Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vaillant recoVAIR i aroSTRO - Połączenie rekuperatora i powietrznej pompy ciepła

05 Lut 2014 20:39 7035 17
  • Poziom 12  
    Witam.
    Zastanawiam się nad podłączeniem kanału wylotowego z rekuperatora recoVAIR z wlotem powietrznej pompy ciepła aroSTOR (jesień,zima,wiosna) można by było wykorzystać ciepłe powietrze wylotowe do ogrzewania CWU?
    Czy ma to sens? Vaillant recoVAIR i aroSTRO - Połączenie rekuperatora i powietrznej pompy ciepła
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Chyba nie ma sensu, gdyż powietrze zużyte wyrzucane przez rekuperator nie jest ciepłe. Jest niewiele cieplejsze od powietrza zasysanego. Dodatkowo zaburzyłbyś przepływy powietrza w rekuperatorze poprzez wentylator pompy ciepła.
  • Poziom 12  
    Jaka może być temperatura powietrza wyrzucanego przez rekuperator jesli zasysane z zewnątrz ma -10 a temp. wewnątrz mieszkania +20?
  • Poziom 18  
    Witam,

zakładając sprawność Twojego reku 90% (producent wspomina coś o 96%...) temp nawiewu teoretycznie powinna wynosić:
    tn = -10 + 0.9*(20-(-10))= 17 C

wywiew (na zewnątrz):
    tw = -10 + 0.1*(20-(-10))= -7 C

Zalety rozwiązania:
    - znikome zyski energetyczne

Wady:
    wydajność pompy ciepła (podczas jej pracy) + rekuperatora spowoduje:
    - podciśnienie
    - zwiększone prędkości przepływu wywołają hałas w instalacji
    - hałas podczas pracy pompy ciepła
    Nie wiem też co o tym pomyśli wentylator pompy ciepła (dodatkowe metry, kształtki + fility rekuperatora = większe opory)

Na Pana miejscu zastanowiłbym się jak wykorzystać chłód od pompy ciepła ale LATEM - praca w trybie recyrkulacji.
  • Poziom 12  
    Właśnie nad tym też myślałem.
    Czy jest sens latem zimne powietrze po pompie ciepła puścić do rekuperatora?
  • Poziom 18  
    Osobiście bym spróbował - zależy jaki będzie nakład pracy i materiałów a chłód będzie dostępny tylko podczas pracy urządzenia (tutaj warto zaingerować w regulator i dopasować przedziały czasowe ładowania zasobnika)

Jeżeli Pan się zdecyduje to proszę pamiętać aby przewód łączący pompę ciepła i rekuperator był izolowany - inaczej będzie rosić na jego powierzchni i narobi więcej szkód nie pożytku.

Czekamy na efekty.
  • Poziom 42  
    Serwis Kotłów. Wyliczenia proste tylko ni jak się mają do rzeczywistości.
    Chciałem zauważyć że woda staje się ciałem stałym, które słabo przepuszcza powietrze, po przekroczeniu 0 oC....
    Zastanów się po co co montują grzałki w/przy rekuperatorach...???
  • Poziom 37  
    Nie jest to proste. Największy problem to rozpływy powietrza, które mówiąc najogólniej idą w diabły... Ponadto pompa prawdopodobnie wymaga większych przepływów powietrza niż rekuperator, zatem będzie pracować obciążona oporami reku.
    Zakładając ze reku ma wydajność 300m3/h i pompa schłodzi powietrze wyrzutowe od zera do -10*C to wyjdzie jakiś 1kW ciepła. Czy to dużo czy mało - kwestia względna, nie jest też tak, że oszczędzamy ten 1kW - oszczędzamy różnicę wynikającą z różnych COPów przy pracy w tych dwóch różnych temperaturach (0*C jakie na wyrzucie reku i -10*C jakie mamy na zewnątrz) - trzeba zajrzeć do parametrów pompy i porównać pracę, zużycie energii w takich dwóch warunkach.
    Może też tak być że cały zysk tego rozwiązania zostanie "zmarnowany" przez system wentylacji, bo podciśnienie jakie się wytworzy w pomieszczeniach (dzięki pompie, bo to ona dodatkowo wysysa powietrze z pomieszczeń) będzie zaciągać zimne nieogrzewane powietrze z zewnątrz szczelinami (przez drzwi i okna). Jeszcze jak do tego występują kotły na paliwa stałe, kominki, piece to już się robi nieciekawie.
  • Poziom 42  
    Chris_W napisał:
    Może też tak być że cały zysk tego rozwiązania zostanie "zmarnowany" przez system wentylacji, bo podciśnienie jakie się wytworzy w pomieszczeniach (dzięki pompie, bo to ona dodatkowo wysysa powietrze z pomieszczeń) będzie zaciągać zimne nieogrzewane powietrze z zewnątrz szczelinami (przez drzwi i okna).

