Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec Fuwi + Sterownik Estyma - Sterowanie temp. z mieszacza czy termostatów ?

05 Lut 2014 17:50 3654 2
 • Poziom 2  
  Witam posiadam:
  Piec fuwi.pl/kotly-na-pellet
  Fuwi na Pellet - 9KW
  ze Sterownikiem 'Estyma' Control M RS 420
  fuwi.pl/pl/doc/Instrukcja%20obsugi%20automatyki%20kot%3Fa%20FUWI%20na%20pellets%20%3F%20Estyma.pdf

  3 x Grzejnik ( 1x łazienka, 1x sypialnia, 1 x salon)
  4 x Pętla ogrzewania podłogowego - Jedna w Łazience a pozostałe trzy w Przedpokoju + Salonie + Kuchni które tworzą jedno duże otwarte pomieszczenie 40m2.
  Jest jeden Zawór Czterodrogowy - ustawiany ręcznie na wyjściu z kotła za nim jest pompa CO i rozejście na grzejniki i do podłogówki - regulacja jest ręczna termostatem na belce wejściowej (reguluje wszystkie pętle jednocześnie) aktualnie ustawionym na minimum przepływu (3 stopnień).
  Aktualne ustawienie pieca jest na tryb ręczny (stała temp.)

  Przepływomierze skręciłem ręcznie na pętli do łazienki (4m2) i przedpokoju (3m2) gdyż podłoga w tych miejscach robiła się zbyt gorąca (prawdopodobnie przez krótkie pętle i teraz jest ok.) - kuchnia i salon jest OK.

  Chciałbym zautomatyzować regulację temp. bez konieczności ręcznego ustawiania zaworów poprzez termostat(y) pokojowy - lecz problemem może być duże pomieszczenie 40m2 w którym jest z byt mocno nagrzewający się mały przedpokój.

  Sterownik pieca wyposażony jest w funkcję pogodową - regulacja odbywa się poprzez siłownik zaworu mieszającego. Temperatura pracy kotła wyznaczana jest z liniowej aproksymacji programowalnej krzywej grzania, dzięki czemu nie zachodzi potrzeba ręcznej zmiany temperatury kotła gdy zmienia się temperatura zewnętrzna. Temperatura zadana c.o. obliczana jest przez regulator przy pracy kotła w trybie pogodowym lub ręcznym. Temperatura zadana za mieszaczem zależna jest od stanu regulatora pokojowego.
  (aby funkcja działała musiałbym dodatkowo wyposażyć - czujnik temperatury czynnika grzewczego za mieszaczem [Tco] + czujnik temperatury zewnętrznej [Tzew]. + regulator temperatury pokojowej (styki zwarte w momencie potrzeby grzania)[Reg.pok] + siłownik mieszacza.

  Czy sterowanie temperaturą w domku - podłogówki (i ew. grzejników) należało by wykonać właśnie przez funkcję pogodową sterownika pieca regulującego temperaturę mieszaczem ?

  Czy np. wystarczyły by 4 siłowniki termoelektryczne na belce powrotu podłogówki każdej pętli sprzężone z termostatami pokojowymi - jednym w łazience i drugim w dużym pomieszczeniu 40m2 (czy można wtedy podłączyć dwa lub trzy siłowniki do jednego termostatu?).

  Czy połączyć obydwa systemy - automatyczne sterowanie mieszaczem + automatyczne siłowniki na pętlach.

  Czy są jeszcze inne opcje ?
 • e-miernikie-mierniki
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 2  
  Mareczny napisał:
  Podłogówkę z regulatora pokojowego, ....


  To wiem że z regulatora pokojowego... ale czy podłączonego do pieca z opcją pogodową (sterowanie mieszaczem + pracą pieca) czy wystarczył by regulator pokojowy (z funkcją pogodową) podłączyć bezpośrednio do siłowników termoelektrycznych podłogówki (sterowanie każdą pętlą) ?