Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica LM2576 dobór mocy transformatora.

08 Lut 2014 12:37 1485 8
  • Poziom 10  
    Witam.
    Projektuję układ zasilania na przetwornicy LM2576. Uklad ten składać się ma z dwóch modułów:
    1) 12V 1.5A
    2) 21V 0.5A
    Moje pytanie jest takie, czy mogę łączyć równolegle wejścia przetwornic do jednego mostka czy projektować tak aby pracowały w sposób kaskadowy ??
    Posiadam transformator 24V 1.45A AC.
    Pytanie drugie to czy ten transformator wyrobi i czy prawidłowo liczę prąd wejściowy (ładujący kondensator) ?

Transformator po wyprostowaniu i obciążeniu daje 32.5V. Przetwornica 12V 1.5V + 0.75 sprawności potrzebuje moc 24V na wejściu. Zatem dzielić moc przez napiecie 24V / 32.5 wychodzi prąd około 0.74A czy ten prąd jest prądem pobieranym z transformatora czy liczy się go inaczej? Zakładam że wyższe impulsowe prądy są pobierane z kondensatora wejściowego, a transformator spokojnie sobie go doładuje.
    Pozdrawiam czekam na pomoc.
  • Poziom 43  
    1. Potrzebujesz nie transformatora a dławika, dwóch konkretnie. Masz przetwornice typu Buck - obniżająca.
    2. Potrzebujesz mocy na wyjściu 28,5W a dostarczasz ok 34,8VA - jest nadzieja, szczególnie gdy nie obciążasz go ciągle pełną mocą.
    3. Daj mostek 4A i kondensator przynajmniej 4700uF/40V i będzie ok.
    4. http://www.ti.com.cn/cn/lit/ds/symlink/lm2576.pdf
    4a. Pierwszy dławik 270uH/2A
    4b. Drugi dławik około 820uH/min 0,7A.

Dławiki dobierałem wykorzystując wielokrotnie podawaną tu stronę:
    http://schmidt-walter.eit.h-da.de/smps_e/abw_smps_e.html
  • Poziom 10  
    Transformator jest to maszyna elektryczna zmieniająca jeden poziom napięć na inny (lub ten sam jako zabezpieczenie). Transformator może podnosić lub obniżać nacięcie i właśnie tego dotyczyło moje pytanie.
    Przetwornice o której mówię raczej nie podepnę pod 230 (nie mam jeszcze doświadczenia aby robić przetwornice AC-DC), więc potrzebny jest transformator obniżający.
    Dla tej przetwornicy max napięcie wejściowe jest (nie pamiętam dokładnie) 37-40V, a więc jest to max wyprostowane napiecie z transformatora.
    Dobraniem wartości dławika będę zabierał się po doborze max napięcia wejściowego, podane wartości są przykładowe aby zaprezentować tok myślenia i sposób liczenia.
    Powtarzam pytania:
    1) czy mogę równolegle połączyć (patrząc tylko na wejścia) przetwornice, inaczej mówiąc, zasilić z jednego źródła czy muszę łączyć je kaskadowo.
    2) czy prawidłowo liczę prąd jaki będzie pobierany z transformatora (głównie ładujący kondensator wejściowy).

Pozdrawiam i czekam na pomoc.

P.S.
    Przetwornice jakie chcę połączyć dają średnią sprawność 85-90% zatem przyjęta przez ze mnie sprawność jest zaniżona i moc transformatora nie musi być bardzo duża.
  • Poziom 43  
    Transformator tak na prawdę nie jest maszyną - sporo przytaczasz jakieś definicje to i zerknij co to maszyna.
    Pomyliłem się, przyznaję niemniej samym kontrolerom potrzeba dławika.
    Oba moduły możesz zasilić z z tego samego napięcia, równolegle a nie kaskadowo.
    http://www.edw.com.pl/ea/zasilacze.html
  • Poziom 10  
    Dzięki :) to super że mogę tak połączyć.

A prąd jaki będzie dawał transformator prawidłowo obliczam (szacuje) ??
    np.:
    Trafo 24V 1.45A AC ~= 32.4V 1.03A DC
    Przetwornica1 12V 1.5A
    Przetwornica2 21V 0.5A
    Sprawność przyjmuje 85%
    Moc potrzebna dla przetwornic
    12V*1.5A/0.85+21V*0.5A/0.85=33.5W
    Prąd pobierany z transformatora 33.53W/32.4V=1.03A czyli idealnie prąd nominalny.
    Transformator dobrany "na styk".
  • Poziom 43  
    To transformator 35 czy 40VA :?: Skądś chyba dobrałeś. Najlepiej by było, gdyby transformator wyrabiał w pełnym zakresie napięcia zasilania tj 230V +/-10% co da Ci napięcia znamionowe na uzwojeniu wtórnym 21,6...24...26,4VAC. I tu transformator 40VA byłby minimalnie na styk.
  • Poziom 10  
    Ten transformator to 35VA 24VAC.
    Sposób obliczania jest prawidłowy aby określić min. transformator??
  • Poziom 10  
    Wielkie dzięki:)
    Pozdrawiam.