Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Serwer na ubuntu - 12.04 LTS porada przy konf. FTP proftpd

Montrres 05 Lut 2014 20:31 1758 5
 • #1 05 Lut 2014 20:31
  Montrres
  Poziom 21  

  Witam!
  Zanim zacznę opisywać problem chciałbym oświadczyć, że przejrzałem sporo materiału dostępnego w sieci i pomimo mojej upartości jestem zmuszony zadać pytanie Wam. Nie chcę iść na łatwiznę - mogłem się nie bawić tylko pod windą udostępnić partycję i wrócić do swoich zajęć, ale chcę się czegoś nauczyć, a w zasadzie spróbować jakoś przecedzić ten misz-masz który mi się w głowie zrobił.
  Do rzeczy:

  Założenie było takie:
  -Udział ma być mapowany jako dysk sieciowy (nie specjalnie potrzebny mi przez przeglądarkę)
  -Każdy użytkownik miałby swój login i hasło (podobno proste przy proftpd, ale mnie to przerosło)
  -Obecnie już jestem skłonny porzucić opcję, że każdy użytkownik ma swoje konto i mógłbym zrobić to już na jednym koncie dla wszystkich ( w praktyce 2 osoby, ale zawziąłem się za to)
  -Liczę, że urządzenia takie jak Konsola PS3 czy kino domowe z internetem odnajdą to jako serwer multimediów i z niego ładnie skorzystają (nie sprawdzone nie doszedłem do tego).

  Stan obecny:
  Jest tak, że po zainstalowaniu proftpd mogłem się wbić przez stronę internetową (bez hasła i loginu) i widniał tam plik welcome.msg i widziałem jak i kiedy to zrobiłem (nie było to przez przypadek).
  Następnie dowiedziałem się że udostępnianym katalogiem jest /home/serwer. Dalej moim założeniem było udostępnienie tej partycji więc zacząłem zgłębiać temat o dowiązaniach.
  Spróbowałem komendą "in -s" nie pamiętam jak dalej szła, ale nie zadziałało więc szukam dlaczego. Trafiłem na informację, że takie dowiązanie nie chodzi na FTP'ie. Zaproponowanym rozwiazaniem była komenda

  Code:
  sudo mount --bind /katalog_systemowy Katalog FTP'a


  Na to ja próbuje:
  Code:
  sudo mount --bind /media/FTP /home/serwer


  I lipa. W katalogu nic się nie stało (ja nie zauważyłem zmian).

  Mało tego: Gdy pierwszy raz użyłem tego dowiązania "in - s" to pojawiły się w katalogach zwykłe skróty (po wejściu przez ftp:// też ale po kliknięciu miałem komunikat o błędzie wiec to usunałem komendą "rm".

  Teraz właściwie powód dla którego założyłem temat:
  Dotychczas wchodziłem przez stronę i nie było żadnego pytania o login i hasło. Wyobraźcie sobie jak musiałem się zdziwić gdy ponownie spróbowałem komendy "mount...". Zrobiłem restart komendą:
  Code:
   /etc/init.d/proftpd restart


  Pierwsza konsternacja... Dobra próbuje konto które stworzyłem jako ftpuser "serwer" i oczywiście znane mi hasło. Po tym dostałem mokrą szmatą w twarz wraz z komunikatem o błędnym loginie.

  Próba dwa: moje konto do logowania na kompa i moje hasło. No i kurcze wchodzi. ALE... jest udostępniony cały mój katalog domowy!

  W tym momencie się poddaję. Dołączam plik z konfiguracją.
  Cały serwer stawiałem na podstawie tej instrukcji:
  Link

  Teraz napiszę trochę jak nierozgarnięty użytkownik sieci ale proszę o wybaczenie:
  W podanej w tamtym wątku stronie kierującą na wiki była komenda pozwalająca w konsoli otworzyć plik *.conf (ten który z resztą załącze). Jako że ta strona już nie działa poszukałem więc czegoś innego. Znalazłem:
  Code:
  sudo mcedit /etc/proftpd/proftpd.conf

  Wierzcie albo nie... cały konfig jaki tamten forumowicz ze strony ubuntu napisał ręcznie przewaliłem w konsoli do pliku bo się one podmienić normalnie nie chciały (wiem jak to brzmi ale naprawdę wybaczcie ja nie umiałem tego normalnie zamienić - grunt, że się udało).
  Wszystko co polecił ten Pan zrobiłem od A do Z.

  Proszę... nie nie... Błagam o pomoc w ułożeniu tej mojej wiedzy która nie jest podparta, żadnym doświadczeniem. Polubiłem Linuksa i nie chcę z niego rezygnować. Niestety każde zagadnienie które wyszukam w internecie poza odpowiedzią na moje błahe problemy, tak na prawdę pokazuję jak mało jeszcze wiem.
  Dodam jeszcze że chodzi mi po głowie program CesarFTP i miałby on chodzić pod windowsem XP ale to będzie naprawdę ostateczność.

  Z góry dziękuję za każde dobre słowo i wskazówkę. Nie chcę gotowego rozwiązania.
  Moderatorów proszę o cierpliwość i wyrozumiałość.
  Teraz udaję się na spoczynek po nieprzespanej poprzedniej nocy.
  Pozdrawiam!

  0 5
 • Pomocny post
  #2 05 Lut 2014 22:14
  wampirek
  Poziom 18  

  Doinstaluj panel webmin to ci bardzo ułatwi sprawe

  0
 • Pomocny post
  #3 05 Lut 2014 23:23
  witux
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Na proftpd jest nakładka graficzna - gadmin-proftpd. Doinstaluj, a będzie Ci łatwiej skonfigurować.

  0
 • #4 06 Lut 2014 06:17
  Montrres
  Poziom 21  

  Serdecznie dziękuję. Ja głupi łudziłem się, że zrobię to w konsoli:) Dam znać jakie będą efekty.
  Pozdrawiam!

  0
 • #5 06 Lut 2014 07:08
  szwagros
  Poziom 30  

  Nie pomyliłeś przypadkiem usług? Zasób FTP da się zamapować jako dysk chyba tylko przy użyciu zewnętrznego oprogramowania.

  0
 • #6 06 Lut 2014 11:23
  Montrres
  Poziom 21  

  Chyba wiem o co koledze chodzi ale pod windowsem 7 da się. PPM w oknie Mój Komputer i przedostatnia pozycja "dodaj lokalizację sieciową". Otworzy się mały kreator i tam jest jedna opcja do wyboru: Serwer na ubuntu - 12.04 LTS porada przy konf. FTP proftpd

  Potem wpisuje się adres i poświadczenia. Dalej udział funkcjonuje jak zwykłe udostępnienie.
  Pozdrawiam!

  0