 Gru 2015 10:18
    dragi_gd
    Poziom 13  

Dobra panowie pół nocy siedziałem i rozkręcałem wszystko jeszcze raz i czyściłem i po wielu próbach udało mi się namierzyć gniazdo ramu. Na żadnej kości ramu nie chodziło. Włożyłem ram do drugiego slotu i zaskoczyło. Ponownie zmieniłem i nie trybi. Przeczyściłem slot włożyłem ram i wszystko wróciło do normy.

Nadal problemem jest nie włączający się wentylator. Zastanawiam się czy wymienić sam wentylator czy wraz z układem odprowadzania ciepła. Jakby się okazało, że sam wentylator nie pomoże to potem wentyl wraz z radiatorem (nigdzie nie znalazłem do kupienia samej kapilary bez wentylatora).

0
  • #13 13 Gru 2015 11:19
    Damnian
    Poziom 34  

Podłącz ten wentylator pod jakiś zasilacz stabilizowany zobacz czy ruszy- chociaż na baterii też powinien teoretycznie a w gnieździe zmierz miernikiem jakie podaje zasilanie. Sam wentylator jest na allegro.

0
  • #14 13 Gru 2015 14:57
    dragi_gd
    Poziom 13  

nie posiadam żadnego zasilacza takiego a zasilacz od tabletu musiałbym ciąć końcówkę

0
  • #15 13 Gru 2015 18:37
    czasnaczok
    Poziom 23  

Nie ułatwiasz kolego. Podłącz ten nieszczęsny wentylator pod jakieś źródło prądu stałego 3-6V. Może nawet być ładowarka od starej nokii (5V, 500mA), albo trzy baterie "paluszki" połączone szeregowo (koszt 2zł40gr w sklepie osiedlowym). Jeżeli wentylator będzie się kręcił, to znaczy, że jest sprawny. A jeżeli tylko drgnie, to znaczy, że jest zepsuty.

1
  • #16 13 Gru 2015 19:07
    dragi_gd
    Poziom 13  

na krótko do baterii podpiąłem wentylator i tylko drgnął miałem 3 x AA połączone a wentylator tylko drgnął.
    Dziś po uruchomieniu tego kompa zauważyłem że wentylator się kreci ale strasznie powoli i do tego takjakby rzężi. Wcześniej byłem święcie przekonany że wentylator w ogóle się nie obkręca ponieważ robił to bardzo cicho i nie było to zauważalne. Teraz jednak wiem że się lekko kreci ale tak rzęźi czy nawet chrobocze. Wydaje mi się że ten silniczek wentylatora jest uszkodzony.

0
  • #17 13 Gru 2015 19:33
    czasnaczok
    Poziom 23  

No to mamy postęp! Wentylator jest uszkodzony. Wystarczy wymienić sam wentylator lub całe chłodzenie, co może (lecz nie musi) być tańszym rozwiązaniem. Poszukaj na popularnym portalu aukcyjnym, porównaj ceny i dokonaj wyboru.

0