Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HA13159 - Wzmacniacz - trzaski, szum, wysoki pobór prądu

09 Lut 2014 11:05 1941 9
  • Poziom 17  
    Witam, jakiś czas temu wydobyłem kostkę HA13159 i wczoraj postanowiłem coś z niej zrobić.
    Przerysowałem schemat do Eagle z tej strony: Link
    Następnie wykonałem PCB, wszystko zmontowałem, uruchamiam, patrze bez sygnału pobór prądu około 230mA, czyli z notą się zgadza, w głośnikach cisza, nic nie buczy, nie szumi, to podłączam MP3, puszczam muzyke na najniższej głośności,a w głośnikach szum i uderzenia z częstotliwością ~7Hz, pobór prądu skoczył do 3A i chciałby jeszcze więcej.
    Zasilam to z każdemu znanego zasilacza z electronics-lab, napięciem 14V.
    Zastanawiam się czy nie będzie to wina nie poprawnie zaprojektowanej PCB.
    Przy tworzeniu elementu w Eagle na pewno nie pomyliłem się, wszystkie piny są na pewno odpowiednio przypisane.
    Nota: Link

HA13159 - Wzmacniacz - trzaski, szum, wysoki pobór prądu HA13159 - Wzmacniacz - trzaski, szum, wysoki pobór prądu

Załącznik to cały projek w Eagle.
    Pozdrawiam
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Pomocny post
    Moderator
    szymon12w napisał:
    puszczam muzyke na najniższej głośności,a w głośnikach szum i uderzenia z częstotliwością ~7Hz, pobór prądu skoczył do 3A i chciałby jeszcze więcej.

Masz wzbudzenie układu. Typowy objaw.

Jeśli bez sterowania układ pracuje poprawnie, skup się na wejściu układu.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 17  
    Zrobiłem nową instalacje z ekranowanymi przewodami, problem co prawda ustał (za co wielkie dzięki!), lecz odkryłem kolejny, gdy odtwarzam muzykę tylko i wyłącznie z telefonu (LG P880 )i dzieje się to tylko na tym wzmacniaczu, a mianowicie, gdy potencjometr od głośność (2x100k) jest przekręcony na około 70% i więcej słychać tylko i wyłączenie głośny szum, podobny do radia które nie odbiera żadnej fali. Po za tym wzmacniacz gra świetnie i bezproblemowo z MP3/PC/laptopa.
  • Moderator
    szymon12w napisał:
    gdy potencjometr od głośność (2x100k) jest przekręcony na około 70% i więcej słychać tylko i wyłączenie głośny szum, podobny do radia które nie odbiera żadnej fali.

To może być właśnie sygnał, że zaczyna się wzbudzać wzmacniacz. Bez sygnału, wzmacniacz powinien zachowywać się 'spokojnie", bez szumów, pisków i innych dźwięków. Zewrzyj wejście do masy i posłuchaj co masz w kolumnach, lub głośniku, ma być cisza, lub delikatny stabilny szum. Zwróć uwagę na pobór prądu, ma być na poziomie ok. 200 mA. Wszystko powyżej znaczy, że układ się wzbudza.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 17  
    Złączyłem do masy oba wejscia i mam tak jak mówisz, ledwo słyszalny szum. Prąd około 230mA.
  • Moderator
    To teraz podłącz sygnał na wejście sprawdzając prąd pobierany. Przy lekkim wysterowaniu wzmacniacza, prąd będzie się zwiększał w takt muzyki i słuchaj czy nie będzie przesterowany. Może być tak, że masz za dużo na wejściu.
  • Poziom 17  
    Sprawdziłem, prąd powoli wzrasta przy zwiększaniu głośności, gdy zaczyna trzeszczeć, prąd skacze do ponad 6A.
    Myślisz, że przedwzmacniacz np na LM1036 zniweluje ten problem?
  • Moderator
    szymon12w napisał:
    Myślisz, że przedwzmacniacz np na LM1036 zniweluje ten problem?

Nie mogę zagwarantować, ale warto spróbować.
  • Poziom 17  
    Ok, to spróbuję coś zmontować, gdy tylko wpadnie więcej wolnego czasu.
    Dzięki wielkie za pomoc!
  • Poziom 17  
    Problemów ciąg dalszy.
    Wzmacniacz od początku miałem w obudowie po radiu samochodowym. Stwierdziłem, że zamontuje go w moim seicencie zwłaszcza po tym jak poprzednie radio "szlag trafił".
    Wmontowałem go w miejsce starego, przewody podpiąłem odpowiednio do kostki, wzmacniacz działa, lecz problem zaczyna się po odpaleniu silnika. Zakłócenia (świst) z alternatora. Przeglądając internet, wiele osób miało podobne problemy, ale wszystko przy połączeniach radio<->wzmacniacz, nie znalazłem nic na temat wzmacniaczy DIY, a sposoby z innych tematów nie pomogły. Z pewnością mam coś pomieszane z masą, lecz nie wiem jak się za to zabrać.