Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki bezpieczenik dla obwodu?

07 Feb 2014 11:14 2103 12
  • Level 8  
    Witam.
    Mam następującą sytuację:
    - do bezpiecznika 10A w skrzynce podpięte są następujące elementy instalacji: pralka (1700W LG nowa), łazienka (światła ok. 210W), gniazdko łazienkowe (ok. 1000W), kuchnia (gniazdko podwójne - do 2000W), 2 żyrandole (ok. 200W)
    - podałem moce urządzeń, które są podłączane, ale rzadko się zdarza, że działają wszystkie na raz
    - stare budownictwo (domek jednorodzinny) z 1980 roku, instalacja dwużyłowa, ale dobra 2,5mm miedź
    - mam bezpiecznik na ten obwód 10A automat (dość stary); zakładam, 230Vx10A=2300W maksymalnej mocy mogę z niego wydusić - czyli jak pralka chodzi i będę używał miksera lub suszarki to powinno mi wywalić korek);
    - do dziś taka sytuacja mi się nie przydarzyła (może fuks, ale trochę mnie to dziwi), ale chciałbym wymienić ten bezpiecznik na większy i teraz:
    1. czy 16A (16Ax230V = 3680W) mi wystarczy czy też wziąć 20A;
    2. jakie jest ryzyko 'przewymiarowania' bezpiecznika (np. 20A) - czy w przypadku zwarcia nie będzie to zbyt niebezpieczne
    PS. W obliczeniach pominąłem impedancję, bo nie potrafię jej wyliczyć.

Z góry dziękuję za odpowiedź.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Level 42  
    Przydział mocy? jakie zabezpieczenia przedlicznikowe?
  • Level 8  
    - przydział mocy - heh, nawet nie mam umowy (dom w spadku), ale dom ma podłączenie 3 faz
    - zabezpieczenie przedlicznikowe - w moim rozumieniu jest to właśnie bezpiecznik (korek), ale jeśli nie to gdzie tego szukać?
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Level 42  
    No to z takimi danymi i wiedzą to radzę wezwać elektryka, tylko nie p.Kazia złotą rączkę :-)
  • Level 8  
    heh, to ja jestem takim p. Kaziem;) niezłotą rączką..
    - przydział mocy nie ma tu większego znaczenia, bo dom chodzi na takim układzie już od paru lat, co więcej pobór mocy zimniejsza się z roku na rok (oszczędności)
    - zakładam, że zabezpieczenie przedlicznikowe jest to korek - i tak jak pisałem w poście jest to 10A (w skrzynce mam z 20 takich korków - w większości 16 i 20A)
  • Level 42  
    W ramach nudów napiszę że przydział mocy jest ważny, od niego zalezy jakie masz zabezpieczenia przedlicznikowe a to warunkuje jakie mają być pozostałe bezpieczniki nie KORKI. To się nazywa selektywność itd.
  • Level 28  
    Zabezpieczenia mają za zadanie zabezpieczać przewody i nie można ot tak sobie zmieniać ich wartości. Ważne jest aby zachować selektywność zabezpieczeń. (aby zawsze zadziałało zabezpieczenie najbliżej miejsca uszkodzenia). Zabezpieczenia mają też zapewnić odpowiedni czas SWZ czyli (samoczynnego wyłączenia zasilania) Dlatego za duży bezpiecznik niesie ryzyko że zwarcie przerwie upalony przewód a nie bezpiecznik. Polecam wezwać elektryka na wizję lokalną niech określi co i gdzie należy wymienić aby było bezpiecznie i funkcjonalnie.
  • Level 33  
    karolark wrote:
    To się nazywa selektywność

"Selektywność - w instalacjach elektrycznych właściwość, jaką posiada zespół zabezpieczeń połączonych względem siebie szeregowo. Polega ona na wyłączeniu zasilania przez zabezpieczenie znajdujące się najbliżej zakłócenia (zwarcie, przeciążenie). Wyizolowanie z instalacji uszkodzonego jej fragmentu. Wyłączniki instalacyjne typu "S" (nawet o różnej charakterystyce czasowo-prądowej: B, C, D) nie gwarantują selektywnego działania. Selektywność próbuje się osiągnąć przez zastosowanie wyłączników instalacyjnych selektywnych."
    bartekfigura wrote:
    Ważne jest aby zachować selektywność zabezpieczeń.

j/w
  • User removed account  
  • Level 8  
    Zbierałem się, żeby odpisać i 'kolegom', co sugerują, żebym wziął elektryka.
    Tak więc Panowie Elektryki - żeby wziąć elektryka na sprawdzenie instalacji to ja nie potrzebuję forum. Możecie brać to do siebie i poczuć się urażeni. Jedyny sensowny post to odpowiedź kolegi Bronka22, który przynajmniej powiedział mi, dlaczego mam wziąć elektryka.

