Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Termet Ecocondens - Jak wyłączyć kocioł sterowany przez opentherm

08 Lut 2014 20:34 3177 9
  • Poziom 11  
    Witajcie,
    posiadam kocioł ecocondens spięty z regulatorem dedykowanym Honeywell magistralą opentherm. Równolegle ogrzewam dom kominkiem z płaszczem wodnym i chciałbym zautomatyzować przełączanie kocioł/kominek. Chciałbym oczywiście, żeby kominek zatrzymywał kocioł a nie odwrotnie :D . Sterownik kominka wystawia sygnał kiedy jest gotowy do zasilania c.o. Kocioł jest wyposażony w wejście do załączania/wyłączania przy pomocy zwykłych regulatorów z wyjściem przekaźnikowym ale gdy podłączy się ten dedykowany termostat to on przejmuje sterowanie kotłem i to wejście przekaźnikowe już nie działa. Czy ktoś walczył z podobnym przypadkiem? Może na płycie sterownika pieca (Honeywell) jest jeszcze jakieś nadrzędne wejście do zatrzymywania kotła?

pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki
  • spec od auto-elektro
    a jaki masz kocioł?

Dodano po 51 [sekundy]:

rozwiązałeś problem?
    może przez rozwarcie termostatu bezpieczeństwa
  • Poziom 11  
    Przepraszam, nie napisałem dokładnie. Termet Ecocondens Plus 35. Cenny pomysł z ty zabezpieczeniem - spróbuję, choć nie wiem czy po takim czymś nie wyskakuje error na lcd i trzeba gałką przejść ręcznie na pozycję 'reset' i z powrotem lub reset na panelu lcd.

W międzyczasie spróbowałem takiego 'myku' i nie wiem czy przy tym nie zostanę.

Edytuj

Działa to tak, że jak kominek się nagrzeje to podłączony do sterownika kominka ecokom 200 przekaźnik dołącza kondensator równolegle do zasilania i transmisji opentherm przepuszczając owo zasilnie ale blokując transmisję. Kocioł natychmiast 'zasypia' a regulator pokojowy jest zasilony i nie gubi ustawień. Wiem, że nie jest to rozwiązanie 'eleganckie technicznie' i można by tu zastosować jakiś mikrokontroler ale chyba nie ma sensu. Nie mniej jednak spróbuję jeszcze z tym zabezpieczeniem. Dziękuję za podpowiedź i pozdrawiam.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 25  
    O ile się nie mylę to ten model ma oddzielną kostkę dla opentherma i oddzielną dla zwykłego czujnika pokojowego włącz-wyłącz, może tam spróbujesz.
  • Poziom 11  
    Masz dobra wiedzę - jest tam kostka, ale jak zapnę Openterm to czy zwieram tę kostkę czy nie to piec nie reaguje. Jeśli nie ma OT - kostka działa. OT ma jakby wyższy priorytet w sterowaniu piecem :-(

dziękuję za zainteresowanie i pozdrawiam
  • spec od auto-elektro
    Ciekawy ten patent z kondensatorem.
  • Poziom 9  
    sensor napisał:
    Przepraszam, nie napisałem dokładnie. Termet Ecocondens Plus 35. Cenny pomysł z ty zabezpieczeniem - spróbuję, choć nie wiem czy po takim czymś nie wyskakuje error na lcd i trzeba gałką przejść ręcznie na pozycję 'reset' i z powrotem lub reset na panelu lcd.

W międzyczasie spróbowałem takiego 'myku' i nie wiem czy przy tym nie zostanę.

Edytuj

Działa to tak, że jak kominek się nagrzeje to podłączony do sterownika kominka ecokom 200 przekaźnik dołącza kondensator równolegle do zasilania i transmisji opentherm przepuszczając owo zasilnie ale blokując transmisję. Kocioł natychmiast 'zasypia' a regulator pokojowy jest zasilony i nie gubi ustawień. Wiem, że nie jest to rozwiązanie 'eleganckie technicznie' i można by tu zastosować jakiś mikrokontroler ale chyba nie ma sensu. Nie mniej jednak spróbuję jeszcze z tym zabezpieczeniem. Dziękuję za podpowiedź i pozdrawiam.

Dzień dobry,

Chciałbym spytać czy to rozwiązanie - które bardzo mnie zainteresowało - sprawdza się (nie ma jakiś problemów technicznych), a przede wszystkim czy jest bezpieczne dla samej elektorniki pieca (załączanie i wyłączanie "w locie" tego kondensatora)?

Będę wdzięczny za informację. Dziękuję.
  • Poziom 16  
    Opentherm ma duże możliwości: np. praca z zewnętrznym źródłem ciepła, przy wykorzystaniu pompy, lub bez.
    W kotle powinien być styk zezwolenia na pracę, jest nc, wystarczy wpiąć termostat w obwód.