Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Linux - tworzenie obrazu programem dd

ginger78 09 Feb 2014 13:22 1788 4
    ginger78
    Level 21  
    Cześć,
    Chciałbym, by ktoś mi wyjaśnił w jaki sposób zrobić obraz samych danych karty pamięci. Załóżmy, że kartę mam jako /dev/sda. Dane na karcie to zaledwie 1/4 pojemności karty. Kiedy wykonam polecenie

Code:
     # dd if=/dev/sda of=obraz.img 

Tworzy się obraz całej przestrzeni, z pustym miejscem włącznie. Wiem, że jest taki parametr count i bs, i tu można ustawić ograniczenie ale jak to najprościej odczytać?
    dt1
    Admin of Computers group
    Witaj. Komenda dd czyta sektor po sektorze i nie jest świadoma w tym przypadku lokalizacji danych. Parametry count i bs byłyby słuszne tylko wtedy, jeśli dane zawsze zapisywane byłyby od początku, a wolne miejsce byłoby jednym ciągłym blokiem od końca zapisanych danych do końca karty. A najczęściej tak nie jest. Jeśli lokalizacja plików na karcie nie jest istotna, może wystarczy Ci polecenie tar cvvf archiwum.tar /dev/sda/ - zrobi ono kopię wszystkich plików na /dev/sda, nie kopiując przy tym pustego miejsca (ale również fizyczna lokalizacja plików na karcie nie będzie zachowana).
    ginger78
    Level 21  
    Lokalizacja prawdopodobnie jest istotna.
    Dokładnie chodzi mi o utworzenie kopii systemu raspbian z karty pamięci. Tam są dwie partcyje - boot na fat32 i system na ext4.

Ja bym to widział tak: w programie gparted należy zmniejszyć obszar partycji systemowej tak by uciąć wolne miejsce. Potem # fdisk -l i zapisać końcowy numer sektorów. I wtedy kopia programem dd z opcją bs=512 count=końcowy_numer_sektorów. Teoretycznie wtedy skopiuje mi tylko do końca danych. Czy taki sposób się może udać?