Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung np550p7c / le37c630 - / Yamaha rxv540 RDS - dźwięk przestrzenny z kompa

stolarek_1988 08 Lut 2014 19:03 1716 11
  • #1 08 Lut 2014 19:03
    stolarek_1988
    Poziom 20  

Witam wszystkich i chylę czoła przed osoba która znajdzie wyjście z sytuacji.

Nie uważam się za głąba w temacie połączenia urządzeń, ale mam problem którego nie mogę rozwiązać.

Sprawa z połączeniami ma się tak:
    Yamaha rx - v540 RDS, a do niej podpięte na wejściach cyfrowych:
    1) Samsung LE37C630 --> toslink
    2) Pace 500GB NC+ --> toslink na drugim wejściu
    3) Samsung BD F5500 --> Złączem elektrycznym coax

Do samsunga mam wypuszczony sygnał z laptopa poprzez przewód hdmi - hdmi o długości około 15m. Dokładnie jest to przejściówka Belkin HDMI--> DVI żeńskie a następnie przewód DVI męskie --> HDMI (przewód prolink pozostał mi po poprzednim lapku, który umarł śmiercią tragiczną).

Samsung ma swoje humory i nie zawsze chce zaczytać dysk, więc chciałym oglądać filmy z lapka na TV.

Jak oglądam filmy z dysku podpiętego do TV to po wejściu w ustawienia zaawansowane dźwięku mogę wybrać ścieżkę DD zamiast PCM. Niestety gdy oglądam film z kompa (ten sam film) ścieżka DD jest wyszarzona w ustawieniach, a w komputerze jest wybrana.

Ta sama kwestia dotyczy sytuacji w której film z DD jest emitowany np w TVP HD. Gdy na wejściu Yamahy wybiorę sygnał bezpośrednio z PACE to mam na wyświetlaczu Dolby digital, natomiast przepuszczony przez TV jest tylko dts (Stereo --> wg TV jest to PCM).

Same efekty z DVD, czy nawet z cyfrowej telewizji naziemnej --> choćby wczorajsze otwarcie igrzysk olimpijskich są super, ale martwi mnie brak przekazywania przez kartę graficzną ścieżki 5.1 Przecież to powinno działać....

Przewód prolinka jest raczej dobrej jakości -> nigdzie nie jest załamany i jak został rozwinięty tak leży schowany.

Proszę o pomoc.

0 11
  • Pomocny post
    #2 09 Lut 2014 03:11
    Polon_us
    Poziom 40  

Obawiam się, że przynoszę złe informacje :(

Telewizor zachowuje sie normalnie tzn. tak jak opisane jest w instrukcji. Pozwolę sobie zamieścić stosowny fragment w j. angielskim. Korzystałem z tej instrukcji -> Link

When the receiver (home theatre) is set to on, you can hear sound output from the TV’s optical jack. When the
    TV is receiving a DTV signal, the TV will send 5.1 CH sound to the home theatre receiver. When the source is
    a digital component such as a DVD / Blu-ray player / cable box / STB (Set-Top-Box) satellite receiver and is
    connected to the TV via HDMI, only 2 CH audio will be heard from the home theatre receiver. If you want to
    hear 5.1 CH audio, connect the digital audio out jack from your DVD / Blu-ray player / cable box / STB satellite
    receiver directly to an amplifier or home theatre.

Streszczając powyższy fragment - cokolwiek podłączone jest do TV przez HDMI, nawet jeśli ma dźwiek 5.1 to na wyjściu optycznym będzie sygnał dwu-kanałowy. Sugerowane jest bezpośrednie podłączenie pod wzmacniacz.

I nic na to się nie poradzi.

Ale sprawa nie jest beznadziejna. Wg instrukcji wzmacniacza są tam 3 gniazda optyczne i wg moich rachunków jedno powinno być wciąż niewykorzystane.

Dwie opcje są możliwe:
    1 - sprawdź w specyfikacji laptopa, czy nie ma on optycznego wyjścia cyfrowego. Zwykle "schowane" jest ono w gniazdku słuchawek, dlatego często umyka ono uwadze. Rzadko spotyka się laptopy z wyjściem optycznym, ale są takowe na rynku.
    2 - możesz zastosować tzw. HDMI splitter (rozdzielacz), który dodatkowo musi mieć optyczne wyjście cyfrowe np jak ten -> Link
    Kwestię ceny tego rozwiązania - 40 funtów - zostawiam Tobie.

Powodzenia :)

0
  • #3 09 Lut 2014 11:01
    stolarek_1988
    Poziom 20  

Niestety mam zubożoną wersję - tylko 2 optyki + elektryk więc wszystko jest już w użyciu :/
    Zostaje co najwyżej 6ch input, ale kata dźwiękowa w lapku jest dwukanałowa....

