Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ARC przestaje działać

szczebel2 08 Lut 2014 11:48 1284 0
  • #1 08 Lut 2014 11:48
    szczebel2
    Poziom 5  

Podsumowanie i kontynuacja wątku o pozbywaniu się pilotów:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=13225284

Zgodnie z otrzymanymi poradami połączyłem wszystko do TV kablami HDMI, czekam jeszcze na wymianę dekodera UPC na moduł CI - cel będzie wtedy w pełni osiągnięty, tzn. mogę całość zestawu obsługiwać jednym pilotem (od TV).
    HDMI-CEC, czyli AnyNet Samsunga i HDMI Control Denona dobrze współpracują: ampli włącza/wyłącza się razem z TV, automatycznie wybiera odpowiednie źródło, kontroluje głośność.

Obserwacje:
    Przez chwilę zostawiłem połączenie BluRay -> ampli -> TV kabelkami HDMI (zamiast BD bezpośrednio do TV) i również w takiej konfiguracji mogłem spokojnie pilotem od TV w pełni sterować BD, przekazywanie sygnałów CEC za pośrednictwem ampli działało bez zarzutu.

Niepożądany efekt:
    Kiedy oglądam telewizję a chcę posłuchać radia (przez tuner Denona), to nie mogę po prostu przełączyć ampli na Tuner i wyłączyć TV... bo przecież przy wyłączeniu TV wyłącza sie też ampli, więc muszę go ponownie włączyć... dobrze, że TV się nie włącza przy włączaniu ampli, bo bym trafił w zaklęte koło...
    To tak dla potomnych, nie przeszkadza mi to zbytnio, więc nie oczekuję porad.

Rzeczywisty problem:
    Po podłączeniu wszystkiego i włączeniu, ARC działa. Denon pięknie przedstawia się na GUI, że dla źródła TV wykrył ARC, odtwarza wszelkie dźwięki z TV (czy to z aplikacji SmartTV, YouTube, czy z materiałów odtwarzanych z DLNA, czy z xboxa podłączonego bezpośrednio do TV). Już wydaje mi się, że jestem w ogródku, witam się z gąską, technologia rulez... ale tylko do ponownego włączenia TV.
    Otóż przy drugim i każdym następnym włączeniu zestawu, ampli już nie 'widzi' dzwięku z ARC! Nic nie odtwarza, na GUI zgłasza, że dla źródła TV bedzię grał dzwięk z wejścia Digital (czego nie moża zmienić w ustawieniach).

Myślałem, że mam jakiś felerny kabel, ale przećwiczyłem na trzech od różnych producentów - zawsze to samo: po pierwszym włączeniu TV/ampli po zmianie kabla wszystko działa, ale po każdym następnym - już nie.
    Doszedłem do tego, że wystarczy przed włączeniem wyjąć i włożyć kabel HDMI z gniazda w ampli - coś się tam 'resetuje' i po takiej operacji ARC zostaje wykryty.

Aha, niezależnie od tego czy ARC jest wykryty czy nie, funkcjonalność HDMI-CEC działa bez zarzutu - w opcjach Denona HDMI Control jest cały czas włączone.

Czy ktoś się spotkał z takim problemem? Co może być jego źródłem - ampli czy TV (bo przecież nie kabel).

Wydaje mi się, że będe zmuszony 'zdublować' połączenie TV-ampli kablem optycznym.

0 0