Dlatego takich rozwiązań się nie stosuje w małych instalacjach. Wystarczy prosty bilans. Straty na SPRAWNIE DZIAŁAJĄCĄ wentylację są rzędu 1-3 kW w okresie zimowym ,bo taki nas interesuje. Moc pompy ciepła to minimum 3kW i jest bardzo trudno jej poborem sterować. To urządzenie chłodnicze. Więc skąd ta moc ma pompa brać jak lwią część i tak małej mocy strat "zabierze" reku????
    Przypomina to próbę strzyżenia ostrzyżonego barana.... :D
    Dochodzi jeszcze ryzyko innych niebezpieczeństw:
    Chris_W napisał:
    Jeszcze jak do tego występują kotły na paliwa stałe, kominki, piece to już się robi nieciekawie.

Chis_W tu nie byłbym takim optymistą:
    Chris_W napisał:
    0*C jakie na wyrzucie reku

Czyżbyś tak nisko ustawiał temperaturę za odzyskiem???

Poza tym przy niskich temperaturach zewn. automatyka reku (o ile jest???) włączy grzałki (o ile są?) lub ograniczy przepływ przez reku puszczając powietrze bokiem. Wtedy te wszystkie obliczenia i pomysły biorą w łeb na całego!
  • Poziom 37  
    Zero to najniższa temperatura jako można przyjąć do rozważań teoretycznych (tutaj obliczenie zakresu dostepnej mocy). W praktyce musi być więcej, aby uzyskać niezbędny margines, to chyba zrozumiałe.
  • Poziom 18  
    Do jack63:
    Zaznaczyłem że "teoretycznie". Tak, zimą wymienniki zamarzają dlatego są nagrzewnice wstępne oraz tryb przeciwzamrożeniowy (recoVAIR uaktywnia się od -7C) . Dlatego zainteresowałem w temacie do wykorzystania chłodu - latem.

Do Chris_W:
    - recoVAIR
    Dopuszczalny zakres temperatury powietrza wejściowego [°C] -7/+35
    Maks. przepływ powietrza przez pompę ciepła (I/II bieg) [m3/h] 300/450

Podsumowując;
    Latem przy tego typu pompie ciepła najkorzystniej będzie zassysać powietrze z pomieszczeń i chłodzić np: piwnicę, pomieszczenie z pompą ciepła lub ponownie doprowadzać do pomieszczeń na których nam najbardziej zależy (np sypialnia).

Wady:
    - jakość cyrklowanego powietrza
    - w celu poprawnego działania wymagana osobny system wentylacyjny

*Wykorzystanie rekuperatora:
    W lato ustawiam tryba pracy w godzinach nocnych na otwartym bypassie dzięki czemu jak budynek nie jest mocno wietrzony za dnia to zakumulowany chłód nocą utrzymuje się do późnych godzin popołudniowych - zależy od bezwładności budynku.
  • Poziom 42  
    Serwis Kotłów napisał:
    Dlatego zainteresowałem w temacie do wykorzystania chłodu - latem.

Teraz rozumiem intencję. OK. Tylko jaki związek ma to z rekuperatorem???
    Oraz:
    crroo napisał:
    Zastanawiam się nad podłączeniem kanału wylotowego z rekuperatora recoVAIR z wlotem powietrznej pompy ciepła aroSTOR (jesień,zima,wiosna) można by było wykorzystać ciepłe powietrze wylotowe do ogrzewania CWU?

Chyba, że błąd tkwi w Twoim nazewnictwie. Nazywasz rekuperatorem całą skrzynkę, czyli małą centralkę wentylacyjną?

W lecie reku (jako wymiennik) można wyjąć. Nie jest potrzebny wręcz przeciwnie - przeszkadza.
    Nie widzę potrzeby wykonywania osobnej instalacji wentylacyjnej. Jednak nie będzie to "pstryk" i już.
    Wentylator pompy może robić za nawiew po odpowiednim podłączeniu i zapewnieniu filtracji. Wywiew raczej nie będzie potrzebny lub może być "w formie szczątkowej". Jednak chłodzenie będzie tylko wtedy gdy działa pompa ciepła i grzeje CWU, czyli nie za długo i nie za często. :cry: Także rozważ sobie "zady i walety".
    Dla mnie najlepszy jest jednak GWC. Ale to chyba inna bajka.
  • Poziom 12  
    To było czysto teoretyczne pytanie.
    Zastanawiam się jak by można chociaż trochę wykorzystać ochłodzone powietrze z pompy ciepła do obniżenia temperatury mieszkania w lecie?
    Co z wilgocią?
    A reku i pompa ciepła będą w kotłowni, więc można coś pokombinować niedużym kosztem.
  • Poziom 12  
    Wyałałem do Vaillant'a zapytanie z pierwszego posta, tak mi odpisali:
    "Dzień Dobry

W nawiązaniu do otrzymanego zapytania uważam, że od strony temperaturowej połączenie wyrzutu rekuperatora z pompą ciepła aroSTOR może być, w niektórych okresach korzystne.
    Z drugiej strony wentylator pompy ciepła nie pracuje w trybie ciągłym. W związku z tym w przypadku szeregowego połączenie rekuperatora z pompą ciepła okresowo zmieniałyby się opory przepływu powietrza i stąd również przepływ powietrza w domu.

