Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Od czego zacząć i oraz opłacalność grafika

05 Feb 2014 22:51 2457 8
  • Level 13  
    Witam.

Aktualnie uczęszczam do technikum informatycznego.
    Od ponad pół roku bawię z Adobe Photoshop CS6 (na CS6 jestem od 2-3 miesięcy, wcześniej było CS 5.1).
    Umiem robić całkiem schludne, bez specjalnych efektów napisy na nagłówki czy do buttonów. Kiedyś bawiłem się w robienie szablonów na allgero i po zrobieniu X szablonów niektóre sądzę, iż były ładne. Niestety żadnego portfolio czy coś w tym stylu nie posiadam, projekty szablonów przepadły razem z formatem.

Zmierzam do tego czy warto dalej się edukować w tej dziedzinie? Interesowało by mnie tworzenie grafik dla stron WWW.
    Z pierwszego pytania rodzi się drugie: Czy w tych czasach, gdzie jest pełno grafików, warto? Jak jest z pracą, zatrudnienie czy robota na zlecenie?
    No i z tego rodzi się trzecie pytanie : Od czego zacząć? Jak już wspomniałem podstawy-podstaw raczej umiem.

Uczyłbym się z magazynu Photoshop ale jest strasznie drogi (ponad 30zł!) lecz informacje tam zawartą są ciekawe bo co jakiś czas podczytuje sobie kawałki w kiosku ;).

Podsumowując:
    1. Czy ten zawód jest bardziej przyszłościowy niż np. programista?
    2. Jak jest z pracą grafika? Czy teoretycznie dużo zarabia?
    3. Jak się uczyć, od czego zacząć projektowanie stron WWW?
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Helpful post
    Level 1  
  • Level 13  
    anmedia wrote:

To zalezy jakie masz portfolio. Na strony www nie wiele wysilku trzeba wlozyc. Co innego prace artystyczne. Tutaj masz wieksze pole do popisu.

Tutaj mówiąc o portfolio chciałem Wam jedynie pokazać jakiego mam skilla (a raczej jaki jego brak), bo jednakże lepiej się patrzy niż czyta i można coś ocenić czy krytykować.
    Co do prac artystycznych to można na nich zarabiać? Bo szczerze powiedziawszy pierwszy raz słyszę o takim zarobku.

anmedia wrote:

Ad.3
    Problem jest dosc zlozony. W wielu firmach - dobrych firmach, jedna osoba zajmuje sie grafika (w tym zdjecia) inna programowaniem php, mysql a inna zwyklym html czy css. W zyciu wyglada to juz inaczej. Szczescia sie nie ma wiec robic trzeba wszystko.

Czyli jak już się uczyć tworzyć grafikę to lepiej z wielu dziedzin (np. umiejętność, cięcia grafiki pod WWW oraz modyfikowanie graficzne silnika, css itd..)?

anmedia wrote:

troche za malo.

Wiadomo, ale napisałem co umiem oceniłem jak to wygląda z mojego punktu widzenia. W sumie to takiej odpowiedzi się od Was spodziewałem :p

anmedia wrote:

Wiedza kosztuje, a najlepiej uczyc sie od najlepszych. Zawsze pozostaja ksiazki, a tych jest wiele, wlaczajac z projektami i gotowymi ich opisami. Po przeczytaniu takiej ksiazki i zrobieniu wszystkich przykladow od a do z dojdziesz do wniosku ze to wlasnie sa ... podstawy.

Gdzie takowe książki można zakupić? Niestety mieszkam na wsi pozostaje tylko zamówienie przez internet.

Chyba trochę źle mnie zrozumiałeś lub ja źle się wyraziłem w pierwszym poście.
    Podejrzewam, że zrozumiałeś mnie tak jakbym chciał się tego nauczyć szybko, jakbym miał od zaraz szukać pracy grafika.
    Dodam, że jestem w techniku ale Iszej klasie, za parę tyg. stuka mi 17-stka więc mam jeszcze wiele czasu na naukę.
    Ogółem mówi się, że najlepszy informatycy to są głównie samouki lecz nawet oni sami musieli korzystać z jakiś źródeł i właśnie te źródła mnie interesują. Chciałbym dostać myszkę oraz ekran i móc z nich zrobić coś dobrego (taka przenośnia ;) )

Podsumowując chcę dopiero zacząć poważną naukę, bo wszystko co na razie robiłem opierało się na siedzeniu kilkadziesiąt minut co parę dni i zabawa czy popadnie, analizowanie do czego to może być przydatne, jak to wykorzystać itd.

Mam nadzieje, że piszę wszystko zrozumiale, w innym wypadku dajcie mi znać co jest nie do zrozumienia ;)
  • Helpful post
    Level 1  
  • Level 13  
    Quote:

Przeciez nikt nie skrytykowal tego!

Nic nie mówiłem o krytyce dot. Twojej wypowiedzi.

Quote:

Nie. Uczenie sie grafiki pod "danym katem" to najglupsza rzecz jaka mozesz zrobic. Ucz sie grafiki skomplikowanej, retuszy, koloryzowania zdjec, fotoretuszy, poznaj wszystkie narzedzia. Nastepnie miej pomysl na grafike i stworz ja. Najtrudniejszy w tym wszystkim jest pomysl, zrobienie zdjec a cala reszta to juz tylko praktyka i wprawna obsluga programu.

Czyli po prostu mam się nauczyć wykorzystywać wszystkie funkcje programu, tak?
  • Helpful post
    Level 1  
  • Level 13  
    anmedia wrote:
    Musisz jeszcze wziac pod uwage jedna kwestie o ile photoshop do retuszy i grafiki bitmapowej jest ok, o tyle nie wystarczajacy. Np chcac zaprojektowac logo o wiele latwiej i szybciej zrobisz to w programie do grafiki wektorowej np illustrator lub corel draw i warto rownolegle uczyc sie dwoch programow.

To wiem.
    Photoshop - obróbka oraz "miksowanie" zdjęć
    Corel Draw/Adobe Illustrator - tworzenie obiektów

Akurat magazyn Photoshop jest w promocji za 10zł to nie długo sobie go zakupię i zacznę się bawić.

Jakieś uwagi, porady etc?
  • Level 1  
  • Level 13  
    Do zamknięcia.