Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GE Fanuc PLC - GE Fanuc PLC Series One nie powtarza sekwencji programu

06 Lut 2014 06:56 3489 9
  • Poziom 13  
    Kupiłem maszynę przemysłową ze sterowaniem GE Fanuc Series One.
    CPU:
    IC610CPU104A
    Inputs:
    IC610MDL101B
    Outputs:
    IC610MDL151B
    Wszystkie LEDy maja normalny stan, nie ma błedów w CPU.
    Bateria OK.

Nie mam dokumentacji maszyny ani doswiadczenia w obsludze tego PLC.
    Problem z urządzeniem polega na tym, że po wcisnięciu guzika nazwanego "AUTO RUN" na panelu sterowania - program PLC nieprawidłowo steruje wyjsciami.

Około 9 razy na 10 pojawia sie nieprawidłowe wyjscie a 1 raz na 10 przełacza prawidłowo. Ten problem nie pojawił sie nagle. To się stopniowo pogarszało.
    Dawniej system działał np. 50 cykli programu na jedno zatrzymanie.
    Potem już tylko 20 cykli. Ostatnio maszyna stawała co 5 - 10 cykli.
    A teraz nie chce ruszać prawie w ogóle.

Wszystkie urzadzenia w maszynie sa sprawne. Wszystkie czujniki sa sprawne.
    Maszyna działa doskonale w trybie manualnym.

Nagrałem status wej/wyj na kamerę i sprawa jest ewidentna - po prawidlowej sekwencji wejść (po wciśnięciu RUN) - następuje nieprawidłowa (błedna) sekwencjia wyjść.

To robi wrażenie jakby PLC sie mylił.

Chciałbym poprosić Panstwa o praktyczne wskazówki - jaki software do PC i jak się podłączyc do tego sterownika - wreszcie - jak ten program z niego wyjąć?
    Co może być przyczyną tego zachowania? Jak to diagnozować i naprawić?

Wydaje mi sie, ze manual do tego jest tu:
    http://www.pdfsupply.com/pdfs/90477a.pdf
    więcej dokumentów:
    http://www.qualitrol.com/html/techsupport_gefanuc_manuals.asp?Product_Line=Series%20One
    Doczytałem, że aby ustawić komunikację potrzebuję dodatkowy moduł do komunikacji. Czy to naprawdę konieczne?
  • Poziom 25  
    Cześć, wstaw fotkę tego PLC lub prześlij mi na e-mail. Nie pamiętam tego procesora ale może coś wymyślę. Czy nie ma on tak jak w nowszych złącza z boku zasilacza? Złącze którym komunikuje się z panelem? Jeśli tak to jest to rs232 lub 485. I po tym złączu możesz się podłączyć. Pozdrawiam.
  • Admin DIY, Automatyka
    Tu chodzi o tylko o jedno wyjście czy więcej ? Jeśli to nie problem to pokaż ten filmik.
    A wyjścia tranzystorowe czy przekaźnikowe ?
  • Poziom 13  
    Problem rozwiązany!!!
    Dzisiaj po 7 godzinach męki udało mi sie to naprawic.
    Ale bardzo gorąco dziekuję za odpowiedzi i opowiadam co i jak:

Otoż ten cholerny PLC nie ma portu do komunikacji.
    To jest Fanuc Series One z 1988 roku, ktory nie przewiduje tak zaawansowanych operacji jak RS232 albo RS485. Mam 4 moduły wejść 8 punktowych typu SINK i 3 tranzystorowe moduły wyjść 8 punktowych typu SINK.

Do PLC wpina sie modul zewnętrzny, ktory jest podłączony taśma do szyny zespołu - z lewej strony. Nie do zasilacza ani do procesora - tylko w szyne.
    Ten moduł służy tylko i wyłącznie do transferu danych z PLC do RS422.
    I teraz aby komunikować sie z komputerem trzeba ten RS422 konwertować na RS232.

Program obsługujący Series One nazywa się Logicmaster 1 i pracuje tylko w DOS i tylko w podstawowym DOS a nie emulowanym - czyli nie pojdzie w Windows spod panelu CMD.

Jak dodać do siebie ceny programu, modulu, kabla i konwertera to cena diagnostyki robi się zaporowa.
    Mnie wyszedł koszt calkowity tych zespołów ponad tysiąc dolarów.
    Dlatego najpierw sprawdziłem ponownie wszystkie obwody zewnętrzne i wykryłem 2 usterki!
    Ten film z kamery był kluczowy, ponieważ pokazał dokladnie fragment kiedy PLC staje.
    Sekwencje początkuje wejscie guzika RUN, po czym aktywuje sie wyjscie włączajace solenoid pneumatyczny, ktory przesuwa siłownik, a jego pozycja jest wykrywana czujnikiem magnetycznym pozycji.

