Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zafira A Z18XE 2003 - Błąd P0170 - Fuel Trim. Sterownik?

05 Lut 2014 20:49 9030 4
  • Poziom 8  
    Witam,

Przeczytałem chyba z milion postów na temat 0170 i zgłupiałem. Może ktoś miał podobny przypadek jak ja. Auto ma LPG (25 tyś km przebiegu na LPG, w sumie 198 tyś.). Sterownik STAG 4 Eco. Objawy występują zarówno na LPG jak i benzynie.

Generalnie cały problem powstał już dawno - kilka miesięcy temu. Padł przepływomierz i termostat. Wymieniłem oba elementy - przepływomierz Gates z czujnikiem temp. i przepływomierz (zamiennik, ale nie jakiś najtańszy).

Problemy na jakiś czas ustąpiły i wszystko było ok. Po jakimś czasie auto zaczęło jeździć dziwnie. Podczas jazdy jakby lekko głośniej. Nie przerywał ale jakby tracił trochę mocy - nieznacznie. Na biegu jałowym auto leciutko poszarpuje. Słychać to i czuć delikatne wibracje jak się siedzi w środku. Silnik również wolniej schodzi z obrotów. Przebywając na zewnątrz słychać również leciutkie jakby kichnięcia przy nierównej pracy silnika. Jednak silnik nie gaśnie.

Podjechałem do gazowników - zdiagnozowali usterkę sondy lambda - gdyż na wolnych obrotach sonda była martwa - wykazywała 0,08V (czasem 0,04V). Podczas jazdy natomiast wartości oscylowały pomiędzy 0 a 0,9V.

Wymieniłem sondę na taką jak w katalogu marki VDO - podobno oryginał. Niestety objaw nie ustąpił. Oddałem więc auto gazownikom jeszcze raz na dłużej. Podmienili ponoć sondę na inną ale nic się nie zmieniło. Zamontowali więc znów moją sondę i samochód zaczął pracować równo. Przejechałem 2000 km. Wczoraj błąd powrócił. Nadal szarpie na biegu jałowym i wtedy sonda pokazuje 0,08V.

Jutro wyciągne dane PID przez OBD i wkleję tutaj może to pomoże.

Proszę o sugestię.
  • SterControl
  • Poziom 25  
    P0170 Bogaty wydech

Mieszanka paliwo-powietrze ciągle za bogata

Dotyczy zacisków:
    19 (X58), 35 (X58), 57 (X58)

P0170 Ubogi wydech

Mieszanka paliwo-powietrze ciągle za uboga

Dotyczy zacisków:
    19 (X58), 35 (X58), 57 (X58)

Ten błąd nie odnosi się do sondy O2
    chociaż na podstawie wskazań tej sondy, system reguluje skład mieszanki.
    Z autopsji wiem, że SIMTEC nie toleruje żadnych zamienników -oryginał SIEMENS.
    Przepłwomierz, czujnik tlenu,CMP, CKP,

Dodano po 1 [minuty]:

majster-b napisał:
    Wymieniłem oba elementy - przepływomierz Gates z czujnikiem temp. i przepływomierz (zamiennik, ale nie jakiś najtańszy).

a tutaj o co chodzi?

Dodano po 2 [minuty]:

Ja stawiam na wadliwy MAF,a sondę zamontuj starą ,bo dobra.To są sondy rezystancyjne ,więc byle jaki zamiennik nie pasuje.
  • SterControl
  • Poziom 8  
    Tutaj wkradł się błąd. Zamiast przepływomierz powinno być termostat.

Niestety sondy starej nie mam - jako uszkodzona poszła na śmietnik (!!!). Wymieniłem ją na VDO którą kupiłem w sklepie Opla jako oryginał do Z18XE. Zresztą dlatego ją wymieniłem ponieważ na starej zaczęły występować te objawy.

MAF jest od HUCO. To jest zamiennik ale chyba nie jakiś chińczyk. Czy jest wadliwy? No nie jestem w stanie podmienić na nic innego bo nie mam. W każdym razie pracuje i nie wywala błędu. Przy dodawaniu gazu wartość zmienia się od 2,9-3 g/s w górę.

Sonda na wolnych stoi. Wartości zmieniają się tylko podczas dodawania gazu. Podczas płynniej jazdy na tempomacie jakby również stała na 0,01 lub w okolicach tej wartości.

Oczywiście mogę kupić sondę Siemens i nowy MAF Siemens ale to jest 1000 zł i chciałbym mieć pewność że pomoże....

Mam Vgate i jutro zrobię jakieś 100km z laptopem i zapiszę jakieś wykresy i inne dane. Dziś niestety nie udało mi się tego zrobić ze względu na pracę.
  • Poziom 8  
    Odpowiadam bo dłuugim czasie. Sorry.

Okazało się że kolega miał racje. MAF Huco był do bani. Wymiana na oryginał siemens pomogła od ręki. Sondę zostawiłem - VDO bez problemu działa. Problem rozwiązany.
  • Poziom 2  
    Witam wszystkich
    Miałem kiedyś z tym błędem problem i też tylko na wolnych obrotach. Ale nie wymieniałem niczego .Postanowiłem zdjąć dolot od filtra do przepływki i podczas wolnej pracy silnika napsikałem do przepływki technicznego alkocholu i nagle sonda zaczeła działać prawidłowo. Prawdopodobnie się coś wyczyściło albo przepływka albo przepustnica.
    Może ta iformacja się komuś przyda.