Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa soobwoofera - co myślicie o nim?

pantera 1942 01 Kwi 2005 19:56 1877 18
  • #1 01 Kwi 2005 19:56
    pantera 1942
    Poziom 13  

witam . chcialbym zbudowac sub'a na stx www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=0&vSubPage=43 . obudowa chyba 36 litrów ,wymiary skrzyni to 35/35/40 cm , ścianka 18 mm. BR 8 śr. i 10 dł.
    zasilany wzmacniaczem unitry chyba 2 X 30W z podlączonym sygnalem z karty dzwiękowej z kompa z wyjściem na subwoofer. co myslicie o tym?

0 18
  • #2 01 Kwi 2005 23:16
    de Virez
    Poziom 24  

jak by na to nie patrzec wzmacniacz za mały:) on za maly do kazdego subika chyba oprocz lw 800 ktorego spalisz jednym kanałem :D

co do BR to wymiary nijak nie pasują...:) nistety bedziesz musial przedłużac zeby bylo fajnie i nisko ładnie grał... Ogólnie wg winISD obudowa 25-max 30 litrow... strojenie jakos 38 hz. ja tak proponuje

Dodano po 15 [minuty]:

ogolnie zamiast tego glosnika lepsiejszy bedzie gdn 27-150-8sc w 50 litrow br strojony na powiedzmy 33 hz.... cena niższa, głosniejszy , niżej nosi i fajniej wyglada (wiekszy :) )

0
  • #3 02 Kwi 2005 01:02
    Tremolo
    Poziom 43  

Zaokrąglając ten pierwszy ma 88dB a ten drugi 86dB - mając większą membranę... I do którego potrzeba większego wzmacniacza?? Do tego 27 centymetrowego. Kewlarowa wersja pierwszego ma już 89 dB, ale tez spora cene.

najprościej byłoby jakbys miał dwa takie głosniki i podlaczył te wyjście z suba do obu wejść tego wzmacniacza i pdlączył oa głosniki na wyjścia wzmacniacza. Ogólnie zrobiłbym tam jakis prosty filterek pasywny RC - bo nie zawsze wyjscia z kart na suba mają dobre brzmienie

0
  • #4 02 Kwi 2005 07:41
    gdL
    Poziom 27  

Z oferty STX to chyba niezły wybór. Można powiedzieć, że z tych mniejszych przetworników, to najlepszy wybór. Duży współczynnik sprzężenia i dość wysoka efektywność.

Jednak ten wzmacniacz to dla niego za mało. Optimum dla wersji 4 ohm to conajmniej tda 7294, około 90W do 100W. A podejrzewam, że i mostkiem TDA byłby nie pogardził.

Jeśli nie zamierzasz jednak robić wzmaka, sprawdź, czy do tej Unitry na pewno można podłączać 4ohm, bo inaczej możesz swój wzmacniacz spalić.
    Ew. zakup 8ohmowego brata tego przetwornika.

0
  • #6 02 Kwi 2005 08:59
    gdL
    Poziom 27  

Cytat:
    no a jakbym przedłużyl tego BR-a i wsadzil do niego wzmacniacz sub aktywny

Bez znaków przestankowych nie sposób zrozumieć tego zdania. BR nie można dowolnie przedłużać, musisz robić według jakiejś symulacji. np w programie WinISD. Jak sobie wymodzisz że tunel ma mieć ileśtam na ileśtam, wsadzisz w obudowe, to przecież masz marne szanse, że to zagra. Najpierw ściągnij WinISD, wprowadź parametry głośnika, zasymuluj, wylicz obudowę. Później pomyśl o wzmacniaczu.
    Ja osobiście wolę mieć wzmacniacz na zewnątrz obudowy, w układzie klasycznym, jak się coś popsuje, to nie muszę rozbebeszać kolumny.

PS.Wzmacniacz, ten co podałeś nie jest zły, wystarczyłby.

0
  • #7 02 Kwi 2005 11:54
    pantera 1942
    Poziom 13  

ej sluchajcie . jak bym umial sie poslugiwac programem to bym obliczyl dlugość tego BR-a ,a tak czekam na wasza pomoc i w tym programie chyba nie ma stx-ów .

0
  • #8 03 Kwi 2005 15:59
    de Virez
    Poziom 24  

ja nie czaje tego głośnika.... w winISD dosc nieciekawie to wyglada, albo duzy impuls albo f3 przy 45 hz... dla mnie bzdura. GDL co widzisz w nim takiego dobrego? Jak ogladam te glosniki(stx gdn 20, 22, 27) to coraz bardziej mi sie wydaje, ze one w wersji 4 om sa jakies niedorobione... problemy z impulsem i wogole...
    Co prawda do 8 om trzeba wieksze trafo ale ja bym bral 8 om tego stxa. Chociaz w sumie dalej w winISD wyglada beznadziejnie. Wez stx gdn 22-120-8sc albo ss. Tańszy jest, ma słabsze spl ale przynajmniej zejdzie ponizej 40 hz i bedzie mial przyzwoity impuls.
    napisz mi na maila devirez(malpa)wp.pl to wysle ci pliki z tymi glosnikami do winISD i cos tam napisze jak to działa.

Co do tej skrzyni i tego glosnika to podaj jej litraż bo nie chce sie liczyc. Wygłuszona ona czy nie? Jak wygłuszona to od objętości odejmij objętość wygłuszenia.

