Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mitsubishi FX3U - Podłączenie modułu ENET

06 Lut 2014 15:40 2814 9
  • Poziom 7  
    Witam,

Posiadam sterownik fx3u wraz z modułem ENET i chciałbym go podłączyć. Moduł wymaga zasilania 24 V ze sterownika. W instrukcji opisane są dwa sposoby podłączenia modułów - sink i source. Wychytałem, że w sterownikach przemysłowych nie ma większego znaczenia, którego sposobu używamy jeżeli chodzi o wyjścia i wejścia, bo to tylko kierunek przepływu prądu. Ale nie wiem czym różnią się te sposoby jeżeli chodzi o podłączenie modułu ENET. (?)

Wklejam dwie strony se schematami:

Korzystając z jednego ze schematów sporządziłem taki oto twór:

I oprócz pytania czy to będzie okej, chciałbym zapytać czy podłączenie uziemienia jest poprawne? Mogę podłączyć uziemienie modułu 24V z uziemieniem cpu 220V??

Poza tym czym jest to wejście/wyjście S/S? Za co odpowiada?
  • e-miernikie-mierniki
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Moduł ENET jest modułem komunikacyjnym Ethernet.

Sprawdź jak ma być zasilany moduł główny sterownika (czy 24VDC czy 230VAC).
    Jeśli z 230VAC to podłączasz zasilanie sieciowe.
    Z modułu PLC masz wyprowadzone zasilanie pomocnicze 24VDC.
    Zasilisz nim moduł rozszerzeń. Połączenia PE możesz zmostkować.
    Czy to będzie pracowało u Ciebie na biurku, czy na obiekcie?

Zacisk S/S to wspólny potencjał dla wejść.
    Jeśli używasz wejść SINK (aktywne po podaniu 24VDC) to S/S podłączasz do 0V (najbardziej popularna wersja).
    Jeśli używasz wejść SOURCE (aktywne po podaniu 0VDC) to S/S podłączasz do 24VDC.

Poza tym radzę ściągnąć instrukcje do CPU i ENET ze strony producenta i poważnie je przestudiować.
    Zabawa ENETem nie jest już taka prosta jak programowanie drabinki.
  • Poziom 7  
    Wielkie dzięki za odpowiedź,

Sterownik jest zasilany prądem przemiennym 220V, dokładnie to model FX3U-80-MT/ESS. Do zasilania już go w ten sposób podpinałem i wygląda na to, że działa bez zarzutu. Póki co, bawię się nim w domu. Co do instrukcji to mam już chyba wszystkie możliwe, przeglądałem je już niejednokrotnie, ale większość po angielsku, co trochę mi utrudnia poruszanie się w temacie :) Chodzi mi teraz o podpięcie właśnie tego modułu. W instrukcji ogólnej do fx3u podpinanie "special function block" wygląda tak jak na załączonych w pierwszym poście stronach. Natomiast na manualu do ENETu wygląda tak:

I te różnice mnie właśnie trochę zmyliły... Tutaj nie ma podłączenia do S/S - może go nie podłączać? Czy podpiąć pod 0 V i spokój?

Wiem, że to nie będzie łatwa sprawa, ale trzeba próbować :) Ale skoro już do zabawy przeszliśmy to czytałem tu na forum, że przy pierwszym uruchomieniu, trzeba ten moduł skonfigurować przez kabel w sensie SC-09(czy to prawda?), a później wszystko już odbywa się po Ethernecie. Nie mam portu COM w komputerze, ale jednorazowo wykombinuje jakiegoś kompa. I co do tej konfiguracji... Na ten temat nie znalazłem żadnych informacji, jedynie opasłe tomiszcze manuala po angielsku do ENETu. Jakby ktoś miał jakieś informacje w pigułce jak to zrobić byłbym bardzo wdzięczny, bo w przeciwnym wypadku czeka mnie dłuuuuuugie ślęczenie nad tą instrukcją :)