Ale dalej - co z tego, że wezmę elektryka i przyjedzie i mi powie - włóż tu bezpiecznik 16A. MI ZALEŻY NA TYM, ŻEBY WIEDZIEĆ, DLACZEGO AKURAT TAKI, A NIE INNY MAM TAM WŁOŻYĆ.

Jeśli ktoś traktuje elektrykę jako wiedzę tajemną i twierdzi, że nie jestem w stanie pojąć, jak dobrać bezpiecznik niech przejdzie na jakieś forum ezoteryczne. A jeszcze te levele przy opisie użytkownika - hehe - Paladyn level 10 i jedziecie....:DDD

A teraz reasumując
    - jeśli ktoś czytał ze zrozumieniem - odziedziczyłem dom ze starą instalacją; dom budował elektryk, więc instalacja jest w miedzi 2,5mm (1980 rok - tak tak, dało się)
    - chcę zabezpieczyć instalację po podłączeniu zmywarki
    - wiem, że powinienem podliczyć urządzenia podpięte do tego bezpiecznika i wyliczyć ich szczytowy prąd (z dużym prawd. będzie to bezpiecznik typu B 16A)
    - co jeszcze oprócz tego powinienem zrobić - ewentualnie jak policzyć SWZ
    - wiem, że dochodzi impedancja i długość kabla, ale myślę, że te wartości są raczej stałe w każdej instalacji domowej
    - cudów w przeróbce instalacji nie zrobię, bo jak pisałem jest to gotowy dom
    - teściowa mi się przyda, bo pilnuje córeczki

Jeśli jest jeszcze ktoś, kto chce podyskutować to zapraszam. Obrażalscy mogą na mnie donieść adminowi.
  • R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    rysiek1358 wrote:
    Jeśli jest jeszcze ktoś, kto chce podyskutować to zapraszam. Obrażalscy mogą na mnie donieść adminowi.

Nikt mi nie doniósł, ale jeśli ktoś pisze w dziale "serwisowym" takie banialuki, to mam ochotę przenieść wątek do kosza ze względu na iluzoryczne pojęcie z zagadnienia.
    Impedancję można obliczyć dla nowego (projektowanego) obwodu, natomiast w starej instalacji żaden projektant nie odważy się na podobne obliczenia- tu są potrzebne pomiary ochrony przeciwporażeniowej ze znajomością układu sieci w jakiej pracuje instalacja. Żeby wiedzieć dlaczego akurat taki bezpiecznik, należy rozumieć charakterystyki pasmowe bezpieczników, znać zagadnienie doboru zabezpieczeń ze względu na obciążalność długotrwałą przewodu/kabla (uwzględniając współczynniki)- znać Idd przewodu, znać zagadnienie doboru zabezpieczeń ze względu na prąd znamionowy zastosowanego osprzętu (wtyczka, gniazdko), mieć wiedzę na temat zmierzonej impedancji pętli zwarcia oraz zastosowanych środków ochrony przeciwporażeniowej.
    Przenoszę do działu "Początkujący", bo chociaż koledze (jak sadzę) trudno to zrozumieć, nie dysponuje dostateczną wiedzą aby dyskutować z profesjonalistami- elektrykami. To, że na zabezpieczeniu pisze np. 20A wcale nie oznacza, że przy 20A zadziała (łącznie z wyliczoną mocą), i to wcale nie jest wiedza tajemna. Pozycją wyjściową jest wartość zabezpieczenia głównego, układ sieci, zastosowane środki ochrony przeciwporażeniowej, zastosowane przewody oraz IPZ obwodu, ale racjonalną decyzję podejmować można tylko wtedy, kiedy się posiada dostateczny zasób informacji.
    Więc czego kolega oczekuje?
  • User removed account  
  • Level 8  
    Ale przynajmniej mam w miarę konkretną odpowiedź. Wiem czego szukać. Dziękuję.