Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Termet Ecocondens - Jak wyłączyć kocioł sterowany przez opentherm

08 Feb 2014 20:34 4380 10
  • Level 11  
    Witajcie,
    posiadam kocioł ecocondens spięty z regulatorem dedykowanym Honeywell magistralą opentherm. Równolegle ogrzewam dom kominkiem z płaszczem wodnym i chciałbym zautomatyzować przełączanie kocioł/kominek. Chciałbym oczywiście, żeby kominek zatrzymywał kocioł a nie odwrotnie :D . Sterownik kominka wystawia sygnał kiedy jest gotowy do zasilania c.o. Kocioł jest wyposażony w wejście do załączania/wyłączania przy pomocy zwykłych regulatorów z wyjściem przekaźnikowym ale gdy podłączy się ten dedykowany termostat to on przejmuje sterowanie kotłem i to wejście przekaźnikowe już nie działa. Czy ktoś walczył z podobnym przypadkiem? Może na płycie sterownika pieca (Honeywell) jest jeszcze jakieś nadrzędne wejście do zatrzymywania kotła?

pozdrawiam
  • Level 37  
    a jaki masz kocioł?

Dodano po 51 [sekundy]:

rozwiązałeś problem?
    może przez rozwarcie termostatu bezpieczeństwa
  • Level 11  
    Przepraszam, nie napisałem dokładnie. Termet Ecocondens Plus 35. Cenny pomysł z ty zabezpieczeniem - spróbuję, choć nie wiem czy po takim czymś nie wyskakuje error na lcd i trzeba gałką przejść ręcznie na pozycję 'reset' i z powrotem lub reset na panelu lcd.

W międzyczasie spróbowałem takiego 'myku' i nie wiem czy przy tym nie zostanę.

Edit

Działa to tak, że jak kominek się nagrzeje to podłączony do sterownika kominka ecokom 200 przekaźnik dołącza kondensator równolegle do zasilania i transmisji opentherm przepuszczając owo zasilnie ale blokując transmisję. Kocioł natychmiast 'zasypia' a regulator pokojowy jest zasilony i nie gubi ustawień. Wiem, że nie jest to rozwiązanie 'eleganckie technicznie' i można by tu zastosować jakiś mikrokontroler ale chyba nie ma sensu. Nie mniej jednak spróbuję jeszcze z tym zabezpieczeniem. Dziękuję za podpowiedź i pozdrawiam.
  • Level 25  
    O ile się nie mylę to ten model ma oddzielną kostkę dla opentherma i oddzielną dla zwykłego czujnika pokojowego włącz-wyłącz, może tam spróbujesz.
  • Level 11  
    Masz dobra wiedzę - jest tam kostka, ale jak zapnę Openterm to czy zwieram tę kostkę czy nie to piec nie reaguje. Jeśli nie ma OT - kostka działa. OT ma jakby wyższy priorytet w sterowaniu piecem :-(

dziękuję za zainteresowanie i pozdrawiam
  • Level 37  
    Ciekawy ten patent z kondensatorem.
  • Level 10  
    sensor wrote:
    Przepraszam, nie napisałem dokładnie. Termet Ecocondens Plus 35. Cenny pomysł z ty zabezpieczeniem - spróbuję, choć nie wiem czy po takim czymś nie wyskakuje error na lcd i trzeba gałką przejść ręcznie na pozycję 'reset' i z powrotem lub reset na panelu lcd.

W międzyczasie spróbowałem takiego 'myku' i nie wiem czy przy tym nie zostanę.

Edit

Działa to tak, że jak kominek się nagrzeje to podłączony do sterownika kominka ecokom 200 przekaźnik dołącza kondensator równolegle do zasilania i transmisji opentherm przepuszczając owo zasilnie ale blokując transmisję. Kocioł natychmiast 'zasypia' a regulator pokojowy jest zasilony i nie gubi ustawień. Wiem, że nie jest to rozwiązanie 'eleganckie technicznie' i można by tu zastosować jakiś mikrokontroler ale chyba nie ma sensu. Nie mniej jednak spróbuję jeszcze z tym zabezpieczeniem. Dziękuję za podpowiedź i pozdrawiam.

Dzień dobry,

Chciałbym spytać czy to rozwiązanie - które bardzo mnie zainteresowało - sprawdza się (nie ma jakiś problemów technicznych), a przede wszystkim czy jest bezpieczne dla samej elektorniki pieca (załączanie i wyłączanie "w locie" tego kondensatora)?

Będę wdzięczny za informację. Dziękuję.
  • Level 16  
    Opentherm ma duże możliwości: np. praca z zewnętrznym źródłem ciepła, przy wykorzystaniu pompy, lub bez.
    W kotle powinien być styk zezwolenia na pracę, jest nc, wystarczy wpiąć termostat w obwód.
  • Level 11  
    Dzień dobry,

jak się sprawdza pomysł? Potrzebuję w ten sam sposób połączyć silvera z pompą ciepła. Myślałem o włączeniu z szereg z regulatorem przekaźnik sterowany przez pompę. Tak na szybko odpięcie oryginalnego sterownika wywołuje błąd E31 problem z komunikacją na kotle, wyświetlacz oczywiście gaśnie. Powtórne zapięcie sterownika kasuje błąd, parametry ustawione na sterowniku wracają. Wydaje się, że powinno działać, ale nie sprawdziłem w normalnej pracy. Może ktoś znalazł bardziej eleganckie rozwiązanie?

Pozdrawiam,
    Andrzej