A co do złych wieści, to słyszałem już takie podpowiedzi, ale chciałem się upewnić.
    Teraz jest w takim układzie druga kwestia. TV jest po gwarancji, więc mogę ryzykować i kombinować, tym bardziej, że chodzi mi po głowie zmiana na jakiegoś UE46 z serii 6320 albo zbliżonego (3D, 4xHDMI, funkcje internetowe), ale tego chciałem zostawić do sypialni w nowym mieszkaniu.

Pytanie czy trzeba by grzebać w elektronice, czy może jest to tylko kwestia zmiany softu?

0
  • #4 09 Lut 2014 11:13
    grubs
    Poziom 32  

możesz również dokupić rozdzielacz gniazda optycznego

0
  • #5 09 Lut 2014 13:30
    stolarek_1988
    Poziom 20  

przyznam się, że bardziej interesowałaby mnie zmiana softu - podejrzewam, że funkcjonalność ta jest zblokowana softwareowo

0
  • #6 10 Lut 2014 08:42
    grubs
    Poziom 32  

Jeżeli chodzi o problem przedstawiony przez Ciebie w 1 poście to nie obejdziesz tego softwareowo.

0
  • #7 10 Lut 2014 09:21
    stolarek_1988
    Poziom 20  

A hardware? Mogę się pobawić w jakiś lutowanie.

0
  • Pomocny post
    #8 10 Lut 2014 10:13
    grubs
    Poziom 32  

Też nie bardzo.
    Nie znam modelu samsunga który z pozwalałby na otrzymanie na wyjściu optycznym TV dźwięku DD 5.1 z zewnętrznych źródeł podpiętych pod HDMI.
    Więc jeżeli nie masz wyjścia optycznego w laptopie (w gnieździe mini jack) nic nie zrobisz bez zakupu jakiś konwerterów lub wymiany amplitunera na takiego z wejściem HDMI.

0
  • #9 10 Lut 2014 10:20
    stolarek_1988
    Poziom 20  

To już chyba lepiej mi kupić amplituner.....
    Myślę że w takim układzie kupię sobie cały nowy zestaw, a Yamahę wystawię na allegro :)

Dzieki za pomoc. I Skoro nie ma innego wyjścia to zamykamy.

0
  • #10 07 Maj 2014 10:20
    stolarek_1988
    Poziom 20  

Poprosiłem o ponowne otwarcie tematu nie bez powodu.

Kilka dni temu kupiłem nboxa z dyskiem 250 przerobionego na E2 i dołożonym drugim czytnikiem, żeby nie przepinać dekodera CP i Pace od nc+ oraz dla posiadania normalnej listy kanałów.
    Wszystkie przewody przepiąłem między dekoderami, więc konfiguracja została zachowana w takiej samej formie.

HDMI do TV, optyk z TV do Yamahy.

Ku mojemu zoskoczeniu Samsung zaczał przekazywać 5.1 z hdmi na optyk do Yamahy. W tej sytuacji proszę o podpowiedź co mogło się zmienić (w TV nie zmieniałem oprogramowania). Czy nbox z E2 koduje jakoś inaczej dźwiek? Czy w tej sytuacji możemy jednak jakoś przekonfigurować laptopa, zeby uzyskiwać 5.1 po HDMI?

0
  • #11 07 Maj 2014 11:18
    grubs
    Poziom 32  

Zgodnie z Twoim pierwszym postem pisałeś o problemach z dzwiękiem 5.1. z laptopa.
    Dekoder działał w porządku bo był bezpośrednio podpięty optykiem do Yamahy.
    Więc jeśli wszystko podpiąłeś analogicznie to 5.1 uzyskujesz bezpośrednio z nboxa przez kabel optyczny podpięty do Yamahy.

0
  • #12 07 Maj 2014 12:30
    stolarek_1988
    Poziom 20  

Możliwe że niepoprawnie opisałem sytuację.

Chodzi mi właśnie o to, żeTV może jednak przekazywać sygnał 5.1 z HDMI na optyk. W tej sytuacji pozostałe okablowanie jest zbędne i to TV pełni funkcję przełaczającą - nie musze zmieniać wejść yamahy. Zależy mi własnie na tym , żeby taki efekt jak z nboxem uzyskać z laptopem gdyż do dnia dzisiejszego nie udało mi się wyciągnąć dźwięku 5.1 z filmów które takowy posiadają. Może player albo grafika mają jakieś ograniczenia? Grafika to GF GTX 650 o ile pamietam + zintegrowana grafika w i5. W sumie to nie wiem którą idzie do filmów.

0