Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

TERMOTRANSFER (jak ja to robię). Poradnik dla amatora

08 Feb 2014 01:01 10164 2
Altium Designer Computer Controls
 • About Author
  User removed account
  User removed account  
  User removed account wrote 0 posts with. Been with us since 1978 year.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  RSP
  Level 27  
  Dobry poradnik dla początkujących.

  Zamiast żelazka polecam wykonanie sobie płyty grzejnej z żelazka właśnie i kawałka blach aluminiowej lub miedzianej. Osobiście wykonałem sobie blat o rozmiarach około 40cm X 40cm. Demontujemy żelazko wykorzystując tylko stopę grzejną, termostat i kabel, ewentualnie kontrolkę. Stopę grzejną montujemy na środku naszej blachy, do blach dorabiamy obudowę ( może być z drewna, trzeba tylko odizolować termicznie blat od drewna ) pozwalającą "położyć" naszą blachę stopą żelazka w dół. W ten sposób powstanie nam coś w rodzaju blatu grzejnego.

  Ja tak powstały blat grzejny wykorzystuję w ten sposób. Kładę laminat na blacie i czekam aż się odpowiednio nagrzeje. Na nagrzany laminat przykładam papier z nadrukiem laserowym i prasuję go rolką aluminiową przymocowaną do rączki. (Rolka pochodzi z jakiegoś starego magnetowidu.) Wałkowanie całej powierzchni w różne strony praktycznie eliminuje problem niedoprasowanych ścieżek (odpadający toner).

  Plamy z chlorku żelaza można usunąć kwasem szczawiowym, oczywiście rozcieńczonym, pod warunkiem że chlorek nie "wyjadł" dziury w materiale na który nam kapnął lub wylał się. Uwaga! kwas szczawiowy może niszczyć kolor materiału.
  (Tak uratowałem poplamioną chlorkiem firankę)

  Zarówno kwas szczawiowy jak i kwasek cytrynowy nadają się do trawienia płytek drukowanych, pod warunkiem dodania do nich niewielkiej ilości wody utlenionej.
 • #3
  bolonski
  Level 10  
  Witam, polecam żółty papier od chińczyków (można go znaleźć jako "A4 PCB Paper") koszt około 40zł z przesyłką za 100 kartek A4.
  Płytki wychodzą idealnie, udało mi się wytrawić ścieżki 3mm (bez przerw) i pady pod rezystor 01005.

  Po standardowym przyciskaniu papieru z wydrukiem, czekamy kilka chwil aż płytka się schłodzi i ściągamy papier. Schodzi bez namaczania. Dzięki temu, że papier jest cienki nawet jak kładziemy się na żelazku toner się nie rozpływa.