Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naprawa kolumn Korwet 75AC-001

bratyslaw 09 Lut 2014 15:20 3066 18
 • #1 09 Lut 2014 15:20
  bratyslaw
  Poziom 23  

  Witam,

  Obecnie używam kilku (sześciu) zestawów głośnikowych: Tonsil, Fonica, Diora, i wszystkie mają wspólny mianownik – głośniki jednego producenta. Postanowiłem zrobić krok dalej… i zrobiłem – na wschód :) Kilka tygodni temu, trochę w ciemno (ale tanio) kupiłem takie coś:

  Naprawa kolumn Korwet 75AC-001

  Są to radzieckie Korwety 75AC-001 o znamionowej mocy 150W dość solidnie wykonane jak i estetyczne (przynajmniej dla mnie). Jeśli ktoś chce poczytać, to tutaj jest opis na stronie naszego wschodniego sąsiada (można wrzucić w googlo – tłumacza): http://ldsound.ru/75-as-001-kliver/
  Aby jednak móc sprawdzić w praktyce jak grają, trzeba poświęcić im trochę czasu. Jak widać na zdjęciu, z głośnika niskotonowego uleciało górne zawieszenie. I tu zaczyna się problem z doborem odpowiedniego. Głośnik ma 33,5 cm średnicy zewnętrznej, oryginalne zawieszenie miało 31 cm średn. zewn i 24,6 cm średn. wewn. do styku z krawędzią membrany. Dostępne u nas zawieszenia mają odpowiednio 30 cm i ok. 23,5 cm. O ile Pan Umiński może mi dostarczyć zawieszenia niedocięte z zewnątrz (szersze, do samodzielnego docięcia), to pozostaje problem ze średnicą wewnętrzną – trzeba by naciągnąć ok. 1 cm. I tu pytanie, czy ktoś to robił? Sam naciągałem kiedyś ok. 3 mm, ale 1 cm nie. Na zagranicznych aukcjach są dostępne odpowiednie, jednak nie mam możliwości ich zakupu.
  Głośnik wygląda tak:

  Naprawa kolumn Korwet 75AC-001

  I porównanie z GDN25/60:

  Naprawa kolumn Korwet 75AC-001

  Naprawa kolumn Korwet 75AC-001

  Tutaj opis: http://devicemusic.ucoz.ru/publ/muzej_dinamik...dn_3_pervonachalnoe_nazvanie_75gd_1/10-1-0-41

  Druga sprawa dotyczy obudów. O ile drobne rysy i obicia nigdy mi nie przeszkadzały, to tutaj chciałbym ich nie mieć. Z zewnątrz jest fornir, dlatego myślę, aby je polakierować, ew. wcześniej zabejcować; chyba, że ma ktoś inny pomysł?
  No i jeszcze jedna „drobnostka”:

  Naprawa kolumn Korwet 75AC-001

  Jedna z kolumn kiedyś się prawdopodobnie zamoczyła, czego efektem jest rozklejenie się płyt. Spęczniałe za bardzo nie są, tak więc myślę rozciąć je, dopasować, a następnie skleić i wzmocnić od wewnątrz np. kątownikami z wkrętami. Dobry pomysł?

  Na koniec jeszcze zdjęcie zwrotnicy z układem zabezpieczenia głośników:

  Naprawa kolumn Korwet 75AC-001

  Oraz modyfikacje: http://cxem.net/sound/dinamics/dinamic15.php

  Przepraszam za długi opis, ale liczę na dobre pomysły innych, którzy być może już takie rzeczy przerabiali.

  Pozdrawiam.

 • #2 16 Lut 2014 21:53
  Kenwood92
  Poziom 6  

  Przy wilgoci płyta spuchła,nie wiem czy po rozklejeniu jej na pojedyńcze płyty udało by się to spowrotem wpasować jak było w orginale/przed wilgocią.Może wystarczy poprostu tylko szpachla na zewnątrz,klej od wewnątrz i na koniec ponowne uszczelnienie kolumny od środka.