Generalnie moim celem jest coś takiego:
    http://www.youtube.com/watch?v=-_Itjr-tKFE

Pozdrawiam :)
  • e-miernikie-mierniki
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Do pracy modułu ENET niezbędne jest zasilanie 24VDC.
    Do Twoich testów nieważne jest czy zasilisz go z zewnętrznego zasilacza, czy z wyjścia 24VDC samego sterownika PLC (jeśli je posiada).
    Jeśli zamierzasz używać wejść sterownika, to dla logiki dodatniej podłączasz S/S do 0VDC.
    Wystarczy wtedy podać 24VDC np. na przycisk, a następnie sygnał podłączyć na wybrane wejście PLC.

O ile dobrze pamiętam, to konfigurację ENET robisz z poziomu GX Works2, tak samo jak PLC.
    Za pierwszym razem konfigurację musisz wgrać przez PLC (port COM).
    Jeśli moduł ENET zostanie dobrze skonfigurowany (konfiguracja IP, portów, slotów i protokołów) to powinieneś móc go "pingnąć".
    Docelowo możesz sterownik monitorować/programować poprzez Ethernet (konieczne dodanie na pierwszej pozycji w "Open settings": UDP, MELSOFT connection).

Jeśli chcesz realizować komunikację z PLC to musisz zagłębić się w manuale producenta i zrozumieć opisane tam mechanizmy.
    Ze strony Mitsubishi można pobrać również przykłady programów - zawsze to jakaś baza do rozwijania własnego softu.

Tak czy siak, radzę poważnie zabrać się za naukę j.angielskiego - w tej branży niezbędna!
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Ja używam akurat konwertera ULTIMA TRB-610.
    Jest co prawda dość drogi, ale ma wszystkie RS'y i nie zawiódł mnie w różnych programach.
    Najważniejsze żeby przejściówka USB<>RS232 była oparta na chipsecie FTDI.
  • Poziom 7  
    Poczytałem o tych konwerterach i faktycznie nie wszystkie się sprawdzają. FTDI ponoć sprawdza się najlepiej, ale ceny konwerterów na tym chipsecie zaczynają się od 60 zł... A ja chciałbym połączyć się raz w ten sposób, aby tylko skonfigurować sterownik i moduł ENET. Później planuję już łączyć się i wgrywać programy po Ethernecie. Dlatego zastanawiam się, czy nie wystarczyłyby do tego jednorazowego podłączenia takie przejściówki:

http://allegro.pl/adapter-przejsciowka-usb-rs232-com-prolific-fv-i3958786929.html
    http://allegro.pl/przejsciowka-adapter-kabel-usb-rs232-com-ch340-i3928869543.html

Pierwsza oparta na chipsecie Prolific PL-2303 a druga CH340

Nie będę nikogo obwiniał, jeżeli nie zadziałają, bo to groszowe sprawy, ale chciałbym usłyszeć opinię profesjonalistów jakie są szanse, że uda się skonfigurować przez to sterownik i moduł :) Pozdrawiam
  • Poziom 22  
    witam!

Moje doświadczenia są takie, że konwerter usb>>232 działał ale zdarzało mu się zawiesić. Najbardziej to wkurzało na obiekcie, jak jest rozruch i wszyscy się człowiekowi patrzą na ręce, czasu brak a tu komunikacja nie idzie. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem była przejściówka na PCMCIA - tak się nie zawiesiła ani razu.
  • Poziom 7  
    Mam czas, więc wieszać się może :) Ale czy w ogóle zadziała jak należy taki za przysłowiowe 5 złotych :)
  • Poziom 22  
    Pisząc że zawieszał się miałem na myśli że przestawał odpowiadać i czasem wystarczyło wyciągnąć i powtórnie włożyć wtyczkę usb (to dużo czasu nie zajmuje), a czasem trzeba było system ponownie wystartować (niewykluczone że coś było z systemem ale w wypadku przejściówki na PCMCIA problem przestał występować).