Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] VW gamma - Zmieniarka 6cd nie czyta płyt nie działa napęd

abdull_85 08 Feb 2014 11:23 5196 6
    abdull_85
    Level 10  
    Witam. Mam prośbę o pomoc w diagnozie. sprawa tyczy się zmieniarki vw 1dincdc 6cd montowana poziomo pod radiem. Objaw jest następujący, nie czyta żadnej płyty (cd error) nie ma znaczenia czy nagrywana czy oryginalna. po zdjęciu pokrywy górnej zmieniarki da się zaobserwować następującą rzecz: Przy próbie odczytu płyty czasem zrobi nią kilka obrotów i zatrzyma, czasem zrobi obrót dosłownie o kilkadziesiąt stopni, czasem widać tak jakby próbował obracać płytą takimi jakby "skokami" dosłownie po jeden stopień (takie szarpania), a czasem płyta ani drgnie. Gdy "szarpie" płytą i popchnie się ją palcem to czasem ruszy i zrobi kilka obrotów a czasem nie. Mam wrażenie ze tu tkwi problem, bo laser z tego co mi się wydaje próbuje ją czytać ale ale jako że płyta stoi w miejscu to nic z tego nie wychodzi. wyczyściłem laser (bo na początku podejrzewałem że w nim problem gdyż nie zwróciłem uwagi na te jaja z obrotem płyty) sprawdziłem "łożyskowanie" płyty (ten biały talerzyk się obraca jak należy, silniczek palcem tez bez problemu), na tym kończą się moje pomysły. Jeżeli ktoś miał podobny problem i go rozwiązał to proszę o pomoc, ewentualnie czy ktoś podjął by się naprawy w cenie nie przekraczającej używki z allegro. Aha jako podpowiedź dodam ze od kupna (wrzesień 2013) płyty czasem przerywały (im zimniej tym bardzie, po nagrzaniu w kabinie w zasadzie nie przerywały) jak przyszedł mróz - 15 zmieniarka umarła). próbowałem żeby poleżała pare h w ciepłym a potem podłączałem ja w ciepłym garażu i zero efektu)
    Na zdjęciu rzeczona zmieniarka (aby nei było wątpliwości o jaką chodzi)
    VW gamma - Zmieniarka 6cd nie czyta płyt nie działa napęd
    oraz ten talerzyk biały dociskający płytę VW gamma - Zmieniarka 6cd nie czyta płyt nie działa napęd

Wszelkie sugestie mile widziane:) dzięki za pomoc. Pozdrawiam Adam
    Błażej
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Ja stawiam, że to laser nie widzi płyty.
    abdull_85
    Level 10  
    Błażej wrote:
    Ja stawiam, że to laser nie widzi płyty.

Czyli padł laser? skoro czyszczenie nie pomaga to za bardzo nie wiem co jeszcze można by z nim zrobić?
    Błażej
    Laser, to nie tylko czyszczenie. Skoro laser nie widzi płyty, to po kilku obrotach nią silnik przestanie kręcić.
    abdull_85
    Level 10  
    Błażej wrote:
    Laser, to nie tylko czyszczenie. Skoro laser nie widzi płyty, to po kilku obrotach nią silnik przestanie kręcić.

Dlatego pytam czy oprócz czyszczenia można jeszcze coś zrobić żeby reanimować laser? Czy po prostu z chwilą jego padnięcia zmieniarka nadaje się na śmietnik?
  • Helpful post
    Błażej
    Czasem na jakiś czas pomaga regulacja. Ale to tylko wtedy, jak laser jeszcze w ogóle żyje..
    abdull_85
    Level 10  
    Witam. Problem rozwiązany. pomogła regulacja lasera (thx Błażej). Jak by ktoś miał podobny problem, to u mnie pomogło ruszenie PR lasera w stronę zgodna z zegarem, dosłownie o parę stopni. Zmieniarka czyta wszystkie płyty bez problemu. zobaczymy jak długo:) Temat można zamknąć.