Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Whirlpool AWM 6061 - Ubrania śmierdzą "starą wodą" + źle odwirowuje

09 Lut 2014 14:23 9069 14
  • Poziom 9  
    Witam. Jestem świeży na forum a zarazem nie znający się na elektronice tylko staram się znaleźć przyczynę wymienionego problemu. Otóż zacząłem częściej prać ubrania bo mi zależy żeby moje ubrania pachniały. Niestety zawsze po wypraniu ubrania są lekko mokre mimo to że pralka cały czas odwirowuje przez 10 min na najwyższych obrotach 600 obr/min a po wyciągnięciu ubrań czuję lekki zapach takiego starego kamienia albo proszku. Czuję że pralka źle pierze skoro ubrania są lekko śmierdzące i nie do końca suche oraz wypłukane tak jak powinny być. Filtr jest czysty, odpompowywanie wody też odpompowuje do końca. Ubrania wkładam do 1/3 bębna i żelu do prania leję Persil Niemiecki i do płukania Lenor niebieski też niemiecki. W pralce nie ma żadnego grzyba czy pleśni, szufladka na proszek wyczyszczona. Ostatnio wyprałem bawełniany kocyk na 30 min i po wyjęciu były dość pachnące i suche a jak wkładam ubrania (koszulka, spodnie, koszula czy bielizny) na 2h w temperaturze 30C czy 40C to nie do końca wyprane i lekko śmierdzą i nie czuję płynu do płukania..

Moja mama prała kiedyś ubrania na programie syntetycznym po 1,30h i wirowanie 500 obr/min i 40C.

Co może być przyczyną? Mam 18 lat i nie pisać żebym zerknął do środka pralki (programator czy cokolwiek) bo nawet nie mam zielonego pojęcia. :)
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • Poziom 12  
    Proszę sprawdź czy pralka zaraz po nalaniu wody po jej włączeniu czasem nie pobiera też płynu do płukania . Po prostu jak naleje wody do prania to odsuń szufladkę i zerknij . Jeśli pobiera to niestety trzeba bardzo dokładnie wyczyścić całą komorę zasobnika proszku w szczególności dysze wodne . Ale do tego trzeba najlepiej komorę zasobnika wyjąć z pralki i wymoczyć w occie oraz wyszczotkować twardą szczotką . Poza tym pewnie trzeba jednak wyczyścić bęben . Na początek weź 2 litry octu i wlej do bębna pralki , włącz ją na pranie na najwyższą temperaturę i bez ubrań niech pierze . Potem napisz co i jak wyszło .
  • Poziom 9  
    Jak pralka zaczyna cykl płukania i jak pobiera wodę to razem z płynem do płukania więc jest w porządku. Parę miesięcy temu też dokładnie przeczyściłem komorę zasobnika i robiłem też pranie na pusto z octem więc bęben jest czysty. Mogę powiedzieć że po wyjęciu ubrań ale drobne rzeczy takie jak skarpety to one są dobrze wyprane i pachną płynem do płukania a większe (jeansy, koszulki) są niedoprane i lekko mokre a skarpetka sucha. Może za dużo wkładam ubrania? Na pralce jest napisane że mogę ładować do 5,5 kg czyli rozumiem że mam robić 5,5 kilogramowy wkład czy muszę wsadzić 2,5 kg a reszta kg to woda tak żeby starczyło do 5,5 kg? Pojedyncze rzeczy takie jak koc czy kurtka są dobrze wyprane i pachnące np. kurtkę wyprałem we czwartek i do dziś pachnie. Wodę mamy chyba średnio twardą przynajmniej moja matka tak twierdzi.
  • Poziom 12  
    5,5 kg to ilość bielizny w stanie suchym możliwa do załadowania do pralki ale TYLKO na określonych programach . Programy typu jeans czy syntetyki to już załadunek tylko około 2,5 a nawet 1,5 kilo bielizny w stanie suchym . Musisz zajrzeć do instrukcji i dokładnie przeczytać rozpiskę programów . Pralkę powinno się czyścić częściej niż co kilka miesięcy . Moim zdaniem raz na 2 miesiące. Oczywiście w zależności jak często pierzemy . Instrukcja tu : https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=13281820#13281820
  • Poziom 9  
    Ale dajmy przykład że ja wkładam wszystko to co się da oprócz białych np. jeansy, bluzy, koszulki, dresy i koszule więc wychodzi ponad 5 kg bo jak ubrania są mokre to na pewno jest ok. 20 kg i może dlatego ubrania są źle wyprane. Jeansy i bluzy sporo wchłaniają wody i stąd ten efekt. Ja nie segreguję ubrania np. jeansy do jeansów, bluza do bluzy i tak dalej. Nie mam programu jak "jeansy" tylko mam Bawełniane/Syntetyczne/Szybki 30" itp. Jutro włożę 2 kilogramowy wsad i zobaczymy jak to wyjdzie. :)
  • Poziom 12  
    Zatem polecam Tobie przeczytać instrukcję z linku i tam jest podane ile można załadować wagowo prania na programach . Jeśli napełniasz pralkę na maksa to musisz użyć odpowiedniego programu bo inaczej pralka nie da rady z praniem . Jeszcze raz poczytaj i wydrukuj sobie instrukcję .
  • Poziom 9  
    Już od razu przeczytałem jak podałeś linka. I dlatego napisałem dlaczego ubrania są niedoprane i tak dalej. Do programu szybki aż 3 kg a na pewno wkładałem do 5 kg. Już będę wiedział do jakiego programu trzeba wkładać. Jutro ogarnę i dam znać jak to wyjdzie.
  • Poziom 11  
    Z technicznego punktu widzenia, czy pralka grzeje wodę ? Wiem, że to dziwne pytanie, ale 1,5 roku temu też miałem problemu z zapachem stęchlizny na ubraniach w takiej pralce i... okazało się, że grzałka była spalona przez co każde pranie było w zimnej wodzie i stąd brał się ten zapach. Warto włączyć pralkę na przynajmniej 60 stopni, i w trakcie prania zasadniczego sprawdzić, oczywiście po pewnym czasie, czy drzwiczki są gorące (powinny być przy 60 stopniach). Częste pranie w niskich temperaturach, może powodować taki zapach, dlatego dobrze jest od czasu do czasu "wygotować" pralkę na programie 95 stopni.
  • Poziom 9  
    Pralka grzeje bo sprawdzałem. Na 40 C szybka ciepła a na 60 C już gorąca więc z grzałką jest ok. Na płukaniu chyba musi być zimna woda więc jest okej.
  • Poziom 32  
    Zrob puste pranie z dużą ilością (np pol litra) chlorowego wybielacza najlepiej w max temperaturze - gdyby pralka próbowała być "mądra" włóż dwie czy trzy szmaty bawełniane by zasymulować wsad.
  • Poziom 9  
    Na pewno zrobię to. Zrobiłem dzisiaj pranie na 30 min z 2 kilogramowym wkładem a potem na koniec nastawiłem wirowanie przez 15 min i rękawiczki były dość suche a koszulka lekko mokra ale myślę że tak powinno być gdyż pralka ma tylko 600 obr/min więc chyba bardziej nie wyciśnie z ubrań wodę. Ale za to już nie śmierdziały takim proszkiem albo stara wodą.
  • Poziom 9  
    Sorki że piszę post pod postem ale mam jedną prośbę. Jak ja robię pranie w niemieckim żelu do prania to wiem że pranie są wyprane (wlewam pół nakrętki) a jak wsypię 50 ml proszku (też niemiecki Ariel do kolorów) to ubrania są nie wyprane bo zamiast pachnieć płynem do płukania to mają dziwny zapach proszku mimo to że nie wpycham bębna na maksa tylko do połowy ok. 3 kg zamiast 5 kg. Co może być? Mojego kolegi matka też pierze w Arielu i u niego dość pachnące a u mnie przeciętnie po wyjęciu z pralki. : )
  • Poziom 16  
    Pranie w proszku wymaga więcej wody niż w żelu (szczególnie płukanie), być może twoja pralka pobiera za mało wody. W instrukcji masz dokładne dane zużycia wody w zależności od wybranego programu (54 - 44 l), przed rozpoczęciem i po zakończeniu prania zapisz stan wodomiaru wody zimnej otrzymany wynik porównaj z wartościami zużycia wody w instrukcji. Oczywiście w trakcie prania nie można pobierać wody do innych celów. Jeśli wyjdzie, że pralka zużywa za mało wody to winny jest hydrostat - urządzenie ustalające poziom wody - pralka do naprawy, jeśli zużycie wody jest właściwe to znak, że wnętrze pralki jest bardzo zanieczyszczone osadami i należy powtórzyć płukanie zgodnie z opisem
    deus.ex.machina napisał:
    Zrob puste pranie z dużą ilością (np pol litra) chlorowego wybielacza najlepiej w max temperaturze

