Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wszędołaz, amfibia, 6x6

M. S. 09 Feb 2014 16:33 57015 97
 • Wszędołaz, amfibia, 6x6

  Witam. Dawno mnie tu nie było, bo konstrukcja większa niż inne.
  Dziś zamieszczam moje nowe dzieło jak na obrazku.
  Budowa nie została skończona, ale idzie wiosna, więc może kogoś zainspiruje.
  Dane techniczne:
  Długość: 2245mm
  Szerokość: 1450mm
  Wysokość do górnej krawędzi burty: ok. 800mm
  Masa: ok. 400kg.
  Szybkość ograniczona do: 25km/h - pojazd wolnobieżny. Bez kagańca: ok. 50km/h.

  Zespół napędowy z malucha, zamocowany na osobnej ramie, umieszczony centralnie, półosie skrócone zakończone przegubami przykręconymi do półosi krótkiej z bębnem hamulcowym tył.
  Piasty kół i piasty napędowe - maluch tył, z półosiami krótkimi zakończonymi zabierakami, na których zamontowano zębatki łańcuchowe.
  Rozprowadzenie napędu za pomocą łańcuchów 1/4x3/8, zębatki mniejsze motorynka tył 25 zębów, większe Romet Ogar tył 55 zębów.

  Z większych rzeczy brak pałąka ochronnego i śrub napędowych do pływania.

  Reszta na zdjęciach:

  Wszędołaz, amfibia, 6x6 Wszędołaz, amfibia, 6x6 Wszędołaz, amfibia, 6x6 Wszędołaz, amfibia, 6x6 Wszędołaz, amfibia, 6x6 Wszędołaz, amfibia, 6x6 Wszędołaz, amfibia, 6x6

  No i jeszcze filmik z jazdy:

  http://www.youtube.com/watch?v=uZy4yHZrtjA&feature=youtu.be

  Cool! Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  M. S.
  Level 34  
  Offline 
  Has specialization in: elektronika analogowa i cyfrowa, radiotechnika, mechanika.
  M. S. wrote 2072 posts with rating 628, helped 259 times. Live in city Czechowice - Dziedzice. Been with us since 2005 year.
 • #3
  M. S.
  Level 34  
  Pali jak czołg 100/100. Kapcie terenowe nie do końca byłyby dobre bo koła muszą mieć poślizg boczny żeby skręcać.
  Podstawowym parametrem przy budowie był minimalny koszt.
 • #4
  Gunslinger
  Level 30  
  Takie tematy już powstawały, i ludzie powtarzali przeważnie że hamulce z malcza do hamowania strony nie starczą, a na pewno nie długo. Jak to się konfrontuje z prawdą?
 • #5
  M. S.
  Level 34  
  Z hamulcami to trochę prawdy w tym jest. W terenie nie ma większych problemów, ale na asfalcie koła z uporem maniaka trzymają kierunek. Problem można rozwiązać przesuwając środkową oś w dół. W moim przypadku zastosowałem na środkowej osi oponę o nieco większej średnicy. Ponadto łatwość skrętu można regulować ciśnieniem powietrza w oponach.
  Hamulce "usprawnia" w moim przypadku przekładnia łańcuchowa 1:2, która zwiększa moment hamowania na kołach 2x.
  Ważna jest także geometria. W moim przypadku punkty styku skrajnych kół z podłożem są wierzchołkami kwadratu. Skręt poprawia większy stosunek szerokości do długości, pogarszając przy tym stabilność jazdy po prostej.
  Skręt to nie tylko hamulce, ale także napęd. Na 2 biegu o sporym skręcie na asfalcie nie ma mowy. Ani hamulce, ani silnik się nie wyrobią, mimo że np. strome podjazdy nie robią na silniku żadnego wrażenia. Zaliczałem już podjazdy rzędu 40° od poziomu. Trzeba było dodać tylko nieco gazu.
  Moim zdaniem uzyskałem w tej konstrukcji całkiem dobry kompromis.

