Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wiertarka stołowa. Jaki typ? Producent?

jojna0411 07 Feb 2014 23:27 6579 9
 • #1
  jojna0411
  Level 14  
  Witam. Kupiłem ostatnio wiertarkę stołową jak na zdjęciach. Jeśli któryś z kolegów ją kojarzy proszę o podanie jakichkolwiek informacji na jej temat (typ, producent, lata produkcji). Z silnika udało mi się odczytać że ma on moc 0,6 kW. Uchwyt wiertarski mocowany jest na stożku. W jednym miejscu na korpusie jest odlany symbol "ZM". Podejrzewam że są to jakieś zakłady mechaniczne ale pewności nie mam. Pozdrawiam.
  Wiertarka stołowa. Jaki typ? Producent? Wiertarka stołowa. Jaki typ? Producent? Wiertarka stołowa. Jaki typ? Producent? Wiertarka stołowa. Jaki typ? Producent?
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  ziemek56
  Level 22  
  Przede wszystkim fotki robi się w pionie.
  A pasek rozrządu (od samochodu) nie służy do "odwrotnego" napędu mocy ... do tego jest pas transmisyjny > szczegóły kiedyś.
 • #3
  jojna0411
  Level 14  
  Fotki poprawione. Jak ją kupiłem to była już z tym paskiem założonym. Wiertarka przejdzie gruntowny remont (koła pasowe na pasek klinowy, osłony itd.). Nie jest to jakieś mega ważne ale chciałbym wiedzieć co nieco na jej temat.
 • #4
  User removed account
  User removed account  
 • #5
  saskia
  Level 39  
  Cieszę się że są ludzie którzy kupują, używają i odnawiają stare maszyny.
  Mimo ze mamy w kraju muzea, to jednak spora część historii maszyn, zwłaszcza krajowej produkcji idzie w zapomnienie i tylko dzięki pojedynczym prywatnym osobom, jak autor postu, takie informacje maja szanse przetrwać.
  Potrzeba nam więcej takich osób i więcej informacji na temat maszyn produkowanych w naszym kraju, aby to nie zginęło.
  Dla porównania, w UK. istnieje masa stron internetowych które skupiają ogromna ilość informacji na temat maszyn, ale nie ma tam zbyt wielu naszej produkcji.
  Pomóżmy tym którzy te informacje zbierają, a tym samym reklamujmy masz dorobek w tym kierunku.

  Sam chciałbym wiedzieć kto i kiedy wyprodukował ta wiertarkę.
 • #6
  User removed account
  User removed account  
 • #7
  jojna0411
  Level 14  
  Do końca nie byłem przekonany co do niej ale że nie było daleko to pojechałem ją obejrzeć ale raczej byłem nastawiony na "nie". Gościu chciał za nią 130 zł, więc stwierdziłem że nawet dla samego silnika opłaca się ją kupić. Po przywiezieniu do domu stwierdziłem że ma dużo mniejszy luz niż nowe marketowe wiertarki. Kasowanie luzów w niej jest banalną sprawą, wiadomo że nie nadaje się do bardzo precyzyjnych prac ale na pewno ma dużo mniejszy luz wałka wrzeciona niż wiertarki z Chin. Przyznać też muszę że świetnie sobie daje radę nawet przy cięższych pracach, blacha o grubości 10mm plus wiertło 18mm zataczane nie stanowią praktycznie żadnej przeszkody. Wiadomo że "typowy majsterkowicz" codziennie nie wierci takim wiertłem bo mimo wszystko są to duże obciążenia ale sprawdzić jak sobie daje radę nie zaszkodziło. Kół pasowych jednak nie będę zmieniał, kupiłem już pasek transmisyjny gładki od jakiejś maszyny rolniczej za kilka złotych. Zostało jeszcze dorobić osłony ale to w późniejszym terminie bo niestety praca goni. Niestety wciąż nurtuje mnie kto był producentem i jakie były lata produkcji więc ponawiam swoją prośbę do kolegów;) Pozdrawiam
 • #8
  ziemek56
  Level 22  
  Z M to prawdopodobnie symbol Zakładów Mechanicznych w Nowej Dębie (już przed wojną była). Bardzo często uznani producenci podają znak (zazwyczaj zastrzeżony) w odlewie lub wybite, poza tabliczką znamionową. Np duże stylizowane F to "Faser", Duże stylizowane K to huta Katowice ...
 • #9
  adamesce
  Level 13  
  jojna0411 Masz informacje o roku produkcji ? Udało Ci się cokolwiek odnaleźć ?
 • #10
  patrykus134
  Level 2  
  Witam, ja niedawno kupiłem taką wiertarkę stołową na pas skórzany i może ktoś się orientuje co to za marka/fabryka, model, rok.
  Od poprzedniego właściciela (handlarza) dowiedziałem się, że jest to ponoć niemiecka wiertarka. Wiem że silnik raczej był zmieniany, bo jego mocowanie zastało przerobione.
  Z góry dziękuję za wszystkie informacje.

  Wiertarka stołowa. Jaki typ? Producent? Wiertarka stołowa. Jaki typ? Producent? Wiertarka stołowa. Jaki typ? Producent?