  Sam kupiłem kolumny z tak rozchodzącymi się budami,a nawet gorzej,tam już nie istniały ranty.Po wyszpachlowaniu są jak nowe,szpachla jakiej używałem to typowo samochodowa,ale z pyłem aluminiowym tzn. "Szpachlówka Alu".


  Pozdrawiam.

 • #3 18 Lut 2014 00:58
  bratyslaw
  Poziom 23  

  Witam,

  W wolnej chwili zabiorę się za tą paczkę, szpachli chciałbym użyć jak najmniej, no i raczej będzie malowanie, przynajmniej bezbarwnym lakierem. Aktualnie jestem na etapie załatwiania dedykowanych zawieszeń z Ukrainy.

  Pozdrawiam.

 • #4 27 Cze 2014 00:24
  bratyslaw
  Poziom 23  

  Update - jakiś miesiąc temu dostałem zawieszenia z Ukrainy:
  Naprawa kolumn Korwet 75AC-001
  Trochę to trwało z powodu sytuacji tam panującej. Wyglądają jak wyrób rzemieślniczy, jednak kształt i wymiary pasują. Teraz tylko muszę znaleźć trochę wolnego czasu, a o to bardzo trudno...

 • #5 27 Cze 2014 01:10
  Sanjose
  Poziom 25  

  Wyglądają jak fartuch z pralki automatycznej :), jednak kibicuję temu projektowi do samego końca.
  No i szacun jeśli chodzi o ratowanie dość rzadko spotykanych w naszym kraju zestawów głośnikowych.

 • #6 16 Gru 2014 23:54
  bratyslaw
  Poziom 23  

  Witam,

  Po kilkumiesięcznej przerwie wznawiam "projekt Korwet". Aktualnie jestem na etapie sklejania głośników niskotonowych - wyczyszczone, dolne resory naprostowane, czekają na złożenie. I tutaj też powstał mały problem natury estetycznej - kolor górnych zawieszeń, który do niczego nie pasuje i jest po prostu kiepski. Oryginalne były ciemno - szare. Zrobiłem test i delikatnie pomalowałem kawałek bejcą. Po wyschnięciu w dotyku giętkość nie różni się od części niemalowanej, także biorąc pod uwagę fakt, że zawieszenia te nie są oryginalne i parametry też mają inne, to tą kwestię można by pominąć. Tylko czy bejca nie przyczyni się do szybszej destrukcji zawieszeń?

  Pozdrawiam.

 • #7 24 Gru 2014 10:06
  bratyslaw
  Poziom 23  

  Aktualizacja: głośniki niskotonowe sklejone. Membrany odświeżone bejcą. Cienką warstwą rozcieńczonej w wodzie bejcy również pomalowane zawieszenia górne, po wyschnięciu nie czuć różnicy w sprężystości, kolor trwały, nie wrażliwy na rozpuszczalniki. Okazało się, że w jednym z głośników krzywo była przyklejona membrana do cewki (cóż, ZSRR...); trzeba było kombinować i przykleić zawieszenie niecentrycznie aby cewka nie tarła:
  Naprawa kolumn Korwet 75AC-001
  Naprawa kolumn Korwet 75AC-001
  Tak też była przyklejona fabrycznie, sądząc po pozostałościach zawieszenia na koszu. Oddzielenie membrany od cewki wiązałoby się ze zniszczeniem membrany, a innej brak.
  Zrobiłem też odsłuch testowy jak na razie jednej kolumny i jestem miło zaskoczony dźwiękiem, który jest dość zrównoważony, wysokie nie szeleszczą, bas nie dudni, jak w Altusach, ale jak trzeba, to ciągnie od dołu jak diesel :)
  Naprawa kolumn Korwet 75AC-001

  Teraz czas odnowić obudowy, okablowanie, itp... Ale to już w nowym roku. Tymczasem Wesołych Świąt!

