Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co lepsze, monitor CRT czy LCD?

08 Lut 2014 15:29 2331 19
  • Poziom 8  
    Witam,

Co będzie lepszym rozwiązaniem monitor CRT 50Hz czy LCD 60hz. Podłączałem oba monitory pod komputer i crt mogłem ustawić na rozdzielczość 1024x768 przy 120Hz! A LCD połączyłem kablem hdmi i przy rozdzielczości 1232x698 było tylko 60Hz , zmiana rozdzielczości nic nie dawała.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 34  
    Dla ekranów LCD parametr odświeżania jest mało istotny. Przy CRT ma on znaczenie ze względu na zasadę działania, nie chciałbyś patrzeć się kilka godzin w CRT migający 50/60 razy na sekundę, dlatego 75 wzwyż jest znośne. Porównaj zasady działania tychże technologii a zrozumiesz.
  • Poziom 36  
    Napisz co to za monitory.
  • Poziom 9  
    Według mnie, monitor LCD jest lepszy od CRT. W LCD obraz nie wywołuje efektów "migania", co można zauważyć w przypadku CRT. Po dłuższej pracy z migającym obrazem zaczynają boleć oczy.
  • Poziom 35  
    Przy niskiej częstotliwości odświeżania "miganie" jest zauważalne.
  • Poziom 20  
    Odświeżanie dla LCD - 60Hz wystarczy, dla CRT minimum to 85Hz, o ile jeszcze ktoś chce z nich korzystać... ;-P
  • Specjalista elektronik
    Niektóre monitory LCD bardziej męczą oczy od przyzwoitego monitora CRT - obraz na matrycy LCD nie miga, ale podświetlenie matrycy w marnym LCD może migać. Z moich obserwacji, monitor LCD z podświetleniem CCFL męczy oczy dużo szybciej, niż CRT, ale tego nie można uogólniać i twierdzić, że każdy - mam do czynienia często z kilkoma monitorami LCD, sporadycznie z kilkunastoma.
  • Poziom 24  
    Na LCD ustawiasz zawsze rozdzielczość natywną monitora, inaczej obraz nie będzie do końca poprawnie wyświetlany.
  • Poziom 8  
    Monitor crt ma naklejkę na której pisze 50Hz więc oszukane jest to że w ustawieniach karty graficznej pokazywało mi aż 120Hz! Natomiast lcd ma 60Hz i tyle mi pokazuje więc tak jak napisał Atreyu Makiavel jeżeli dla lcd parametr odświeżania jest mało istotny dlatego zdecyduje się na LCD.

Jeżeli mam karte graficzną z wyjściem na dvi-i i na d-sub co będzie lepszym rozwiązaniem kupić przejściówkę na HDMI czy podłączyć poprzez d-sub? Chodzi mi tutaj o dobrą jakość obrazu którą będę potrzebował do gier. Kabel krótki bo potrzeba mi zaledwie metr.
  • Poziom 24  
    Lepiej złączem cyfrowym czyli DVI bądź HDMI. Bądź DVI-HDMI.
  • Poziom 8  
    Właśnie tak się zastanawiałem czy dvi-d-sub czy dvi-hdmi. Ale z tego co czytałem hdmi będzie lepszym rozwiązaniem. No i twój post też to potwierdza ;)
  • Poziom 24  
    DVi-HDMI. DVI-DSUB to będzie analog.
  • Poziom 34  
    ussama napisał:
    Monitor crt ma naklejkę na której pisze 50Hz więc oszukane jest to że w ustawieniach karty graficznej pokazywało mi aż 120Hz! Natomiast lcd ma 60Hz i tyle mi pokazuje więc tak jak napisał Atreyu Makiavel jeżeli dla lcd parametr odświeżania jest mało istotny dlatego zdecyduje się na LCD.

Jeżeli mam karte graficzną z wyjściem na dvi-i i na d-sub co będzie lepszym rozwiązaniem kupić przejściówkę na HDMI czy podłączyć poprzez d-sub? Chodzi mi tutaj o dobrą jakość obrazu którą będę potrzebował do gier. Kabel krótki bo potrzeba mi zaledwie metr.

50Hz jest napisane ale to na tabliczce znamionowej do jakiego zasilania jest przystosowany. Jego częstotliwości odświeżania obrazu są z pewnością większe, nie znajdziesz takiego antyka z odświeżaniem zaledwie 50Hz.

Z HDMI będziesz miał zbędne kłopoty, oszczędziłbym go sobie jeśli można.
  • Poziom 8  
    tak ale hdmi nie ma wpływu praktycznie na nic natomiast d-sub żeby ładnie odbierał musi być dobrej jakości kabel na który trzeba wydać sporo kasy.
  • Poziom 34  
    Chcesz łączyć monitor z komputerem poprzez HDMI?
  • Poziom 8  
    Tzn mam do wyboru albo monitor crt z wyjściem d-sub i połączyć z kartą graficzną przejściówką na s-video lub dvi-i

Abo telewizor LCD z wyjściem hdmi/s-video podłączyć przejściówką na s-video/dvi-i.

W s-video chyba nie mam się co pakować . Więc pozostaje albo TV HDMI , albo CRT d-sub.

Karta graficzna ma wyjścia 2x dvi-i/s-video

• Poziom 34  
    S-Video jak i pozostałe analogowe z oczywistych przyczyn można odpuścić także wyboru już jako takiego nie pozostawia nam. Kwestia czy wolisz na TV czy monitorze. Duże TV się nie nadają do pracy, do tego lepszy nie za duży monitor. Natomiast do multimediów odwrotnie.
  • Poziom 8  
    Głównie chodzi mi tu o gry. Monitor ma jak dobrze pamiętam 17" natomiast TV 19". Same kolory itp. wydają mi się bardziej wyraźniejsze na tv niż na crt dlatego zdecyduje się chyba kupić przejściówkę dvi-i/hdmi. Koszt na allegro to 6zł
  • Poziom 34  
    19" to nie jest jakiś duży. Raczej bym się kierował w stronę takiego TV w takim układzie bo i tak z metr od ekranu będziesz siedział.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 8  
    Ok wielkie dzięki za pomoc. Jutro kupię przejściówkę na hdmi i napiszę czy jestem zadowolony czy nie.