PLC stawal po pojawieniu sie obecnosci sygnalu tego czujnika i pojawiał sie kolejny LED - tym razem blednie. Powinno sie aktywowac kolejne wyjście a nie ten LED.
    Okazalo sie, ze ten LED to jest błąd wynikajacy ze zbyt długiego czasu opóźnienia pomiędzy aktywacja wyjścia solenoidu i sygnalem zwrotnym czujnika pozycji siłownika. I to wyjscie, gdzie jest ten LED - powinno aktywować żarówkę na panelu sterowania z napisem "bląd pozycji" - ta lampka nie świeciła - ponieważ wyjście PLC jest zepsute. Działa tylko LED na wyjściu PLC a nie samo wyjście.

Ten czas opóźnienia to sie domyśliłem po 4 godzinach.
    Zaintrygowało mnie dlaczego akurat aktywuje sie wyjście ostatniego modułu, który normalnie nie funcjonuje.
    I zacząłem tam szukać i zauważyłem, ze ten moduł kontroluje tylko lampki błedów na panelu.
    Ten czas opóźnienia - to był nie do wykrycia "na oko" - nie dało sie odrożnić przebiegu sfilmowanego cyklu.
    A opoźnienie powstawalo dlatego - bo tłumik solenoidu był zatkany!!!
    Wykreciłem tłumik i maszyna działa - pomimo tego, że ten jeden output jest zepsuty.
    Mam szczęście - ponieważ ten padnięty moduł obsługuje tylko 4 lampki alarmów.
    PLC dziala bez niego swietnie.

Maszyna działała w manualu dlatego - bo po prostu ręczne przełączanie pozycji trwa długo i najwyrazniej maszynę nie obchodzi to - jak długo przesuwa się siłownik manualnie.

Gdybym miał możliwość czytania programu - to naprawa trwałaby 10 minut.
    A takie macanie w ciemno trwało 7 godzin i prawdę mówiąc jestem z siebie dumny.
    Zatkany tłumik - wyobrażacie sobie?!
  • Poziom 17  
    A tak na przyszłość pora migrować do jakiegoś nowszego sterownika :). Ale nie na GE Fanuc świat się kończy.
  • Poziom 13  
    No jasne - ale aby zmienić ten PLC to i tak muszę zainwestować w moduł komunikacji i kable z konwerterem aby zgrać program i potem robić translacje do nowego PLC. Tak czy inaczej to spory wydatek.

Swoją drogą - to zdumiewające, ze ten Fanuc ma juz 25 lat i ciągle działa.
  • Poziom 25  
    Stare PLC są mało wysilone, mają grube scieżki i niezaawansowana technologię w dzisiejszym znaczeniu. Serwisuję maszyny gdzie trafiają się rodzynki TS505 z lat `80 pracujący w budowlance, temperatury otoczenia i syf - a działa. Omrony z podobnych lat - w firmie produkującej rdzenie ferrytowe. Zasyfione pylem rdzy - i pracują. I jeszcze kilka innych. Dopóki na potraktujesz ich niewłaściwym napięciem te sterowniki są praktycznie niezniszczalne. Ostatnio odpalałem S5 90 na maszynie która stała pod chmurką przez ok 10 lat i co? Nawet program w nim był. Pozdrawiam.
  • Poziom 17  
    Aby zmniejszyć nakłady w stary plc to chyba warto zlecić odczytanie kodu programu komuś kto posiada narzędzia. Co do konwersji programu do nowego plc to sądzę że lepiej przepisać modyfikując w celu dostosowania do nowego plc, lub napisać od początku znając zasadę działania sterowania. Co ważne są sterowniki z darmowym środowiskiem programistycznym i nie wymagające kabelków ani interfejsów.
    Wiem że wiekowe sterowniki pracują, ale przestaną bez uprzedzenia i wtedy jest kłopot.
  • Poziom 11  
    2345 napisał:
    No jasne - ale aby zmienić ten PLC to i tak muszę zainwestować w moduł komunikacji i kable z konwerterem aby zgrać program i potem robić translacje do nowego PLC. Tak czy inaczej to spory wydatek.

Swoją drogą - to zdumiewające, ze ten Fanuc ma juz 25 lat i ciągle działa.

Dobry sterownik to dobrze i długo działa. Tak na marginesie przejście na nowszą rodzinę sterowników GE IP (General Electric - tak się teraz nazywa dostawca tych rozwiązań) jest możliwe przy ograniczeniu kosztów związanych z programowaniem. Program który posiadasz możesz wykorzystać w nowym sterowniku programowanym z poziomu Proficy Machine Edition. Pakiet oprogramowania działa pod Windows a nie pod DOS :)
  • Poziom 13  
    Teraz PLC modul procesora sie zepsul - wymienilem na nowy KOYO D3-330 i dziala lepiej jak kiedykolwiek. Pisze o tym dlatego, ze to KOYO jest wygodniejszy w obsludze i latwiejszy dostep do programowania. Temat zamkniety.