  Pozdrawiam!

 • #8 24 Gru 2014 17:04
  goraj krzysztof
  Poziom 27  

  Mam podobne jak nie identyczne kolumny pod nazwą 150AC-001. O mocy 300W. :D Fajny basik, mruczą już przy cichym słuchaniu :D

 • #9 25 Gru 2014 10:27
  bratyslaw
  Poziom 23  

  goraj krzysztof napisał:
  Mam podobne jak nie identyczne kolumny pod nazwą 150AC-001. O mocy 300W. :D Fajny basik, mruczą już przy cichym słuchaniu :D


  Twoje, to nowszy model, różnią się głównie wykonaniem zwrotnic. Czy zawieszenia jeszcze u Ciebie przetrwały? Wertując aukcje za wschodniej granicy nie widziałem tych głośników z oryginalnymi zawieszeniami, chyba, że w stanie rozkładu.

  Pozdrawiam!

 • #10 25 Gru 2014 11:00
  goraj krzysztof
  Poziom 27  

  Moje kupiłem już chyba po regeneracji bo zawieszenia są w bardzo dobrym stanie. Działa Ci to zabezpieczenie głośników? Ja grałem na nich 100watowym amplitunerem i nic się nie działo. Może jeszcze mało miały :D Załączam jeszcze zdjęcie z aukcji na której je kupiłem. Naprawa kolumn Korwet 75AC-001
  A tu mój skromny komplecik :D Naprawa kolumn Korwet 75AC-001

 • #11 27 Gru 2014 10:23
  Sanjose
  Poziom 25  

  Trochę martwi mnie ten krzywy kosz głośnika, wygląda tak jakby się skrzywił od ciężaru magnesu. Ale skoro działa, to pozostaje się cieszyć ładnie grającym zestawem :).

 • #12 28 Gru 2014 20:37
  bratyslaw
  Poziom 23  

  Sanjose napisał:
  Trochę martwi mnie ten krzywy kosz głośnika, wygląda tak jakby się skrzywił od ciężaru magnesu. Ale skoro działa, to pozostaje się cieszyć ładnie grającym zestawem :).


  Kosz jest prosty - złudzenie optyczne :) Krzywo wklejona jest membrana do cewki, ale, jak pisałem wcześniej - nic nie ociera i skok jest porównywalny z drugim głośnikiem. Na marginesie dodam, że szczelina pomiędzy nabiegunnikiem a cewką jest mniejsza niż w GDN-ach Tonsila.

  goraj krzysztof napisał:
  Moje kupiłem już chyba po regeneracji bo zawieszenia są w bardzo dobrym stanie. Działa Ci to zabezpieczenie głośników? Ja grałem na nich 100watowym amplitunerem i nic się nie działo. Może jeszcze mało miały :D


  Zawieszenia wyglądają na wymieniane (kolor), ale na dobry, o odpowiednim kształcie zamiennik. Zabezpieczenia jeszcze nie sprawdzałem, na razie potestowałem na 35 watowym wzmacniaczu, który przesterowywał się znacznie wcześniej. Offtopowo - co to za zestaw grający?

 • #13 29 Gru 2014 00:20
  goraj krzysztof
  Poziom 27  

  Regeneracja była robiona bardzo dobrze. Wstyd przyznać, ale ja bym tego lepiej nie zrobił :D To wieża Rosita 6500

 • #14 26 Lip 2015 00:46
  bratyslaw
  Poziom 23  

  Witam ponownie!

