Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmywarka Bosch SMS 7086 - potrzebny schemat, logika działania

Tadeusz Sznuk 05 Feb 2014 14:40 4416 8
IGE-XAO
 • #1
  Tadeusz Sznuk
  Level 10  
  Zmywarka Bosch SMS8076 z programatorem elektromechanicznym AKO 514 636 T70. Zatrzymuje się w jednym punkcie programu i nie postępuje dalej. To jest podczas płukania po zmywaniu, przed otwarciem zbiorniczka na ciecz nabłyszczającą. W okienku programatora jest pozycja 35-36. Jeśli ręcznie przesunąć programator o kilka "kliknięć" - to kontynuuje program (ale w tym modelu nie ma gałki na zewnątrz, niestety). Podobnie - po wsunięciu rdzenia do elektomagnesu na programatorze na chwilę - program biegnie dalej.
  Czy ktoś z Kolegów zna logikę działania tej zmywarki (albo schemat, albo instrukcję serwisową)? Chodzi mi o to, czy w tym miejscu programu zmywarka czeka na sygnał z jakiegoś czujnika, czy też uszkodzenie musi być w samym programatorze. I jakie działanie ma ten elektromagnes?
  Wiem, że to już historyczna zmywarka. Ja też mam stary PESEL.
 • IGE-XAO
 • Helpful post
  #2
  falo22
  Level 25  
  jeżeli staje przed otwarciem dozownika nabłyszczacza to trzeba sprawdzic zasade jego otwierania, czy otwiera się mechanicznie czy elektrycznie poprzez siłownik termiczny.
 • IGE-XAO
 • #3
  Tadeusz Sznuk
  Level 10  
  Otwiera się mechanicznie, krzywką w programatorze. Ale programator się właśnie tuż przed tym zatrzymuje (mały silniczek nie ma zasilania). Niestety nigdzie nie znalazłem opisu, co się na tym etapie programu w zmywarce dzieje. Ona płucze naczynia, pompa wodna pracuje, programator stoi. Logiczne chyba jest podejrzenie, że programator czeka na sygnał z jakiegoś czujnika. Może, np. temperatury wody albo innego (?). Może też któryś styk programatora źle kontaktuje w tej pozycji i silniczek programatora powinien pracować.
  Niestety, bez znajomości działania zmywarki trudno mi coś wykoncypować. Jedyne spostrzeżenie, to takie, że po ręcznym wsunięciu rdzenia do do elektromagnesu, który jest na zewnątrz programatora, silniczek rusza. Elektromagnes działa też przy włączaniu zmywarki...
  Słowem, jeśli nie odezwie się ktoś z Kolegów, kto ma doświadczenie (albo dokumentację) sprzed 15-20 lat - to pewnie nie ruszę z naprawą. A szkoda mi wyrzucać sprzęt jeszcze wcale nie zużyty.
 • Helpful post
  #4
  falo22
  Level 25  
  Jeżeli uważasz, że czeka na sygnał z termostatu, to powinna w tym czasie grzać wodę, a nie napisałeś tego, więc nie wiem, co prawda patrzyłem na serwis Boscha i do tego modelu nie znalazłem serwisówki, a mam dostęp do bazy, musisz sprawdzić każdy element w tej zmywarce, aby jednogłośnie stwierdzić, że został uszkodzony programator.
 • #5
  Tadeusz Sznuk
  Level 10  
  Dziękuję za pomoc. Nie wiem, czy zmywarka czeka na sygnał z termostatu, czy z czegoś innego. W tym czasie (stoi na pozycji 35 programatora) grzeje wodę i płucze nią naczynia. Ma Pan rację, że bardziej podejrzane są czujniki, a programator dopiero na końcu. Nie mam, niestety, dostępu do żadnych firmowych papierów. Ponieważ pisze Pan o dostępie do bazy producenta, może od Pana się dowiem czy np. termostaty od różnych temperatur są oddzielne albo który element zatrzymuje program na pozycji 35. Ponieważ ręczne poruszenie rdzenia elektromagnesu przy programatorze powoduje ruszenie programatora i otwarcie zbiornika nabłyszczacza, a dalej już poprawną pracę, sądzę więc, że ten podejrzany czujnik podaje napięcie na elektromagnes.
  A może zna pan adres w internecie, który prowadzi do informacji technicznej o produkcie Bosch?

  Dodano po 1 [godziny] 32 [minuty]:

  No i jeszcze - przepraszam, zrobiłem czeski błąd w modelu zmywarki, nie dziwne więc, że nie ma o niej informacji serwisowej. Poprawny model: SMS 7086
 • Helpful post
  #6
  falo22
  Level 25  
  proszę podać pełny numer seryjny czyli ten SMS 7086/....
 • #7
  Tadeusz Sznuk
  Level 10  
  Pełne oznaczenie: SMS7086/11
 • Helpful post
  #8
  kobra2000
  Level 15  
  Podejrzewam, że programator nie dostaje informacji od jednego z czterech termostatów. Przyczyną może być uszkodzona grzałka, uszkodzony termostat, uszkodzony przewód od termostatu do programatora. Miałem podobny problem w zmywarce innego producenta i przyczyną był uszkodzony przewód z dwóch termostatów w okolicy zawiasu drzwi.
 • #9
  Tadeusz Sznuk
  Level 10  
  Dziekuję Kolegom, którzy pomagali mi w znalezieniu defektu. Ostatecznie okazało się (ale nie na pewno), że winien był wielokontaktowy wtyk, łączacy wiązkę przewodów z przełącznikiem temperatury zmywania. Zmywarka działa. Ale znalezienie tego feleru bez dokumentacji było bardzo trudne, zatem podtrzymuję prosbę o dokumentację (schemat, kolory przewodów, oznaczenia kontaktów...), jesli ktoś ma do niej dostęp. Bo bardzo się do tej zmywarki przywiązałem. Ostatnio spędziliśmy ze sobą sporo czasu :).