Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie o udostępnianie multimediów prze USB w routerze ?

08 Lut 2014 19:41 1401 10
  • Poziom 16  
    Witam

W moim odtwarzaczu multimedialnym Netgem 5200 jest możliwość podłączenia dysku twardego przez gniazdo USB albo po sieci przez RJ45 . Oczywiście najszybszym rozwiązaniem jest USB , ale mi bardziej zależy o udostępnieniu przez router np. ASUS RT-N10U dla całej sieci domowej. Sieć w standardzie 100 Mb/s .Mam pytanie do praktyków którzy mają to zrobione czy jest znaczne spowolnienie przeglądania zawartości dysku poprzez sieć w stosunku do podłączenia USB , czy ewentualnie jest to jeszcze do przyjęcia ? Pytam, bo tego routera jeszcze nie kupiłem , koszt około 130 zł, ale też nie chciałbym inwestować w rozwiązanie za kilkaset złotych.

Pozdrawiam
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Zwykle podłączenie przez port USB routera działa zbyt wolno.
  • Poziom 16  
    Rozumie , że masz to przetestowane praktycznie. A czy lepszym rozwiązaniem jest dysk sieciowy na RJ45 wpięty do switcha?
  • Poziom 43  
    NAS jest bardziej niezawodnym serwerem plików (zyxel 310,zyxel 320), ale i routery w jakimś tam stopniu dają radę - TL-WR1043ND v2.

RT-N10U jest za słaby na takie rzeczy.
  • Poziom 16  
    Dzięki za poradę ale czy może ma ktoś konkretne doświadczenia . Router WiFi w domu mam, tylko kwestia tego udostępnienia plików przez USB, myślałem o dysku sieciowym D-LINK DNS-315 albo o tym routerze ASUS RT-N10U z USB. Interesuje mnie tylko kwestia szybkości i możliwościami zarządzania plikami i poziomu komputerów w sieci. Nie interesują mnie torrenty.
  • Specjalista Sieci, Internet
    Przy korzystaniu z NAS warto kupić router z Gigabit LAN i szybkim WiFi.
  • Poziom 16  
    Wiem, ale chyba całościowo to na nic się zda. Kompy mam z siecią 100 Mb/s . Kable w ścianach między piętrami to tez na 100 Mb/s. Rozmawiałem z naszym sieciowcem z pracy i powiedział żeby połączenie gigabitowe działało bez zakłóceń to muszą być spełnione określone warunki tez kable skrętki dostosowane do prędkości 1Gb/s . Osobiście to sprawdziłem w pracy, router i switch i kompy poustawiane na 1 Gb/s , ale stare kable na ścianach i niestety rwało połączenie. Trzeba było wszystko poprzestawiać na 100 Mb/s i teraz jest super. Także pomysł z routerem na 1Gb/s u mnie raczej się nie sprawdzi.
  • Poziom 43  
    RT-N10U z USB bez obciążenia, systemem plików ext na dysku, wyciśnie koło 3,5MB/s
  • Poziom 16  
    Ok, a wspomniany przez ciebie router TL-WR1043ND po USB jaki da max. transfer?
  • Poziom 43  
    Na NTFS dawał koło 8MB/s czyli ext powinien osiągnąć 10 - 15MB/s.
  • Poziom 16  
    Trochę poczytałem na te tematy, niestety te niszowe routery mają cienki transfer. To wszystko zależy od możliwości procesora. W cenie do 150 zł raczej szału nie będzie.