Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radeon HD 4850 - Zmiana kondensatora. Potrzebuje rady.

05 Lut 2014 21:23 1281 6
  • Poziom 23  
    Witam. Koledze padł kondensator (zdj 1). Poszedł więc do Pana który się zajmuje elektroniką. Wymienił mu na taki (zdj 2 i 3). I krótko się cieszył wymianą po paru minutach coś zaczęło niby "strzelać" więc się wystraszył i wyjął kartę w momencie gdy BlueScreen pojawił się na ekranie. I pytanie mam następujące. Czy Kondensator polimerowy o oznaczeniu 937 SEPC 270 16 będzie dobry? (Ten 937 SEPC 270 16 wylutowany z padniętej GTX 260). Proszę o radę.

zdj.1

zdj 2 i 3.

Radeon HD 4850 - Zmiana kondensatora. Potrzebuje rady. Radeon HD 4850 - Zmiana kondensatora. Potrzebuje rady.

P.S. Zasilacz na tym sprzęcie to Chieftec 500W.
  • Spec od komputerów
    Wyjął kartę na włączonym komputerze ? Oryginalny kondensator jest na 50V a ten 936 na 16V. Poza tym oryginalny to 100µF a 936 270µF.
  • Poziom 23  
    Oryginalny jest na 1 zdjęciu. Ten 50V wymieniał jakiś koleś co się zajmuje elektroniką. To niby ten polimerowy oryginalny ma 50V? Czytałem ze ma 16V 271µF.Ale nie wiem czy to prawda bo to było z niewiarygodnego źródła dlatego zamieściłem ten post. Czytanie ze zrozumieniem. Poza tym wyłaczył kompa i wyjął kartę to chyba logiczne.
  • Poziom 31  
    djmitas napisał:
    Poszedł więc do Pana który się zajmuje elektroniką. Wymienił mu na taki (zdj 2 i 3). I krótko się cieszył wymianą po paru minutach coś zaczęło niby "strzelać"
    Nic dziwnego, skoro:
    pomylił polaryzację (sic!) - to po pierwsze;
    wstawił nieodpowiedni kondensator: 100µF zamiast 270µF - to po drugie (ale wobec tego, co "po pierwsze", to po prostu pikuś ;) ).
    Jeśli to ta karta z fotki poniżej (ASUS HD 4850 Glaciator), to znaczy, że wszystkie 3 skrajne (prawa strona zdjęcia) kondensatory powinny mieć parametry: 16V (lub więcej) i przede wszystkim: 270µF, czyli takie jak kondensator, który pokazałeś na zdjęciu nr 1.
    Zresztą mam identyczny model karty właśnie przed sobą i potwierdzam to, co widać na zdjęciu poniższym: u mnie są wprawdzie czerwone, a na tej fotce poniżej niebieskie, ale wszystkie trzy to: 16V 270µF.

Zatem - wygląda na to, że na Twojej karcie już wcześniej były niewłaściwe kondensatory użyte, skoro poprzedni miał 100µF - jak ten z Twojego zdjęcia nr 2, co wskazuje, że ta karta:
    1. Jest poserwisowa.
    2. Nie miała szczęścia do serwisantów jak dotąd.
    - patrz Edit poniżej

No a teraz ta fotka ()zaznaczyłem ten kondensator wymieniony - chyba dobrze go zlokalizowałem?):
    Edit: Przeczytałem raz jeszcze uważnie, co napisałeś i wychodzi jednak na to, że to jedynie obecny serwisant dał ciała (ale tak na całego!), bo z Twojej wypowiedzi wynika, że poprzedni kondensator, który tkwił na miejscu tego obecnie wstawionego, miał parametry prawidłowe. Więc może karta nie była serwisowana wcześniej jednak.

djmitas napisał:
    Czy Kondensator polimerowy o oznaczeniu 937 SEPC 270 16 będzie dobry?
    Tak, będzie dobry, tylko nie wiem, czy akurat używany i to z padniętej karty warto wstawiać, czy może jednak lepiej nowy?
  • Poziom 23  
    Radeon HD 4850 - Zmiana kondensatora. Potrzebuje rady. O tą kartę chodzi też Asusa ale wersja bez HDMI tak jak u ciebie. I kondensatory są czerwone jak widać. A więc mam sądzić że ten 1 wymieniony to ma być identyczny z tym to jest obok niego?

Dodano po 4 [minuty]:

Pete_O napisał:
    Tak, będzie dobry, tylko nie wiem, czy akurat używany i to z padniętej karty warto wstawiać, czy może jednak lepiej nowy?
    Ten GTX 260 wyświetlał artefakty (zimne luty) więc powinny być ok kondensatory zresztą wyglądają idealnie.
  • Poziom 31  
    To trzecie złącze (powyżej tych dwóch DVI) to akurat nie jest port HDMI, tylko HD TV-Out, ale mniejsza o to.
    djmitas napisał:
    A więc mam sądzić że ten 1 wymieniony to ma być identyczny z tym to jest obok niego?

Tak, wszystkie 3 skrajne prawe mają jednakowe parametry.
    I na koniec ostatnia rzecz: ja tam elektronikiem nie jestem, ale dodatkowo odnoszę wrażenie, że te dwa prawe skrajne kondensatory powinno się wymieniać jednocześnie, ale tu mogę się mylić.

Dodano po 3 [minuty]:

djmitas napisał:
    Ten GTX 260 wyświetlał artefakty (zimne luty) więc powinny być ok kondensatory zresztą wyglądają idealnie.
    Możesz zatem spróbować, moim zdaniem.
  • Poziom 23  
    Ok. Jutro wymienię i podzielę się wynikami. Pozdrawiam i dziękuje za zainteresowanie.