Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stworzenie akumulatora z baterii telefonicznych

djdomel1 09 Lut 2014 10:54 1539 10
 • #1 09 Lut 2014 10:54
  djdomel1
  Poziom 2  

  Witam serdecznie,

  chciałbym się poradzić kogoś z większym doświadczeniem odnośnie zbudowania akumulatora z baterii przeznaczonych do telefonów komórkowych o napięciu ok 12V i pojemności ok 6 Ah (ew. 3,1 Ah, ale nie wiem czy jest to wystarczająca pojemność)

  Do tej pory znalazłem tylko temat odnośnie połączenia poszczególnych ogniw baterii telefonicznych, ale do zasilania telefonów (ja natomiast chciałbym zasilić taśmę ledowową długości ok 3-4m, która musi być zasilana napięciem 12V).

  Jezeli użyłbym baterii ATX Platinum BL-44JN (przeznaczone do LG Optimus E400) o napięciu 3,7V oraz pojemności 1550 mAh, to z moich obliczeń wynika, że musiałbym zastosować 12 sztuk baterii (będzie wtedy ok 15v i ok 6 Ah) - 3 ogniwa połączone równolegle po 4 baterie połączone szeregowo.

  Przy zastosowaniu 2 ogniw połaczonych równolegle po 3 batreie połaczone szeregowo uzyskałbym napięcie wynoszace 11,1 V oraz pojemność wynoszacą 3,1 Ah (wiec nie wiem czy to wystarczy?).

  Prosze mi powiedzieć czy jest to sens konstruowania takiego akumulatora? Myślałem, że ładowałbym go prostownikiem samochodowym, ale nie jestem do tego przekonany.

  Czy 3,1Ah to jest wystarczająco długo by 4m listwa ledowoa poświeciła co najmniej 5 h? Czy może jest konieczność zastosowania jakiegoś procesora wyrównującego napięcie? Jak tak, to jakiego?, ew jak go zrobić? (musi mieć bardzo małe rozmiary).

  Bardzo proszę o podpowiedź odnośnie powyższych kwestii, ponieważ znajduje jakieś tematy odnośnie zwiększania pojemności baterii do komórek, a to trochę innej rangi problem.

  Z góry dziekuję.

  0 10
 • Mitronik
 • Mitronik
 • #3 09 Lut 2014 13:02
  djdomel1
  Poziom 2  

  Tą opcję już rozpatrywałem, niestety gabaryty wymienionego przez Ciebie akumulatora jest za duży, dlatego podpytuję o te baterie.

  Jeżeli trzeba usunąć ta elektronikę to mogę się w to pobawić, kwestia tylko zapytania czy sama bateria na tym nie ucierpi?
  A magazynowanie energii znacznie się zmniejszy?

  0
 • #4 09 Lut 2014 14:42
  arem
  Poziom 39  

  Poszczególne ogniwa trzeba dobrać parametrami , a na pewno Ty nie dysponujesz przyrządami sprawdzającymi oporność wewnętrzną ogniwa jak i jego pojemność. Jeśli masz ograniczenia co do rozmiarów , to nie zainstalujesz akumulatora o takiej pojemności jak chcesz.

  0
 • #5 09 Lut 2014 15:14
  phantom48
  Poziom 27  

  Poszukaj akumulatorków LI-ON od zabawek np.helikopterów, (3,7 V nominalnie po pełnym naładowaniu 4V ) one nie mają elektroniki i są tańsze , kupowałem po 5zł ale to była dawno i nie pamiętam gdzie.

  0
 • #7 09 Lut 2014 17:16
  OlekMTG
  Poziom 34  

  Pytanie tylko jak często planujesz używać takiego zasilania. Jeśli dość regularnie to odradzam takie kombinacje, ogniwa bardzo szybko się zużyją. Do regularnego stosowanie zdecydowanie polecam dobrać odpowiadający wielkością akumulator żelowy.
  Druga sprawa to ładowanie - pamiętaj że bez elektroniki ogniwo Li-ion lub Li-pol bardzo łatwo przeładować, co prowadzi do dużego BUM. To też warto wziąść pod uwagę.

  0
 • #8 09 Lut 2014 18:00
  phantom48
  Poziom 27  

  Wydaje mi się iż równie dobrym rozwiązaniem jak akumulator żelowy i gabarytowo mniejszym, będzie wykorzystanie ogniw od baterii z laptopów, a nawet użycie samej baterii.Przeważnie taka bateria ma napięcie około 15 -18V ale można by dać w szereg żarówkę , lub użyć stabilizatora napięcia 12V , jednak to by się wiązało ze stratą mocy, ale taka taśma led nie pobiera wiele prądu w każdym bądź razie mniej niż komputer a ten może pracować na baterii ze dwie godziny.

  0
 • #9 10 Lut 2014 08:08
  deus.ex.machina
  Poziom 32  

  Zawsze możesz użyć gotowego pakietu "notebookowego", w wypadku nowoczesnych akumulatorów konieczne jest użycie układu nadzorującego i kondycjonującego akumulatorki, zawsze możesz (a nawet moim zdaniem powinieneś) użyć przetwornicy DC/DC ktora pozwoli uniknąć szeregowego lub szeregowo/równoległego łączenia akumulatorów (w układzie szeregowym praktycznie niezbędny jest balancer).
  Cześć z tych problemów zazwyczaj jest rozwiązana w gotowych pakietach do notebooków - stad moja pierwsza propozycja.

  0
 • #10 10 Lut 2014 14:31
  djdomel1
  Poziom 2  

  Czyli najlepiej zakupić baterie do laptoa i bezpośrednio do niej podłączyć taśmę led? Zauważyłem że takie baterie mają po kilka wtykow - gdzie w takim razie podłączyć taśmę? Jak rozwiązać problem z ładowaniem?

  0
 • #11 10 Lut 2014 19:26
  deus.ex.machina
  Poziom 32  

  Kilka linków

  http://batteryuniversity.com/learn/article/how_to_repair_a_laptop_battery

  http://www.aussiebatt.com/blog/typical-laptop-power-battery-system-diagram/

  http://frantisek.rysanek.sweb.cz/battery.html

  http://www.stefanv.com/electronics/battman2.html

  http://www.ti.com/product/bq2092
  http://www.ti.com/product/bq2040
  http://www.ti.com/lsds/ti/power-management/battery-fuel-gauge-products.page


  Jak widzisz zestaw z notebooka ma wbudowana elektronikę kontroli ale zazwyczaj wymaga nadzoru w postaci cyfrowej - pewnie da się to zrobić prostym uC ale musiałbyś znaleźć projekt który posiada taką funkcjonalność lub stworzyć taki projekt od podstaw.

  Dlatego IMHO najsensowniej jest użyć jakiegoś akumulatora ołowiowego SLA albo AGM z relatywnie prostym układem kontroli ładowania.

  0