Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa wymiennika ciepła dla spalin z silnika spalinowego

csmiron 09 Feb 2014 17:04 5076 5
 • #1
  csmiron
  Level 10  
  Witam,
  Mam krótkie pytanie odnośnie mojego projektu. Planuje zbudować wymiennik ciepła aby odzyskać dodatkową energie. Silnik to 4-suw 50-teczka ze skutera, w projekcie ma zastosowanie jako agregat. Temperatura spalin to wg informacji które znalazłem w internecie ok 150 stopni Celsjusza. Więc powinno mi się udać zagotować wodę w zbiorniku. Spaliny planuje przepuszczać równolegle przez 2 takie wężownice jak na zdjęciu poniżej. I teraz moje pytanie, czy mogą one być wykonane z rury miedzianej? Być może są jakieś przeciwwskazania, być może spaliny reagują jakoś z miedzią stad moje pytanie.

  Budowa wymiennika ciepła dla spalin z silnika spalinowego

  Mateusz
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • #3
  spocona_pacha
  Level 21  
  Szkoda że silnik nie jest chłodzony cieczą, miał być dużo więcej ciepła.
  Ewentualnie obwiń cylinder rurka miedzianą 8mm.
 • #4
  csmiron
  Level 10  
  Dzięki za szybka odpowiedz. chyba jednak kupie rurki nierdzewne kwasoodporne, znalazłem są nawet tańsze niż miedziane. a spodziewam się ze mniej będą reagowały z jednej strony ze spalinami a z drugiej na wodą.

  Mateusz.
 • #5
  Golf90
  Level 23  
  Witam. Bardzo fajny pomysł na odzyskanie ciepła,ale ja osobiście zostałbym przy miedzianych rurkach, ponieważ są bardziej plastyczne niż z kwasu,i łatwiej je wyginać,po za tym miedź jest bardzo dobrym przewodnikiem ciepła. POZDRAWIAM.
 • #6
  csmiron
  Level 10  
  Hmm, ale miedź będzie się utleniać woda zrobi się zielona. Gdzieś czytałem, że rury miedziane maja tylko od wewnątrz jakiś płaszcz miedzi zabezpieczający przed utlenianiem a tu będzie kontakt od zewnątrz. A jednak chciałbym tam nie zaglądać. Rurę kwasoodporna można nagwintować i łatwo połączyć w sposób pewny a do miedzi należało by stosować kształtki łączące takie zaciskowe. No i jeszcze raz cena na korzyść kwasówki.