Trzeba pamiętać o okresowym płukaniu pralki, niekiedy w instrukcji pralek jest o tym mowa
    Whirlpool AWM 6061 - Ubrania śmierdzą "starą wodą" + źle odwirowuje
  • Poziom 9  
    Co do poboru wody to pralka pobiera odpowiednią ilość bo widzę jak ubrania są dobrze namoknięte więc z poborem nie ma problemu. Po kończeniu cyklu prania zawsze zostawiam drzwiczki otwarte. Chyba pozostaje wyczyszczanie zakamarków (kiedyś czyściłem dozownik) ale dalej jak jest przewód do bębna nie mogę tam dojść i fartuch lub zrobić pranie na 90C bo taki cykl robiłem 4 miesięcy temu jak dobrze pamiętam. Skąd dostanę chlorowy wybielacz? I czy nie niszczy części gumowe np. fartuch?

PS. Jaki proszek do prania polecacie? Oczywiście niemiecki? Za niedługo Ariel kończy. Miałem próbkę Weisser Riese i jego zapach jest dla mnie najlepszy zaraz po Persilu. Wiadome jak to próbki to pewnie są skoncentrowane .
  • Poziom 9  
    Witam. Sorki za 2 post ale kupiłem Persil niemiecki do koloru i jak zrobiłem pranie to ubrania tak średnio pachniały i miały dziwny zapach. To nie była stęchlizna czy pleśń itp bo przed praniem było gotowanie z octem. U mojego kolegi raz byłem jak jego matka wyjęła pranie to zaraz było czuć po całym mieszkaniu a u mnie lipa.. Proszek taki sam i w tym samym sklepie, płyn do płukania to samo. Ona więcej ubrań wpycha niż ja i u mnie bez skutku. Pralka nie jest aż taka stara bo ma 6-7 lat a jego 3-4 lat. Jak ubrania wyschną to pachną ale nie tak intensywnie że po paru godzinach po prostu zapach znika.