  Czas kończyć temat. Głośniki od kilku miesięcy mają się już dobrze. Ale po kolei. Obudowy wymagały trochę pracy, szczególnie ta, z rozklejonym narożnikiem. Pudło zostało ogołocone ze wszystkiego i pozbawione tylnej ścianki:
  Naprawa kolumn Korwet 75AC-001
  Następnie wyrzynarką i brzeszczotem rozciąłem spęczniałe płyty:
  Naprawa kolumn Korwet 75AC-001
  Potem krawędzie płyt potraktowałem obficie rozwodnionym wikolem i ściskając je od zewnątrz pasami skręciłem od środka trzema metalowymi kątownikami (niestety zdjęcie kątowników przepadło gdzieś):
  Naprawa kolumn Korwet 75AC-001 Naprawa kolumn Korwet 75AC-001
  Robiłem to etapami ściskając sąsiednie płyty, gdyż trudno było je objąć wszystkie na raz. Przed ostatecznym ściśnięciem wlewałem strzykawką do szczeliny wikol. Na pewno łatwiej byłoby to zrobić dużymi ściskami stolarskimi, jednak takich nie posiadam. Tak związane płyty zostawiałem na kilka dni. Po wszystkim, oba pudła zostały zaszpachlowane i oszlifowane - przy pomocy szlifierki oscylacyjnej żmudnie zdjąłem cały lakier. Następnie poszła bejca i na koniec 2 warstwy natryskowo lakieru do parkietu.
  W międzyczasie konieczne okazało się rozłożenie jednego z głośników średniotonowych, gdyż wskutek pogięcia membrany ocierała cewka:
  Naprawa kolumn Korwet 75AC-001
  Membrana została możliwie jak najlepiej wyprostowana, głośnik działa poprawnie.
  Zwrotnice zostały wyczyszczone, elementy sprawdzone (wymieniłem kilka PR-ków na płytach zabezpieczeń), cieniutkie kable połączeniowe wymienione na solidniejsze i na koniec sprawdzona została poprawność działania:
  Naprawa kolumn Korwet 75AC-001 Naprawa kolumn Korwet 75AC-001
  Potem już montaż:
  Naprawa kolumn Korwet 75AC-001
  I efekt końcowy - kolumna z uszkodzonym niegdyś narożnikiem:
  Naprawa kolumn Korwet 75AC-001
  i druga:
  Naprawa kolumn Korwet 75AC-001
  Jak widać zrobiłem dla nich jakieś tam podstawki, aby na podłodze bezpośrednio nie stały.
  Reasumując - może nie widać, ale pracy było bardzo dużo, a że robiłem to w wolnych chwilach, których mam bardzo mało, trochę to trwało. Z efektu jestem zadowolony, z dźwięku również bardzo. Na obecną chwilę zajęły honorowe miejsce w pokoju "odsłuchowym" :)
  Pozdrawiam!

 • #15 26 Lip 2015 06:40
  wkj
  Poziom 34  

  Efekt bardzo ładny.

  Na przyszłość jak będziesz pasami zciągał to porób sobie i wsadź ochronniki kantów lub wzmocnienia bo przy mocnym uciśnięciu pasów potrafią się one wbić w każdy kant.

 • #16 26 Lip 2015 10:06
  bratyslaw
  Poziom 23  

  wkj napisał:

  Na przyszłość jak będziesz pasami zciągał to porób sobie i wsadź ochronniki kantów lub wzmocnienia bo przy mocnym uciśnięciu pasów potrafią się one wbić w każdy kant.

  Tak też robiłem, choć raz zapomniałem i po stwierdzeniu, że kanty są nie uszkodzone to już nie wkladałem.

 • #19 10 Sie 2015 11:21
  bratyslaw
  Poziom 23  

  Jeszcze odnośnie pytania kolegi Goraj Krzysztof:

  goraj krzysztof napisał:
  Działa Ci to zabezpieczenie głośników?

  Sprawdziłem działanie zabezpieczenia po podłączeniu głośników do 70 watowego amplitunera Grundiga - przy przesterze (max. głośność) zaświecają się kontrolki i układ odłącza odpowiedni głośnik.

  Pozdrawiam!

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME