Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kapryśne uruchamianie kompa - czy to zasilacz?

aumortis 07 Feb 2014 12:50 1374 8
Optex
 • #1
  aumortis
  Level 9  
  Witam ponownie :)

  Mocowałem się niedawno z kartą graficzną, a przy okazji wyszedł jeszcze jeden problem - dlatego zakładam nowy wątek. Sprzęt jest następujący:
  Core i5-4670K
  Asrock Z87 Extreme 4 [BIOS 2.60]
  2x4GB Crucial Ballistix DDR3-1600 CL9 @ 2133 CL11 1.65v
  Crucial M4 128GB + Seagate Barracuda 1TB + 1,5TB
  X-Fi XtremeMusic
  Deus G1 500W
  Radeon 7950 / Radeon 6850 / GeForce GTX 260 core 216

  Sprawa wygląda tak:
  Wrzucam do płyty jakąkolwiek kartę graficzną z gniazdami 2x PCI-E [mam dwie - Radeon 7950 i GeForce GTX260] to komp nie przechodzi POST. Próbowałem wkładać kartę zarówno po wyjęciu baterii CMOS, jak i bez - bez różnicy. Dodam też, że wentylatory na kartach się kręcą, ale nie zwalniają [a zaraz po starcie powinny]. Jak włożę kartę z jednym gniazdem [Radeon 6850] - uruchamia się bez problemu.

  Najpierw myślałem, że może gniazdo mi padło, ale na drugim sytuacja jest identyczna, poza tym 6850 wstaje i działa, więc to raczej nie to.

  Włożyłem więc GTXa i skorzystałem z Dr Debug na płycie - zatrzymuje się na A2 - wg spisu to problem z IDE. Co prawda wszystkie dyski mam na SATA, ale odpiąłem je i uruchomiłem ponownie - wtedy zatrzymuje się na kodzie 99 czyli Super IO - ale to chyba są porty szeregowe, a tam nic nie mam wpiętego.

  Dodam, że na drugim komputerze ten GTX260 uruchamia się bez problemu, więc to też nie jest karta.

  Mogę jeszcze spróbować przełożyć zasilacz z drugiego komputera (Corsair CX500), skoro tamten podnosi chyba mocniejszą konfigurację (Core 2 Quad Q6600 i 4x2GB + GTX 260).

  Czy dobrym tokiem myślenia idę? Czy coś jeszcze powinienem sprawdzić?
 • Optex
 • #2
  elessar87
  Level 33  
  aumortis wrote:

  Wrzucam do płyty jakąkolwiek kartę graficzną z gniazdami 2x PCI-E


  Oczywiście zasilanie masz wpięte w obydwa gniazda, tak?
 • Optex
 • #3
  aumortis
  Level 9  
  elessar87 wrote:
  aumortis wrote:

  Wrzucam do płyty jakąkolwiek kartę graficzną z gniazdami 2x PCI-E


  Oczywiście zasilanie masz wpięte w obydwa gniazda, tak?


  Tak. Mam z zasilacza dwie wiązki z wtykami 6pin i 6+2pin. próbowałem wszystkich kombinacji, łącznie z podpinaniem przez przejściówkę 2xmolex->6pin.
 • #4
  aumortis
  Level 9  
  Ok, to robi się dziwne.
  Podpiąłem GTXa 260 do drugiego slotu PCI-E na płycie, najpierw trochę pokaprysił, ale w końcu ruszył. Przypuszczam, że jak jutro przełożę kartę "na górę" to też się uruchomi. ...

  I przy okazji druga kwestia - czy do zestawu wspomnianego w pierwszym poście [docelowo podkręcony zarówno procesor, jak i karta graficzna radeon hd 7950] zasilacz 500w to nie jest czasem... za mało? :P
 • #5
  rtj71
  IT specialist
  Deus powinien sobie dać radę z tym zestawem wyposażonym w HD7950 ;) ale być może uszkodzoną masz jedną wiązkę 6pin do karty graficznej, sprawdź jej napięcia miernikiem.

  Możesz też konfigurację uruchomić na CX500, też wytrzyma, prawdopodobnie coś jest z tym Deusem, na szczęście to w miarę nowe zasilacze więc pewnie jest na gwarancji z której w razie czego możesz skorzystać.
 • #6
  elessar87
  Level 33  
  rtj71 wrote:
  może uszkodzoną masz jedną wiązkę 6pin do karty graficznej


  A ja ze swojej strony radzę jeszcze sprawdzić wtyczkę EPS. Parę dni temu miałem do czynienia z analogiczną sytuacją. Brak obrazu, brak POST'u, wentylatory rozpędzone. Okazało się że styki +12V na EPS'ie były zbyt rozwarte i nie łączyły dobrze.
 • #7
  aumortis
  Level 9  
  Właściwie to sprawa wygląda tak - wcześniej było jak pisałem - komp z GTXem 260 nie przechodził POST, brak obrazu na grafice, jak i integrze.
  Podpiąłem grafikę [2x 6pin] i płytę [24pin + 8 pin] do tego CXa [którego nie mogłem wymontować z tamtej obudowy, więc widok był dosyć osobliwy :D ], odpaliłem i... przeszedł POST, ale obraz był z integry. Stwierdziłem, że jest postęp. Odpiąłem CXa, wpiąłem wtyki od swojego Deusa i to samo, jest obraz z integry, w windowsie nie widzi karty wcale.
  Przepiąłem kartę do drugiego slotu PCI-E i.. karta działa! :P
  Tak więc nie wiem, co się stało i jestem skołowany.

  Mam przejściówkę PCI-E 6pin > EPS 8pin i próbowałem z niej korzystać, ale nic nie dawała.

  Rtj71, mówisz, że Deus to pociągnie - miałem tego i5 podkręconego do 4.3ghz, napięcie 1.20v i radeona 960/1250 na napięciu 1.06v to po dłuższych maratonach w Starcrafta [ten tylko dwa rdzenie obciąża] potrafiłem mieć spadki napięcia [tj albo wysypywał mi się sterownik do grafiki albo BSOD z kodem 124 czyli za mało napięcia na procku]. I odnosiłem wrażenie, że im dłużej komp chodził, tym częstsze te błędy były.
 • #8
  rtj71
  IT specialist
  1.20V to może być za mało ;), daj mu troszkę więcej 'papu' i sprawdź w OCCT/LinXie stabilność. W tym pierwszym możesz też przeprowadzić test zasilacza.
 • #9
  elessar87
  Level 33  
  aumortis wrote:
  przeszedł POST, ale obraz był z integry. Stwierdziłem, że jest postęp. Odpiąłem CXa, wpiąłem wtyki od swojego Deusa i to samo, jest obraz z integry, w windowsie nie widzi karty wcale.
  Przepiąłem kartę do drugiego slotu PCI-E i.. karta działa! :P
  Tak więc nie wiem, co się stało i jestem skołowany.


  To już kwestia ustawienia BIOS'u.  aumortis wrote:

  Mam przejściówkę PCI-E 6pin > EPS 8pin i próbowałem z niej korzystać, ale nic nie dawała.


  Z tym że wtedy nie miałeś podpiętej w pełni grafiki, czy tak?


  Poza tym. Mierzyłeś w ogóle napięcia?