  Sama konstrukcja napędu i skrętu jest nieodłącznie związana z problemem szczelności obudowy - w końcu ma to pływać.
  Sprawę skrętu i jazdy na wprost rozwiązałby napęd hydrauliczny. Niestety koszt wykonania byłby dla mnie zaporowy.
  Problematyczna wydawała mi się też sprawa łańcuchów, ale o dziwo, sprawują się bardzo dobrze. Wytrzymują także koła łańcuchowe.


  Film wysłałem do Elektrody. Nie wróciły jednak żadne linki jak w przypadku zdjęć. Jak ktoś wie jak film umieścić to proszę o radę. Ja klikałem przycisk dodaj film i wysyłałem plik. Na tym łączność się urywała.
 • #6
  siewcu
  Level 34  
  Dobrze widzę, że w napędzie nie ma żadnego dyferencjału?
 • #7
  User removed account
  User removed account  
 • #8
  Brutus_gsm
  Level 25  
  Hamuje się jedną ze stron.
 • #9
  nanab
  Level 27  
  siewcu wrote:
  Dobrze widzę, że w napędzie nie ma żadnego dyferencjału?

  Zobacz na piątym zdjęciu co jest pomiędzy półosiami.
 • #10
  MarekS6
  Level 16  
  Właśnie o tym samym myślałem :-) Jak tym skręcasz skoro widzę że ze skrzyni wychodzi napęd na łańcuchy? Czy te koło na 3 fotce to jakieś sprzęgło jak w klimatyzacji samochodowej i przenosisz napęd na lewą i prawą stronę poprzez podanie odpowiednio napięć na nie?
 • #11
  landryna199
  Level 14  
  Nomalnie mega! Tylko pozazdrościć maszynki. Mam tylko jedno "ale" - Wydaje mi się że kierunkowskazy/postojówki powinny być jak najbliżej krawędzi pojazdu, albo chociaż zamienione z tymi okrągłymi lampami. Za to tylne lampy wypadało by zamienić miejscami!
  Ciekawi mnie też czy pojazd jest wodoodporny? Może tak śruba i na jezioro :P :)
 • #12
  g_b@wp.pl
  Level 11  
  Dlaczego nie ma zawieszenia? Czy chodziło o uproszczenie konstrukcji, czy też może kolega stwierdził, że napęd na wszystkie koła i tak poradzi sobie w każdych warunkach?
 • #13
  Hoptymista
  Level 14  
  Napęd śruby też z silnika malucha?
 • #14
  M. S.
  Level 34  
  Nie tak Panowie, nie tak.
  W skrzyni biegów jest mechanizm różnicowy (dyferencjał). Dzięki niemu moment obrotowy przenosi się na drugą półoś kiedy pierwsza jest hamowana. Do momentu obrotowego jednej strony kół dodaje się moment hamujący zatem realnie na kołach strony hamującej moment spada i przenosi się na drugą stronę. Napęd jednej strony jest słabszy niż drugiej i amfibia skręca.
  Nie ma tu żadnych sprzęgieł tylko mechanizm różnicowy i hamulec.
  Rozwiązanie jest proste więc i wad ma sporo. Skręt nie jest uzależniony proporcjonalnie od wychylenia drążka sterowego bo zależy od aktualnego tarcia między kołami a podłożem. Jeśli amfibię oprzeć na środkowych kołach skręci bardzo łatwo. Jak będzie oparta na skrajnych osiach trzeba drążek pociągnąć dużo mocniej. Taka mechanika i już.

  W dalszym ciągu problem z filmikiem. Może MOD pomoże.

  Co do śrub to jeszcze ich nie ma. Dla prostoty konstrukcji będą one napędzane jak dynamo w rowerze, czyli za pomocą kątowej przekładni ciernej utworzonej z tylnego koła jezdnego i koła zawierającego w środku łopatki i piastę. Zastanawiam się jeszcze nad innym rozwiązaniem - nad łopatkami okresowo przytwierdzanymi do kół środkowej osi podobnie jak w parostatkach. Może ktoś podpowie co będzie lepsze?