Poza tym wydajność rekuperatora jest nieco inna niż przepływ powietrza w pompie ciepła, a okresowo przechodzi on w tryb ochrony wymiennika ciepła przed zamrożeniem. W tym czasie wentylator nawiewny pracuje w trybie przerywanym to utrudniałoby prawidłową pracę pompy ciepła.

Generalnie, więc proste, szeregowe połączenie obu urządzeń nie jest możliwe.
    Spotyka się podobne rozwiązania jak wyrzut powietrza z rekuperatora do pomieszczenia gospodarczego. Stąd powietrze jest usuwane kratką na zewnątrz lub jest pobierane przez pompę ciepła.

Takie rozwiązanie oczywiście też nie jest idealne. Wiele zależy od tego jakie ma być przeznaczenie pomieszczenia. Jaką chcemy w nim utrzymywać temperaturę i czy jest ono ogrzewane czy nie.
    Okresowo bardziej opłacalne będzie pobieranie powietrza z wentylacji, innym razem z zewnątrz lub sąsiedniego pomieszczenia.

Pozdrawiam:
    Dział Techniczny - Doradca Techniczny

Vaillant Group"
  • Poziom 42  
    Co ci dała ta odpowiedź??? Grecka Pytia dawała podobnie niejednoznaczne.
    Mało tego oni nie mają żadnego interesu w twoich eksperymentach a czują nosem problemy i delikatnie cię od pomysłu odwodzą.
    Nie wiem czego jeszcze szukasz???
    Chris_W podał ci obliczenia max teoretycznie mocy dodatkowego odzysku pompą. Ja pisałem kiedy taki "odzysk" ma sens.
  • Poziom 7  
    Serwis Kotłów napisał:
    Osobiście bym spróbował - zależy jaki będzie nakład pracy i materiałów a chłód będzie dostępny tylko podczas pracy urządzenia (tutaj warto zaingerować w regulator i dopasować przedziały czasowe ładowania zasobnika)

Jeżeli Pan się zdecyduje to proszę pamiętać aby przewód łączący pompę ciepła i rekuperator był izolowany - inaczej będzie rosić na jego powierzchni i narobi więcej szkód nie pożytku.
    Vaillant recoVAIR i aroSTRO - Połączenie rekuperatora i powietrznej pompy ciepła
    Czekamy na efekty.

Witam,

Odświeżam trochę temat bo mnie mocno interesuje.
    Czy mam rozumieć, że chodzi o coś takiego by zimne powietrze z pompy ciepła dać na wlot do rekuperatora - chłodzenie latem:
    U mnie zarówno pompa jak i reku są w kotłowni w odległości ok 2m, natomiast długość rur Spiro (fi160) od reku do czerpni to ok 12m.
    Zatem koszt to tylko 2m rury+ izolacja + 2x trójnik.

A na zimę może coś takiego:
  • Poziom 1  
    Wzór do obliczeń jest poprawny, z tym że nie spotkałem się z rekuperatorem o takiej sprawności. 70% to już jest bardzo dobry wynik dla rekuperatora, co daje różnicę temperatur na poziomie 9^0, to już jest konkret, który stawia temat w zupełnie innym świetle.
    Rozwijając temat, istnieją rekuperatory sprzężone z pompą ciepła.
    Ograniczeniem może być ilość powietrza, ale nie dyskwalifikuje tego rozwiązania.
  • Poziom 7  
    Witam,

Otrzymałem kilka wiadomości na PW jak to w końcu jest u mnie więc może od razu odpowiem tu:

Ogólnie pomysł by z reku zasilać pompę jest problemowy bo, reku działa cały czas, a pompa nie. Dlatego spotkałem się z wpisami by powietrze z reku odprowadzać do jakiegoś pomieszczenia np.: kotłowni. I dopiero z tej kotłowni niech pompa ciepła sobie pobiera, ale proszę pamiętać, że powietrze wyrzucane z reku jest mało ciepłe.

U mnie mam dwa oddzielne obiegi:
    1. reku
    2. powietrzna pompa ciepła -> na kanale wyrzutowym ma trójnik z możliwością skierowania chłodnego powietrza na zewnątrz budynku lub do sypialni nad garazem.
    Trójnik jest na siłowniku ze sterowaniem z alarmu (z klawiatury lub SMS).