Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Livebox 2.0, TD-W8970 - Połączenie w jedną sieć, aby zwiększyć zasięg WiFi

07 Lut 2014 14:29 2346 10
  • Poziom 9  
    Witam. Jak w temacie, czyli jak podłączyć i skonfigurować routery, aby rozsyłały tą samą sieć WiFi i czy to w ogóle możliwe (czy będą współpracować)? Na tą chwilę zamieniłem i skonfigurowałem TP-linka zamiast liveboxa, a chciałbym liveboxa zrobić routerem, który będzie podłączonym do linii i od niego kabel poprowadzić do innego pomieszczenia i tam mieć TP-Linka.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 17  
    Dla twojego zestawu najlepszym rozwiązaniem było by użycie jednego jako routera, a drugiego jako AP (połączonego kablem z routerem), stworzenie 2 sieci WIFI (najlepiej na różnych kanałach), skonfigurowanie komputerów w obu sieciach WiFi (będą się przełączały same na tą silniejszą)
  • Poziom 9  
    Czyli mam rozumieć że podpinam liveboxa pod linię od niego kabel do TP-Linka czyli tak jak chciałem tylko WiFi nie będzie rozsyłało jednej sieci, a dwie odpowiednio dla liveboxa i druga TP-Link tak(ewentualnie mogę zrezygnować z jednej z sieci np wyłączyć WiFi w liveboxie)? Czy konfiguracja na liveboxie będzie standardowa taka jak przed podłączeniem drugiego routera?
  • Poziom 17  
    tak, tylko drugi router podepnij jako AP - gniazdo LAN w Livebox i w TP-Linku, tym sposobem będziesz miał jedną sieć LAN, jeden router, który będzie kierował całym ruchem, dzięki temu komputery będą się widziały między sobą nawet jak będą połączone z innym AP, będziesz mógł używać drukarek w sieci, grać po lokalnych IP itp.

Przy założeniu, że Livebox jest wpięty jako podstawowy, a TP-Link jako drugi to:
    Skonfiguruj livebox'a tak jak powinien być do normalnego użytku, podepnij linię telefoniczną i przetestuj połączenie, sprawdź IP routera (prawdopodobnie będzie 192.168.1.1)

podepnij router TP-Link (który ma pełnić funkcję AP do osobnego komputera) - zmień konfigurację w sposób następujący....
    1. wyłącz DHCP !
    2. zmień IP routera (AP) na pasujące do sieci liveboxa czyli dla livebox o adresie 192.168.1.1 możesz nadać 192.168.1.x (zalecam 2 lub 254, ale ogólnie nie gra roli)
    3. Skonfiguruj WiFi, najlepiej inny kanał niż na livebox

następnie:
    1. Przestaw w livebox DHCP, żeby IP routera TP-link było po za adresowaniem przez DHCP
    2. odepnij TP-Link od kompa i podłącz do livebox
    3. przetestuj sieć ;)
  • Poziom 9  
    TP-Link gotowy tylko mam problem z liveboxem ponieważ nie wiem jak to ustawić, aby TP-Link był poza adresowaniem..jakaś podpowiedz?
  • Poziom 17  
    jakiś model tego Livebox'a?

W teorii będzie działać nawet jak jest w adresowaniu tylko kiedyś może wyskoczyć konflikt adresów IP
  • Poziom 9  
    Livebox 2 ten płaski..a czy to chodzi o adres statyczny i dynamiczny? Podpoiłem to na próbę wczoraj i działa jak na razie, ale nie sprawdzałem jeszcze prędkości przesyłu i pingu w grach.
  • Poziom 17  
    adresy dynamiczne powinny być przydzielane z puli takiej, żeby adres statyczny drugiego nie był w tej puli ;)
  • Poziom 9  
    A jeżeli nie ma go w żadnej puli to dodać adres TP-Linka do listy adresów statycznych na Liveboxie?
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    NIE, przydzielenie adresu statycznego powoduje, że router (livebox) będzie przydzielał przez DHCP określony adres routerowi (TP-Link) - a ten z kolei nie jest ustawiony a szukanie adresu w sieci (obecnie)... i lepiej, żeby nie był, bo jak ma ustawiony statyczny adres to łatwiej go znaleźć w sieci i przekonfigurować jak trzeba, bo wiesz pod jakim adresem jest.
  • Poziom 9  
    Ok to czyli zostawiam tak jak jest i wytestuje jak działa w razie czego będę pisał, a narazie dziękuję.