Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

TERMOTRANSFER (jak ja to robię). Poradnik dla amatora

08 Feb 2014 01:01 9528 2
Legrand
  • Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    User removed account
    User removed account  
    User removed account wrote 0 posts with rating 0, helped 0 times. Been with us since 1978 year.
  • Legrand
    RSP
    Level 27  
    Dobry poradnik dla początkujących.

Zamiast żelazka polecam wykonanie sobie płyty grzejnej z żelazka właśnie i kawałka blach aluminiowej lub miedzianej. Osobiście wykonałem sobie blat o rozmiarach około 40cm X 40cm. Demontujemy żelazko wykorzystując tylko stopę grzejną, termostat i kabel, ewentualnie kontrolkę. Stopę grzejną montujemy na środku naszej blachy, do blach dorabiamy obudowę ( może być z drewna, trzeba tylko odizolować termicznie blat od drewna ) pozwalającą "położyć" naszą blachę stopą żelazka w dół. W ten sposób powstanie nam coś w rodzaju blatu grzejnego.

Ja tak powstały blat grzejny wykorzystuję w ten sposób. Kładę laminat na blacie i czekam aż się odpowiednio nagrzeje. Na nagrzany laminat przykładam papier z nadrukiem laserowym i prasuję go rolką aluminiową przymocowaną do rączki. (Rolka pochodzi z jakiegoś starego magnetowidu.) Wałkowanie całej powierzchni w różne strony praktycznie eliminuje problem niedoprasowanych ścieżek (odpadający toner).

Plamy z chlorku żelaza można usunąć kwasem szczawiowym, oczywiście rozcieńczonym, pod warunkiem że chlorek nie "wyjadł" dziury w materiale na który nam kapnął lub wylał się. Uwaga! kwas szczawiowy może niszczyć kolor materiału.
    (Tak uratowałem poplamioną chlorkiem firankę)

Zarówno kwas szczawiowy jak i kwasek cytrynowy nadają się do trawienia płytek drukowanych, pod warunkiem dodania do nich niewielkiej ilości wody utlenionej.
    bolonski
    Level 10  
    Witam, polecam żółty papier od chińczyków (można go znaleźć jako "A4 PCB Paper") koszt około 40zł z przesyłką za 100 kartek A4.
    Płytki wychodzą idealnie, udało mi się wytrawić ścieżki 3mm (bez przerw) i pady pod rezystor 01005.

Po standardowym przyciskaniu papieru z wydrukiem, czekamy kilka chwil aż płytka się schłodzi i ściągamy papier. Schodzi bez namaczania. Dzięki temu, że papier jest cienki nawet jak kładziemy się na żelazku toner się nie rozpływa.