  Zawieszenia nie ma bo łatwiej zachować szczelność. Pomyśl jakby miało wyglądać - wahacze, sprężyny, wałki napędowe z przegubami. Gdzie ja bym to wszystko zmieścił?

  Co do lamp przednich to jest to doraźne rozwiązanie bo przód nie jest skończony. Jeszcze niedawno zmrok szybko zapadał, a testy nie mogły czekać. Lampy mijania powędrowały w pozycje skrajne aby nie wpadały w drgania na stosunkowo wiotkim kątowniku. Nie mniej jednak spełnia to warunki techniczne bo rozmieszczenie jest symetryczne. W niektórych autach kierunkowskazy przednie też są między reflektorami.
 • #15
  landryna199
  Level 14  
  Dobrze jest jak jest, przynajmniej dla mnie.
  A mam jeszcze pytanie czy kolega wodował pojazd? Czy na wodzie zachowuje się stabilnie jak ma na pokładzie 2 osoby? Wyporność jest ok?
 • #16
  M. S.
  Level 34  
  Jeszcze nie wodowałem, bo kąpać w zimie się nie zamierzam. Poza tym elementy nie są uszczelnione, bo muszę najpierw katować konstrukcję żeby zobaczyć, który spaw puścił. Na wiosnę ponaprawiam i powzmacniam jak coś się rozleci, skleję wszystko silikonem i do wody.


  No to oglądajcie ludziska.

  http://www.youtube.com/watch?v=uZy4yHZrtjA&feature=youtu.be
 • #17
  gilus1
  Level 28  
  Sterowanie jak w czołgu, ale i funkcjonalnością niewiele mu odbiega. Fajna konstrukcja.
 • #18
  tdx110
  Level 18  
  Konstrukcja super.
  Z tego co widzę w połowie filmiku, to silnik nie daje razy z podjazdem pod górę?
  W sumie to czego chcemy, przecież silnik od malucha dużej mocy nie ma.
 • #19
  M. S.
  Level 34  
  W połowie filmu to specjalnie zatrzymałem się na wzniesieniu, żeby dla próby ruszyć od zera. Jak widać za pierwszym razem wyjechałem bez problemu i bez specjalnego rozpędu. Szybciej przyczepność zrywa niż silnik się zadławi na 1 biegu.
  Może na filmie nie do końca widać, ale to wzniesienie oceniam na 40° względem poziomu.
 • #20
  kamil-c
  Level 12  
  Konstrukcja świetna, ja jeszcze dodał bym jakąś obudowę na silnik będzie ciszej i bezpieczniej i obowiązkowo jakąś klatkę bezpieczeństwa.
  Pozdrawiam
 • #21
  Gunslinger
  Level 30  
  Polacy wymyślili już coś takiego, ale trochę innego dla wojska. :D Zobaczcie LPT. Tam obudowano silnik, z względu na to, że wiele buggych straciło silnik po tym, jak cylinder został zalany wodą (podobno wystarczyły nawet ogromne kałuże). Cylinder natychmiast kurczył się na tłoku i zacierał się. Więc przy pierwszym wodowaniu dla pewności, wtocz go na wyłączonym. Lepiej odpalić później, w razie wpadki ewentualnie osuszyć niż wymieniać.
 • #22
  User removed account
  User removed account  
 • #23
  M. S.
  Level 34  
  Quote:
  Mogłeś dać dwa siłowniki hydrauliczne z lewej oraz prawej strony, które w czasie skrętu powodowały by delikatny pochył i przeniesienie masy pojazdu względem wysterowania układu różnicowego.


