Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

2 x 6P14P i 6N2P - uszkodzony transformator / Wzmacniacz lampowy EL 84

06 Lut 2014 13:41 2151 3
 • Poziom 1  
  Witam,

  Mam problem z wzmacniaczem, który kilka lat temu kupilem na allegro, od pewnego człowieka, gdzieś z południa Polski. Niestety nie moge sie z nim skontaktować (mam mejl i telefon, nazwe konta allegro, ale nie odpowiada), a wzmacniacz niedawno uległ awarii (spalił się). Przedstawiam zdjęcia środka. Jak widać stopiła się folia na toroidzie, innych śladów nie widzę.

  Czy ktoś może mi pomóc, naprowadzić mnie od czego zacząć naprawę? Ewentualnie moze kojarzy tego Pana - Będę wdzieczny za jakąś pomoc. Jestem z Łodzi.

  2 x 6P14P i 6N2P - uszkodzony transformator / Wzmacniacz lampowy EL 84 2 x 6P14P i 6N2P - uszkodzony transformator / Wzmacniacz lampowy EL 84 2 x 6P14P i 6N2P - uszkodzony transformator / Wzmacniacz lampowy EL 84 2 x 6P14P i 6N2P - uszkodzony transformator / Wzmacniacz lampowy EL 84 2 x 6P14P i 6N2P - uszkodzony transformator / Wzmacniacz lampowy EL 84 2 x 6P14P i 6N2P - uszkodzony transformator / Wzmacniacz lampowy EL 84

  OPIS (jedyny jakim dysponuje) - Przedmiotem aukcji jest wzmacniacz EL84 /6p14 p .Użyto w nim transformatory wysokiej jakości ---10 sekcji .Zasilające trafo to toroid.Pracują w nim lampy: 1 x 6N2P eb ,oraz 2 x 6P14P -parowane .Wszystko oczywiście jest nowe .Wzmacniacz posiada selektor wejść - : 1 wejście CD oraz 1 x AUX i 1x tuner ,oraz wyjścia :: na głośniki 4 i 8 om .Wzmacniacz pracuje super -bez przydźwięku ,brumu ,oraz szumu .Posiada także opóźnione załączanie napięcia anodowego sygnalizowane diodą w dwóch kolorach .

  Moderowany przez Futrzaczek:

  Tytuł tematu został skorygowany.

 • Poziom 22  
  W jakim stanie aktualnie znajduje się ten wzmacniacz? Nie włącza się w ogóle, czy włącza się i zaczyna smażyć?
  Generalnie usterka nie powinna być trudna do zdiagnozowania, tym niemniej niezbędna jest podstawowa wiedza z zakresu obchodzenia się z urządzeniami zasilanymi z sieci (bo jak się zapewne domyślasz wystepują w środku napięcia niebezpieczne dla zdrowia i życia) oraz jakiś najprostszy multimetr. W tym konkretnym przypadku celowe będzie także posiadanie umiejętności rozpoznania uzwojeń transformatora (pierwotnego, anodowego i żarzenia), bo to od jego okolic będzie należało zacząć zabawę.
  Jesli dokonałeś już jakichś wstępnych pomiarów, to też podziel się nimi na forum. A jesli kompletnie nie wiesz jak to ugryźć, to rozważ, czy na pewno jesteś w stanie sam się tego podjąć, czy nie lepiej oddać to w ręce kogoś z doświadczeniem.
 • Warunkowo odblokowany
  A czy przypadkiem na spód wzmacniacza nie przykręca się blachy? Jeśli po przykręceniu ma ona styk z chassis (a powinna, żeby spełniała funkcję ekranującą) i przypadkiem dotyka do niej dekiel od toroida, to działa on wraz ze śrubą mocującą jak zwój zwarty i to może być przyczyna spalenia transformatora.
 • Admin Grupy Retro
  Jeżeli czujesz się na siłach (w sensie umiejętności) by wykonywać takie testy, spróbuj odlutować wszystkie jego uzwojenia wtórne i podłączyć do sieci bez żadnego obciążenia, pamiętając o tym, by założony był odpowiedni bezpiecznik. Możesz też zmierzyć, czy nie ma zwarcia między jakimikolwiek uzwojeniami.

  Jeżeli dostał on wewnętrznego zwarcia, to nic z tym transformatorem nie zrobisz i możesz go jedynie wymienić. Możesz wtedy poszukać, czy jakiś zakład przezwajający silniki i transformatory podjąłby się takiej zabawy. Jeżeli nie, wówczas pozostaje założenie nowego o takich parametrach, jakie są zalecane do tego typu konstrukcji.