Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samsung SyncMaster SA350 - Monitor kompletnie "martwy"

Rubinh 05 Feb 2014 21:01 4620 10
    Rubinh
    Level 24  
    Dostałem do naprawy monitor j.w. Kompletnie martwy. Kontrolka nie zapala się w ogóle. W pierwszej chwili podejrzenie padło na zasilacz lecz okazało się, że jest sprawny. Monitor zaniemógł z dnia na dzień. Istotne napięcia (14V, 3,3V) są. Brak przebiegów na kwarcu oscylatora. Niestety, brak jakiegokolwiek schematu uniemożliwia dalszą pracę. Czyżby „padł” procesor?.
    kitor
    Level 34  
    Podaj konkretny model, z nalepki na tyle.
    Rubinh
    Level 24  
    Model tego monitora to S24A350H.
    dorota_g
    Level 17  
    http://www.samsung.com/us/support/owners/product/S24A350H
    SA Series LED Monitor Quality Improvement Announcement April 4, 2012
    Announcement:

Samsung has released a firmware update for Samsung SA series LED Monitors. This firmware update is for improved performance (better picture quality and PC compatibility).

If you have one of these models, Samsung recommends that you download and install the latest firmware update specifically designed for your monitor.
    Caution:

It takes about 2~5 min. (depending on your system's status)
    Don't turn off your PC/Monitor during the update
    After the upgrade, the monitor will turn off by itself. The upgrade will be completed once you turn the monitor back on
    https://www.youtube.com/watch?v=E9LoiDOTMOE
    Rubinh
    Level 24  
    W opisie awarii monitora napisałem że monitor jest kompletnie "martwy", kontrolka nie zapala się ani na czerwono, ani na zielono. Aktualizacja z powyższej porady nie tu zastosowania. Trudno coś robić na "martwym" urządzeniu.
    kitor
    Level 34  
    To teraz podepnij go do PC i odpal aktualizację. Jak firmware zdechł, może nie chcieć reagować na przyciski.
    Druga rzecz, nie znam tego monitora - ale namierz eeprom (zwykle coś z rodziny 24C0X) i go wylutuj. Na serii SA450 po padnięciu pojedynczych komórek tego epromu działy się różne jaja.
    Rubinh
    Level 24  
    Okazało się, że monitor nie jest taki "martwy" jak mi się wydawało. Podpięty do komputera został wykryty przez komputer mimo tego, że kontrolka się nie pali. Operacja aktualizacji przebiegła normalnie - z sukcesem ale niczego to nie zmieniło. Monitor w dalszym ciągu nie da się włączyć, nie zapala się dioda kontrolna. Udało mi się znaleźć Service Manual na necie. Opisy w nim niewiele wnoszą do sprawy ale przynajmniej pozwala to określić w jakich punktach powinny występować jakie napięcia. Napięcia te w "moim" monitorze są zgodne z manualem. Nie wykluczam usterki na listwie "przycisków". Pomiary pozwoliły stwierdzić, że jest ona zasilana napięciem 3.3v i odbywa się niewyraźna wymiana informacji (prostokątne przebiegi) z płytą główną. Nie wiem już gdzie szukać przyczyny tej nieszczęsnej usterki.

Należy się małe sprostowanie. Operacja aktualizacji w "moim" przypadku trwa nie 2-5 min a krótką chwilę po czym wyświetla się informacja, że aktualizacja przebiegła pomyślnie. Coś tu więc nie gra. Dodam, że monitor wykrywany jest przez Win 7 nawet wtedy, gdy nie jest on zasilany. To tak na marginesie. Chyba mu wystarcza napięcie +5V występujące na D-SUB. Czyżby pamięć?.
    kitor
    Level 34  
    No widzisz.
    W takim razie tak jak pisałem, namierz 24C0X, bo w takim zwykle są trzymane ustawienia, wylutuj go i wtedy podepnij zasilanie.
    Rubinh
    Level 24  
    Niestety, po wylutowaniu 24C02 (tu taki jest), bez zmian. Bez wymiany płyty głównej widać się nie obejdzie. Znalazłem taką w North. cena zaporowa.
    Jakant
    Level 35  
    Rubinh wrote:
    24C02
    To nie ta pamięć.
    Rubinh
    Level 24  
    Nie dopatrzyłem się szczegółów. Na płycie są dwie jednakowe pamięci - ATML134 02C M. Nie zmienia to jednak faktu. Ich wylutowanie nic nie dało, niestety.