  Jestem zainteresowany tym pomysłem. Możesz napisać coś więcej? Czy to na zasadzie hamowania roweru nogą ma być?
 • #24
  DominTR3B
  Level 27  
  Szkoda że bez amorów,na wzniesieniu się fajnie buja i adrenaliny dodaje ale przyczepność gorsza,heh. (;
 • #25
  User removed account
  User removed account  
 • #26
  M. S.
  Level 34  
  Teraz rozumiem, ale słusznie zauważyłeś, że mnie na to nie stać. Na filmie widać, że w terenie skręca bez większych problemów, a asfaltu takim sprzętem i tak należy unikać.
  Planuję zdobyć opony o wyższym profilu na oś środkową. Póki co są 175/70R13. Przydałyby się 175/80R13 (na skrajnych osiach "pracują" 165/70R13). Skręt poprawiałem też ciśnieniem powietrza. Środkowa oś 0,25MPa, skrajne 0,05MPa!!!
  Zwykłe opony, a sztywne są tak, że można jeździć bez powietrza. Można bo przy montażu pomiędzy felgę a oponę wprowadziłem silikon. :D .

  Co do amortyzatorów to jedynym sensownym rozwiązaniem byłoby napędzanie kół silnikami hydraulicznymi, co jest dla mnie finansowo nierealne.

  Co do konstrukcji to pamiętam LPT. Miał przednią oś nienapędzaną ale kierowaną. Koła były rozmieszczone symetrycznie zatem skręt też nie był taki prosty, a przez brak napędu przedniej osi jazda w trudnym terenie też do łatwych prawdopodobnie nie należała. Może dlatego pomysł upadł.

  Pojawił się też wszędołaz na gąsienicach z nadwoziem malucha, ale na filmach widać, że w ogóle nie chce skręcać.

  Wśród pojazdów wojskowych tego typu są wspaniałe konstrukcje. Zachwycony jestem polskim Lewiatanem, który nie ustępuje konstrukcji zachodniej.
  Na świecie seryjnie kilka cywilnych marek produkuje takie pojazdy. Co do idei wzorowałem się na Argo 6x6. Idealnie byłoby mieć takie miękkie koła balonowe jak w Argo, ale tu znów pojawiają się koszty!
 • #27
  vard
  Level 13  
  witam
  Bardzo mi się podoba ta konstrukcja od czego są koła zębate i łańcuchy napędowe , czy tak długie łańcuchy za bardzo się nie rozciągają.
  Może jak by przednie koła unieść trochę do góry tak jak mają pojazdy gąsienicowe to skręcanie było by łatwiejsze.
 • #28
  aftys6
  Level 19  
  Praktyczniejszym rozwiązaniem było by zamiast hamowania kół je wysprzęglać.
  Na wyjściu półosi dajesz 2 niezależne sprzęgła i masz rozwiązany problem skręcania.
  Kolejny minus to zawieszenie, mniemam że ta konstrukcja na twardym zawieszeniu jest dość wywrotna.

  O ile zastosowane zębatki są oryginalne to nie będzie najgorzej, ale jeśli kupiłeś tanie zamienniki to ich żywotność drastycznie spadnie.
  Zastosowanie także napędu łańcuchowego też nie jest trafione.
  O ile zastosowałeś np solidny łańcuch DID czy coś w tym stylu to troche się pobawisz w innym wypadku także i jego żywot będzie krótki.
  Poszukaj w internecie jaką mocą dysponował silnik fiata a jakimi mocami dysponowały PRLowskie motorowery.
 • #29
  User removed account
  User removed account  
 • #30
  robokop
  Moderator of Cars
  aftys6 wrote:

  Poszukaj w internecie jaką mocą dysponował silnik fiata a jakimi mocami dysponowały PRLowskie motorowery.

  Tu nie chodzi o moc, tylko o siły powstające przy manewrach. PF126p miał raptem 25KM ( to jak był nowy z dobrze spasowanym silnikiem), motocykle z tamtych czasów miewały nawet 21KM (Jawa 350TS) - z przeniesieniem napędu łańcuchem, tu masz ten łańcuch zdublowany. Będą się łańcuchy "szmacić", ze względu na rozwiązanie napędu przy skrętach. Tak samo zresztą jak układ hamulcowy - tarczowy byłby dużo lepszy. Ja bym się pokusił jeszcze o jakis układ automatyki utrzymujący prosty tor jazdy na bazie ABS-su. Bo teraz żeby jechać prosto trzeba cały czas manewrować drążkami.