0
  • #9 03 Kwi 2005 20:56
    niszar
    Poziom 15  

Dla wytłumienia nie dodaje się objętości w pudle, samo wytłumianie przeważnie dobiera sie na zasadzie prób i błędów, więc nie można przewidzieć ile zajmie. A o ile się nie myle to jednym z celów wytłumiana obudowy jest zwiększenie pozornej obętości skrzyni (widzianej dla głośnika) i tym samym uzyskanie niższego f3
    jeśli się myle to prosze o sprostowanie;)

0
  • #10 07 Kwi 2005 17:31
    pantera 1942
    Poziom 13  

czy to , że mam słaby wzmacniacz może wplynąć na jakość dzwięku mojego głosnkia {bedzie pierdzial czy coś ]????

Dodano po 1 [minuty]:

czy to ,że mam słaby wzmacniacz może skutkować slabymi osiągami mojego glosnika {chodzi mi o to , że bedzie ''pierdział'']??

0
  • #11 07 Kwi 2005 19:58
    Tremolo
    Poziom 43  

słuchaj ostatnio wziąłem eminency 2x30 cm wielkie płaty 150W zasilane z jednego kanału wieży SONY (test w kanciapie w szkole, docelowo będize coś mocniejszego. I powiem Ci że nic nie pierdzało... Było głośno jak diabli za sprawą skuteczności głośnika
    Nie pierdziało
    Bo maksymalne napiecie wyjściowe było tak dobrane, by na maksymalnym wysterowaniu źródła (wbudowany CD) wejście końcówki dostało takie napięcie by na wyjściu uzyskać największą nieprzesterowaną moc... jesli używasz wejścia o czułości 300mV a nadajesz z nowoczesnego CD , albo kompa, gdzie może być 1000mV... to na wyjściu przy maksymalnym wysterowaniu potka dostajesz 3 większe napiecie niz trzeba... Więc musi pierdzieć. Innej przyczyny nie ma - no chyba że dajesz głośnik o za niskiej impedancji i działaja zabezpieczenia.

0
  • #12 07 Kwi 2005 22:11
    opiate
    Poziom 17  

Zalecałbym zrobienie grubszych ścian obudowy. Wtedy oszczędzisz na wytłukmieniu bo obudowa będzie miała większą sztywność i nie będzie absorbowała drgań głośnika, a co za tym idzie, całość będzie miała większą sprawność. Zauważyłem wśród "konstruktorów" obudów tendencję do wytłumiania kolumn. Kolumny wytłumia się żeby obudowa nie wpadała w drgania a co za tym idzie, nie powodowała rezonansu. W przypadku głośników niskotonowych rezonans powoduje dudnienie, w wyniku nakładaniA się fal dżwiękowych pochodzących z głośnika i fal pochodzących z drgającej obudowy. Dlatego stosuje się wytłumienie, które pochłania część energii głośnika, tej energii która wywołałaby drgania obudowy. Jeśli wykonasz dość grubą obudowę, nie będzie ona drgała, a co za tym idzie, nie wystąpi dudnienie. Będziesz mógł też zastosować bardziej skąpe wytłumienie co spowoduje mniejsze straty energii. Ja zrobiłem sobie subwoofer którego wymiary w środku to 20x20x40, zastosowałem do niego dwa głośniki jakiejś firmy krzak, ale ścianki obudowy mają 40mm grubości. Wytłumiłem go w środku filcem, takim jak do butów. Gra bardzo dobrze przy małej mocy. Wzmacniacz mam od zestawu kina domowego MANTY, jakieś 20W, głośniki 2x80W i to wystzrczy bo mam duży zapas mocy i mało strat.

0
  • #13 07 Kwi 2005 22:51
    Tremolo
    Poziom 43  

Tłumienie poprawia tez dobroć obudowy, i sprawia że głośnik czuje jakby większa obudowe, wielkościa wytłumienia można sterować drobne niuanse charakterystyki...

NO nie wiem czy to dobre dopasowanie Manta, . Robić porzadną obudowe do taniego wzmacniacza... jak moc to bedzię 20 Wat przy skuteczności S to bedzie to S+12..13 dB pewnie i 2cm grubości byłaby dobra. 4 centymetry robi się, gdy mamy do czynienia z moca 200...500Wat ale 20? Jeszcze dla głośników krzak... To jest skromnie mówiąc Mezalians.

0
  • #14 07 Kwi 2005 23:14
    opiate
    Poziom 17  

No dobra, ale ja ten zestaw kupiłem dawno i mam zamiar ten wzmacniacz wyrzucić. Używa go narazie, zanim nie kupię czegoś większego.
    Oryginalny sub z tego zestawu ma chyba 2 litry pojemności, a głośnik 10W i 5 cm średnicy. Obudowa jest wykonana chyba z paneli podłogowych. Katastrofa. A mój głośnik gra dobrze nawet przy 50% mocy na wzmacniaczu i połowie głośności na kompie. To znaczy, jak na pokojowe warunki, bardzo dobrze go słychać.
    Aaaa. Wykręciłem głośnik. To firma ALPHARD XG, model WH656, 6,5 cala, 80W.

0
  • #15 08 Kwi 2005 20:49
    pantera 1942
    Poziom 13  

ej tak wogóle to czy 36 litrow do glosnika stx 20 cm nie jesT za dużo???

0
  • #16 08 Kwi 2005 21:25
    gdL
    Poziom 27  
  • #18 09 Kwi 2005 15:17
    Banasiewicz02
    Poziom 31  

Subwooferek ładny ale...forum brzydkie! takie NIE elektrodowe...

0
  • #19 17 Kwi 2005 01:20
    tuiko
    Poziom 13  

wzmacniacz jakby nie było 2x30w to za mało nie uciągnie tego a co do głośnika to ja bym wolał jakąś 25 włożyć do tej skrzyni a nie 20 bo niby się wydaje 5 cm a efekt dużo większy pamiętaj że sub przenosi niskie częstotliwości więc mały głośnik z małą membraną nie będzie w stanie temu podołać

0
  Szukaj w 5mln produktów